Klíčem ke zdraví je homocystein

20.2.2006 00:00
Vitamíny

Klíčem ke zdraví je aminokyselina homocystein, tvrdí lékař a viceprezident Svazu pacientů Karel Erben. Je to podle něj naprosto nezbytná látka k životu, ale vyšší hladina v organismu je nebezpečná. Zvyšuje hladinu cholesterolu a tím i riziko onemocnění civilizačními chorobami. Přitom lze hladinu homocysteinu snížit na optimální hranici dávkami vitaminů B6, B12 a kyseliny listové, řekl Erben na dnešní tiskové konferenci Asociace pro propagaci nových vědeckých myšlenek (ANSIA).

Homocystein se objevuje jako produkt látkové přeměny ve všech tělesných buňkách. Objeven byl v roce 1932, jeho klinický význam se ale daří prokazovat od roku 1962. Teprve nedávno se podle Erbena prokázal přímý vztah mezi hladinou homocysteinu a podáváním vitaminů B6, B12 a kyseliny listové.

Po sedmi letech léčby u 9000 pacientů kleslo riziko onemocnění kardiovaskulárními chorobami o 62 procent ve srovnání se skupinou 15.000 lidí, kteří vitaminy nedostávali, tvrdí Erben a dodává, že výsledkem je prodloužení života o sedm až 17 let.

Výzkumy podle Erbena prokázaly, že zvýšená hladina homocysteinu je předzvěstí i dalších civilizačních chorob od nádorů, přes Alzheimerovu chorobu, migrénu a depresi až k revmatismu, osteoporóze, předčasným porodům a potratům. U takových pacientů byly totiž zjištěny vyšší hladiny homocysteinu než u zdravých jedinců.

Zvyšování hladiny homocysteinu je podle Erbena prokazatelně spojeno se zvyšováním hladiny cholesterolu, se vznikem vysokého krevního tlaku, cukrovky a do značné míry i nadváhy. Jde o kompletní metabolický syndrom, jehož léčení je snadněji zvládnutelné po snížení hladiny homocysteinu.

Homocystein podle Erbena ovlivňuje léčení poruch imunity. Nižší hladina vede ke zvýšení odolnosti vůči infekcím. Účinek je podle Erbena tak silný, že by bylo možné využít tohoto principu k omezení nebezpečí očekávané pandemie ptačí chřipky.

Podmínky pro biochemickou přeměnu homocysteinu v buňkách snižuje kouření, a to i pasivní. Nepodařilo se naopak podle Erbena prokázat, že by neblahý vliv mělo požívání alkoholických nápojů.

Znalostí o homocysteinu zatím jako jediní na světě podle Erbena využívají k léčbě v USA. Vitaminy, které ho regulují, se tam přidávají do mouky. Výsledkem je o polovinu menší úmrtnost na kardiovaskulární choroby než v Evropě. V Česku tato metoda rozšířena není a pojišťovny vyšetření hladiny homocysteinu, které stojí kolem 400 korun, nehradí, uzavřel.

Václav Hrníčko - ČTK

Homocystein Modulátor můžete zakoupit zde nebo v prodejně Krakovská 22, Praha 1 od 10 do 19 hod a v sobotu od 10 do 13 hod.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Vyšetření hladiny Homocysteinu je v odůvodněných případech hrazeno ze...
Dr.Karel Kohoutek  |  27.4.2006 12:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *