6 nejčastějších příčin nedostatku vitaminu D

5.11.2014 00:01
Vitamíny

Mějte na paměti, že množství vitamínu D získané z potravy je zanedbatelné ve srovnání s tím, které bychom měli získat díky slunečnímu záření.

Omezená expozice slunečnímu záření
Někteří z nás žijí v severních zeměpisných šířkách, nosí dlouhé šaty, nebo mají práci, která se odehrává především v interiéru. Také opalovací krém inhibuje produkci vitamínu D.

Tmavá kůže
Lidé s tmavou kůží mají vyšší hladiny melaninu, pigmentu, který snižuje schopnost pokožky, aby se tvořil vitamin D, pokud je vystavena slunečnímu záření.

Ledviny a jaterní funkce
Tyto orgány hrají důležitou roli při konverzi vitaminu D na jeho aktivní formu, takže ledvinové nebo jaterní onemocnění může snížit schopnost těchto orgánů vytvořit biologicky aktivní formy vitaminu D v těle.

Přísná vegetariánská dieta
Potravinové zdroje, které obsahují vitamín D jsou většinou živočišného původu, jako jsou ryby a rybí oleje, vaječné žloutky, sýr, obohacené mléko a hovězí játra.

Zažívací problémy
Určitá onemocnění jako je Crohnova nemoc, cystická fibróza a celiakie mohou snížit schopnost střev absorbovat vitamin D z potravy.

Obezita
Obezita může způsobit nízkou hladinu vitamínu D. Výzkum naznačuje, že vitamin D může uvíznout “v pasti“ uvnitř tukové tkáně, takže je ho méně k dispozici v našem krevním oběhu.

Zdroj: EyesPopping

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Artistry je kosmetika, byla sem kdysy na jejich předváděčce a nezaujalo...
Mája  |  23.4.2016 22:46

Ahoj a femibion má to kojení nějak podporovat? nebo to užíváš jen tak?
Magda  |  31.5.2016 15:41

A o třeba femibion obsahuje?
Simča  |  30.7.2016 22:10

Metylalkohol.
Nella  |  30.7.2016 22:12

podpora kojení? nikdy jsem to neslyšela. Je ale pravda, že některé ženy...
Damoša  |  1.6.2018 23:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *