Draslík pomáhá snižovat krevní tlak

20.1.2012 00:01
Vitamíny

Pravděpodobně jste dosti opatrní a příliš nesolíte, zvláště máte-li vyšší krevní tlak. Měli byste však také dbát na zvýšený přísun draslíku. U některých lidí může tento minerál udělat pro kontrolu krevního tlaku právě tolik jako snížený příjem sodíku.

Co to je

Třetí nejčastější minerál v lidském těle - po vápníku a fosforu - je draslík, elektrolyt, látka přijímající kladný nebo záporný náboj, je-li rozpuštěna ve vodnatém prostředí krve. Sodík a chloridy jsou rovněž elektrolyty a organismus potřebuje mít tyto látky v rovnováze, aby mohl vykonávat řadu nezbytných funkcí. Téměř všechen draslík je obsažen uvnitř buněk.

Jak působí

Spolu s ostatními elektrolyty vede draslík nervové vzruchy, zahajuje svalový stah a reguluje srdeční tep a tlak. Udržuje také množství tekutiny v buňkách; sodík reguluje množství mimobuněčné tekutiny, takže oba tyto minerály upravují rovnováhu tekutin v organismu. Draslík rovněž umožňuje přeměnu krevního cukru - primárního paliva organismu - na glykogen, skladovatelnou formu energie, ukládaný v játrech a ve svalech. Je také přirozeným diuretikem, takže pomáhá odstraňovat z těla škodlivé látky a toxické zplodiny metabolismu.

Prevence: jedna studie za druhou shodně prokazovaly, že lidé, jejichž potrava obsahuje mnoho draslíku, mají nižší krevní tlak než ti, kteří ho v potravě mají málo. Platí to i při vysokém příjmu sodíku, ale nízký přívod sodíku výsledky zlepšuje. V jedné studii bylo 54 nemocných léčených na vysoký krevní tlak rozděleno do dvou skupin: polovina dostávala normální stravu, druhé skupině byla podávána strava bohatá na draslík. Po roce bylo možné významně snížit podávání léků proti vysokému tlaku u 81 procent pacientů, kteří jedli dietu bohatou draslíkem, zatímco ve druhé skupině bylo možné snížit množství léků jen u 29 procent nemocných.

Další příznivé účinky: Svým účinkem na krevní tlak snižuje draslík i riziko srdečních onemocnění a mozkových příhod. Podle jedné studie se u skupiny pacientů s vysokým tlakem, kteří denně jedli jedno hlavní jídlo bohaté na draslík, snížilo riziko fatálních mozkových příhod o 40 procent. Při dvanáctiletém sledování se zjistilo, že u mužů, kteří měli v potravě minimální množství draslíku, byla pravděpodobnost akutní mozkové příhody dvaapůlkrát větší než u těch, kteří ho dostávali maximální množství. U žen s nízkým příjmem draslíku bylo riziko pětkrát větší.

Doporučené dávky

Doporučená denní dávka draslíku je od 2000 do 3500 mg pro ženy i pro muže. Minerál je obsažen ve většině potravin, ale hlavním zdrojem je ovoce a zelenina. Mnozí lidé však nejedí dostatek právě těchto životně důležitých potravin, proto je v některých zemích (například v Anglii) příjem draslíku nejméně o 1000 mg menší než doporučená denní dávka.

Nedostatek: U jinak zdravého člověka není pravděpodobné, že by nízký příjem draslíku vyvolal nepříznivou odezvu. Při dalším snižování jeho hladiny je prvním příznakem nedostatku svalová slabost a nauzea (nevolnost až zvracení). K závažnému nedostatku může dojít u člověka, který užívá silná diuretika, jež snižují hladinu tekutin v těle, nebo trpí těžkými průjmy a zvracením. Pokud se draslík nedoplňuje, může tak nízká hladina draslíku vést až k srdečnímu selhání.

Nadbytek: Toxické působení draslíku je velmi nepravděpodobné, protože většina lidí ho může bezpečně konzumovat až 18 g denně. K toxicitě může dojít u nemocných s ledvinovým onemocněním nebo u lidi, kteří užívají nadměrné množství potravinového doplňku s tímto minerálem. Mezi známky nadbytku draslíku patří svalová únava a nepravidelná akce srdeční. Potravinové doplňky s draslíkem mohou i v malém množství působit podráždění žaludku a nevolnost.

Jak minerál užívat

Dávkování: Většina lidí nepotřebuje draslík v doplňcích, pokud nebere diuretika. Snažte se však získávat dostatečné množství draslíku ze své denní stravy. Pacienti užívající tzv. ACE inhibitory (léky proti vysokému krevnímu tlaku) nebo trpí onemocněním ledvin, nesmějí draslík brát vůbec.

Návod k užívání: Potřebujete-li potravinové doplňky s draslíkem, užívejte je při jídle, aby se snížilo dráždění žaludku.

Jiné zdroje

Čerstvá zelenina a ovoce, například brambory, banány, meruňky a pomeranče, mají vysoký obsah draslíku. Dobrým zdrojem je rovněž maso, drůbež, mléko a jogurt.

Zdroj: Léčivá moc vitamínů, bylin, minerálů - nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Souhlasím, draslík pomáhá snižovat krevní tlak, je obsažen např. v...
Soňa  |  9.12.2013 12:16

Jako hlavní zdroj draslíku uvádíte cerstve ovoce a zeleninu... ty, pokud...
Renata  |  12.2.2014 21:27

draslík není prvek stopový, ale zásadní pro růst jakékoliv rostliny. V...
Renato,  |  13.2.2014 15:51

Vysoký krevní tlak je zapříčiněn shity z EU, co současná populace...
eurohujer  |  30.6.2014 16:03

Příznaky nedostatku draslíku jsou dobře rozebrány tady....
Ola  |  22.5.2017 21:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *