Antioxidanty a volné radikály

7.1.2001 00:00
Vitamíny

Volné radikály jsou sloučeniny kyslíku vznikající jako vedlejší produkty buněčného metabolismu. Pokud nejsou dostatečně inaktivovány poškozují buněčný aparát. Může dojít k poškození genetické informace buněk a k náhodnému dělení vedoucímu ke vzniku zhoubných novotvarů.

Volné radikály se také podílejí na rozvoji arteriosklerózy (poškození buněčné stěny ukládáním tuků) a tím zvyšují riziko tvorby krevních sraženin, urychlují proces stárnutí tělních tkání. Pravděpodobně mají vztah í ke vzniku kornatění cév, cukrovky, revmatické artritidy, ale i Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci (Alzheimerova nemoc = předčasná degenerace mozkové kůry; Parkinsonova nemoc = klidový třes a porucha svalového napětí v důsledku poškozeni mozkových center).

Látky neutralizující účinek volných radikálů se nazývají antioxidanty, svou činností přispívají k ochraně imunitního systému. Jednotlivé složky antioxidační skupiny se vzájemně podporují při potírání volných radikálů. Do této skupiny látek patří vitaminy A, B6, C, E, zinek, selen. V ekologicky silně znečištěných oblastech nestačí pouze pestrá strava, bohatá na zeleninu a ovoce. Je vhodné přidávat tyto látky v koncentrované, biologické formě ve formě potravinových doplňků. Vitamínové doplňky by však vždy měly být vyrobeny z přírodních zdrojů. Vstřebatelnost syntetických vitamínů je sporná.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A taky mj. posilňuje kosti a snižuje jejich křehkost. :)
Pavlousek9  |  1.3.2017 01:10

Tady je výborný článek o antioxidantech -...
Jizík  |  12.3.2018 09:46

Četl jsem, že melatonin si vyrábí tělo samo v hluboké spánkové fázi....
J. Hrzal  |  6.6.2018 20:08

Papír a internet snese všechno, i báchorky o absolutním zatemnění...
!  |  7.6.2018 08:02

Ja jsem si dostatečně četla o této houbě...
P. Lukáčová  |  22.6.2018 18:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *