Ani pestrá strava nedodává tělu všechny potřebné živiny

18.3.2002 00:00
Vitamíny

Ani pestrá strava neobsahuje všechny pro život důležité živiny, vitamíny a minerály v potřebném množství. Důvodem je to, že základní látky jsou ze zemědělské půdy vyčerpány a ztrácejí se i při kuchyňské úpravě a skladování potravin.

Lidé nemocní a ti, kdo drží redukční dietu, potřebují živin ještě více. Řešením jsou potravinové doplňky, které tělu dodají právě to, co mu chybí. Novinářům to řekl poradce pro výživu Ivan Mach.

Jako příklad uvedl selen. Jeho přirozeným zdrojem jsou vnitřnosti, ryby a celozrnné obiloviny. Selen ovlivňuje imunitu, omezuje riziko rakoviny a zlepšuje stav nehtů a vlasů. Člověk by ho měl přijmout 70 mikrogramů denně, Češi mají v potravě jen polovinu.

Vápník zabezpečuje pevnost kostí a zubů. Významné ztráty hrozí ženám v těhotenství a při kojení. Také kouření, alkohol, nízká tělesná váha a nedostatek pohybu snižují zásoby vápníku.

Česnek snižuje riziko ateriosklerózy, upravuje krevní tlak a zlepšuje prokrvení orgánů. Ne každý však snáší jeho ostrou vůni, řadě lidí dráždí žaludek.

Novinkou v řadě doplňků je konjugovaná kyselina linolová. Dokáže přeprogramovat buňky v těle tak, že tuk pasivně neukládají, ale směrují do svalových buněk, kde se přeměňuje na energii. Zmenšuje tukové buňky a přispívá k růstu svalových buněk. Mezi lidmi snažícími se zhubnout získala popularitu. V přírodní podobě je v hovězím mase, jogurtech a sýrech.

Autor: Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

NO já jsem slyšela o kompletním výživovém preparátu. Jmenuje se to...
MIRKA  |  26.10.2008 11:24

Jachachaa.. MIRKA=ZUZANA NOVOTNA..a dalsi nicky >jeden clovek,stejna...
Majka  |  26.10.2008 12:31

Kvalitní česká chlorela a dalčí české produkty vyrobené prod státní...
Januška  |  1.11.2012 20:42

napřed se nauč pravopis.Od člověka,který napíše minimálně 5 hrubic v...
Januško  |  2.11.2012 10:21

Jaruška bude asi nějaký maskovaný rákosník.
!  |  2.11.2012 17:34

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *