Antioxidanty a volné radikály

7.1.2001 00:00
Vitamíny

Volné radikály jsou sloučeniny kyslíku vznikající jako vedlejší produkty buněčného metabolismu. Pokud nejsou dostatečně inaktivovány poškozují buněčný aparát. Může dojít k poškození genetické informace buněk a k náhodnému dělení vedoucímu ke vzniku zhoubných novotvarů.

Volné radikály se také podílejí na rozvoji arteriosklerózy (poškození buněčné stěny ukládáním tuků) a tím zvyšují riziko tvorby krevních sraženin, urychlují proces stárnutí tělních tkání. Pravděpodobně mají vztah í ke vzniku kornatění cév, cukrovky, revmatické artritidy, ale i Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci (Alzheimerova nemoc = předčasná degenerace mozkové kůry; Parkinsonova nemoc = klidový třes a porucha svalového napětí v důsledku poškozeni mozkových center).

Látky neutralizující účinek volných radikálů se nazývají antioxidanty, svou činností přispívají k ochraně imunitního systému. Jednotlivé složky antioxidační skupiny se vzájemně podporují při potírání volných radikálů. Do této skupiny látek patří vitaminy A, B6, C, E, zinek, selen. V ekologicky silně znečištěných oblastech nestačí pouze pestrá strava, bohatá na zeleninu a ovoce. Je vhodné přidávat tyto látky v koncentrované, biologické formě ve formě potravinových doplňků. Vitamínové doplňky by však vždy měly být vyrobeny z přírodních zdrojů. Vstřebatelnost syntetických vitamínů je sporná.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jako dobrý antioxidant je Squalene 1000 od Australian remedy. Je ze...
TomasG  |  17.1.2017 19:09

Jojo Squalene je moc dobrý. Hlavně teď přes zimu značně posiluje...
Miška77  |  26.2.2017 12:44

A co třeba Liquid Calcium jako doplněk stravy na kosti? :)
Pietro4  |  1.3.2017 00:25

LqC je vyborne. Mivam hodne pohybu (tance) pri sve praci a casto me chytaji...
Pavlousek9  |  1.3.2017 01:07

A taky mj. posilňuje kosti a snižuje jejich křehkost. :)
Pavlousek9  |  1.3.2017 01:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *