Díky vitamínům řady B snižujícím hladinu homocysteinu zůstanete inteligentní

20.3.2014 00:01
Vitamíny

Měli bychom všichni užívat formou doplňků vitaminy řady B? Odpověď zní pravděpodobně ano, ale množství, které potřebujeme, závisí velice na hladině homocysteinu, jakož i na tom, kolik vitaminu B přijímáme ze své stravy.

Tři nejzásadnější vitamíny řady B jsou: kyselina listová, která se nachází v luštěninách, ořeších, semínkách a listové zelenině; B6, který je ve zmíněných potravinách také obsažen ve velkém množství; a  B12, kte­rý se nachází pouze v živočišných produktech - v mase, rybách, vejcích a mléčných výrobcích.

Kyselina listová Během studie, kterou vedla Jane Durgová z nizozemské univerzity Wageningen, se po dobu tří let lidem starším než 50 let, kteří netrpěli zhoršováním paměti, ale kteří měli trochu zvýšenou hladinu ho- mocysteinu v krvi (vyšší než 13 mcmol/1), podával výživový doplněk s ob­sahem 800 mcg kyseliny listové denně nebo placebo.(18) To je ekvivalent toho, co by člověk získal z 1,2 kg jahod, takže je to víc, než by bylo běžně možné pravidelně konzumovat. Osobám užívajícím doplněk s vitaminem B se vysoce signifikantně zlepšila paměť, rychlost zpracování informací a senzomotorická rychlost.

Jestliže máte zvýšenou hladinu homocysteiríu, možná vám rovněž pro­spěje užívání 800 mcg kyseliny listové denně. V přehledu na straně 121 jsou uvedeny ideální dávky formou výživového doplňku v závislosti na hladině homocysteinu.

Vitamin B12 -  Nejdůležitější živinou v pokročilém věku je vitamin B12. Jí se proto, že se postupně stále obtížněji vstřebává, nejspíše kvůli sníženému množství žaludečních kyselin. Některým lidem chybí nebo si jejich tělo vytváří nedostatečné množství takzvaného „vnitřního faktoru“ v žaludku, který je potřebný k vstřebávání vitaminu  B12. Následkem toho dochází k vzácnému nedostatku, jemuž se říká perniciózní anémie. Výzkumníci z Oxfordské univerzity měřili hladinu vitaminu  B12 v krvi a tempo zakrňování mozku u lidí nad 61 let. Dva z pěti neměli v krvi dostatek vitamínu  B12, který by bránil zrychlenému zakrňování mozku.Je tedy do­sti pravděpodobné, že byste měli užívat vitamin B12 formou doplňku. Ale kolik ho potřebujete?

Jestliže máte vysokou hladinu homocysteinu nebo jste si nechali udělat test a zjistilo se, že máte nízkou hladinu vitaminu B12, potřebujete užívat megadávky vitaminu B12 formou výživového doplňku nebo injekcí, aby se obešlo špatné vstřebávání. Vědci v Nizozemsku zjistili, že pouze dávky vi­taminu B12 překračující 500 mcg souvisejí s napravením nedostatku. Jinými slovy, „nejnižší dávka ústně podávaného vitaminu  B12 potřebného k normalizaci mírného nedostatku vitaminu  B12 je více než 200krát vyšší než DDD,“ která je v USA stanovena na nicotné 2,5 mcg a v EU na 1 mcg. Tolik k „vyvážené stravě“, která prý nám poskytne všechny potřebné živiny!

Nejlepšími potravinovými zdroji vitaminu B12 jsou ryby, mléko a vejce. Vysoké dávky snižuje nebezpečí zhoršování paměti.

Prospěšné základní množství vitaminu B12 pro každého v multivitaminu by činila 10 mcg denně. Ale je skutečně důležité si nechat udělat test homocysteinu v krvi a poté začít užívat výživový doplněk v takovém množství, jaké vyplývá z přehledu na straně 121, včetně dalších zásadně důležitých živin, jako je vitamin B6, zinek, trimetylglycin (TMG; nebo též betain) a antioxidant N-acetylcystein (NAC).

KOMBINACE DOPLŇKŮ SNIŽUJÍCÍCH HLADINU HOMOCYSTEINU ÚČINKUJE NEJLÉPE

Kombinace výživových doplňků je ještě efektivnější. V jedné studii se zjis­tilo, že hladina homocysteinu se snížila podáváním pouze vysokých dávek kyseliny listové o 17 procent, podáváním vitaminu B12 o 19 procent, po­dáváním kyseliny listové plus vitaminu B12 o 57 procent a podáváním ky­seliny listové, vitaminu  B12 a B6 o 60 procent. A k tomuto snížení do­šlo ve všech případech během pouhých tří týdnů! Když ke směsi vitaminů řady B přidáme ještě TMG, sníží se podle novozélandské studie hladina homocysteinu o dalších 18 procent.

Jaké je ponaučení z tohoto příběhu? Snižte si hladinu homocysteinu za každou cenu, určitě pak pod 9,5 mcmol/1, a ideálně pod 7 mcmol/1. Váš lékař vám může provést test hladiny homocysteinu nebo si můžete zakou­pit přesnou domácí testovací soupravu.

Zdroj: Patric Holford a Jerome Burne - Tajemství zdravého stárnutí, nakladatelství Alternativa

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Píše se o testovací soupravě, ale nepíše se, kde si ji má člověk...
Testovací souprava  |  21.3.2014 13:05

Vztah některých vitaminů sk. B a homocysteinu je dávno známý a není...
Simona  |  22.3.2014 08:24

Naprosto souhlasím.Cpeme do sebe sračky z potravin,které se snad ani...
Optimistka  |  17.5.2014 12:55

Prosím o jakém přehledu na str. 21 hovoříte?
Romana  |  26.2.2018 12:56

opravuji str. 121...
Romana  |  26.2.2018 12:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *