Kdy je vhodné užívat železo ve formě potravinového doplňku?

6.1.2011 00:00
Vitamíny

Železo je esenciální minerál. Je součástí hemoglobinu, sloučeniny, která v krvi přenáší kyslík. Lidé s nedostatkem železa bývají více unavení, protože jejich tělu chybí kyslík. Železo je též součástí myoglobulinu,který pomáhá svalovým buňkám zásobovat se kyslíkem.

Bez dostatku železa nemůže být dostatečně syntetizován ATP (adenosintrifosfát), palivo organismu. Výsledkem je, že někteří lidé s nedostatkem železa pociťují únavu i přesto, že mají normální hladinu hemoglobinu a nemají chudokrevnosti.

Železo ve formě potravinového doplňku je vhodné užívat při následujících potížích:

Anémie (chudokrevnost) a nedostatek železa - Užívat 100 mg denně po dobu až jednoho roku pod dohledem lékaře. Užívání železa je prevencí a léčbou chudokrevnosti. Zeptejte se svého lékaře, zda je to pro vás vhodné.  Nedostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové jsou nejčastější příčiny chudokrevnosti.

Deprese a nedostatek železa - Nedostatek železa může zhoršovat příznaky deprese. Požádejte svého lékaře, aby zjistil, zda netrpíte nedostatkem.

Menorrhagie(mimořádně silné menstruační krvácení) a nedostatek železa - Pokud je zjištěn nedostatek železa v krvi užívejte100-200 mg železa denně pod dohledem lékaře.

Atletická výkonnost a nedostatek železa - Železo je součástí hemoglobinu, který přivádí kyslík ke svalům. Pokud organismus trpí nedostatkem železa, může jeho užívání zlepšit atletickou výkonnost. Užívejte pod dohledem kvalifikovaného lékaře.

Poruchy pozornosti, hyperaktivita a nedostatek železa -  V jedné studii byla prokázána významně nižší hladina železa u dětí trpících poruchami pozornosti a hyperaktivitou než u ostatních dětí. Pokud je lékařem stanoven deficit železa, užívání potravinového doplňku může zlepšit chování dítěte.

Kojení a nedostatek železa - Při anémii matky či jejím nedostatku železa, může i dítě trpět jeho nedostatkem. Konzultujte kvalifikovaného lékaře.

Afty a nedostatek železa - Zeptejte se svého lékaře, zda vaše potíže s opakujícími se bolestivými vředy v ústech nemohou souviset s nedostatkem železa v organismu.

Střevní onemocnění a nedostatek železa - Malabsorpce živin při střevních onemocnění může vést k nedostatku mnoha vitamínů, minerálů a živin. Informujte se u svého lékaře o užitečnosti užívat železo.

Šeroslepost a nedostatek železa - Jestliže pacient trpí nedostatkem železa a riboflavinu (vitamínu B2), pak užívání těchto živin, může zvýšit užitek vitamínu A. Užívejte30 mg železa a 6 mg riboflavinu denně.

Před- a pooperační stavy - Předoperační podávání železa v jedné studii snižovalo potřebu pooperačních transfuzí.

Těhotenství a podpora po porodu - Požadavky na železo se zvyšují během těhotenství. Vznik deficitu železa v těhotenství je běžný. Dodávání železa může zabránit vzniku nedostatku železa.

Syndrom neklidných nohou a nedostatek železa - Pokud lékař prokáže, že nedostatek železa je příčinou vašeho syndromu neklidných nohou, pak užívání železa může snížit výskyt potíží.

Zdroj: Solgar

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ja jsem uzivala prirodni produkt Hemoplus, protoze mi po porodu chybelo...
Petra  |  28.7.2012 17:43

http://www.amway.cz/product/100295,iron-folic-plus#.UaYKzdjt5dg NUTRILITE...
Andy  |  29.5.2013 16:06

Máte někdo zkušenosti s tímto železem? Cenově vychází nejlíp na...
Radka  |  19.12.2015 18:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *