L-karnitin pomáhá s nadváhou, únavou i onemocněním srdce

29.9.2000 00:00
Vitamíny

L-karnitin je látkou tělu vlastní a je nepostradatelný při spalování tuků. Zajištuje transport mastných kyselin do elektráren buněk, kde jsou přeměněny na energii. Tato energie je k dispozici při vysoké dlouhodobější zátěži. Pro krátkodobou spotřebu energie se spalují cukry.

Lidský organismus obsahuje asi 20 g L-karnitinu. Vysoký obsah je ve svalech, které musí hodně pracovat a spotřebují hodně paliva. V potravě se nachází v hovězím, jehněčím, skopovém mase. K jeho nedostatku může dojít u přísných vegetariánů. Tělo si však dokáže tuto látku vytvořit také samo. Syntetizuje se v játrech a v ledvinách z aminokyselin. Nedostatek karnitinu může mít nepříjemné důsledky pro metabolismus. Nespálené volné mastné kyseliny mohou v těle působit toxicky a navíc může nastat energetický deficit. K syntéze karnitinu je nezbytný vitamin C. Při jeho nedostatku vzniká svalová únava způsobená nedostatkem karnitinu.

Pro pacienty trpící chronickým únavovým syndromem je L-karnitin základním terapeutikem. Podává se v množství 3 až 9 g denně. Podporuje detoxikaci těla, zvyšuje výkonnost buněk, zlepší se činnost imunitního systému. Zjistilo se, že výkonnostní sportovci, pokud užívají L-karnitin mají zvýšenou tělesnou výkonnost a zkracuje se jejich odpočinková fáze po tréninku. Tato látka je podobná určitým mediátorům v mozku a může chránit také proti duševnímu stresu.
Někteří kardiologové používají karnitin k podpoře činnosti srdečního svalu u ischemické choroby srdeční.

Zdroj:Alena Katčinetzová - Chronický únavový syndrom, nakladatelství Triton

L-karnitin se dá zakoupit na http://www.001shop.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Lucasino,Karel sem psal v březnu před rokem,tak je zbytečný ho po roce...
 |  29.3.2009 15:51

L-Karnitin je jistě dobrý,ale všeho s mírou.Mám názor,že příliš...
Jana II  |  17.11.2009 07:33

Málokdo z výkonostních sportovců bere jen L-karnithin. Bere se celá...
Ššššš  |  18.11.2009 07:34

Na únavu, svalovou slabost, úbytek energie jsou enzymy, např. Q Max 30, Q...
václav  |  29.6.2010 23:57

Souhlasím, koenzym je výživový a regenerující. Q Max znám.
jitka  |  21.7.2010 08:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *