Koenzym Q 10 lidskému tělu pomáhá

16.3.2007 00:00
Vitamíny

Koenzym Q 10 dokáže chránit buňky před nepříznivými vlivy, zpomaluje ucpávání cév, snižuje krevní tlak a pomáhá tam, kde srdce selhává. Srdeční sval ho potřebuje pro získávání energie, která mu umožňuje nepřetržitý pohyb. Lidské tělo si sice koenzym Q 10 vyrábí, ale jeho produkce od pětadvacátého roku života významně klesá. Tvrdí to přednosta Centra preventivní a sportovní medicíny košické lékařské fakulty Daniel Pella.

Koenzym Q 10 se doporučuje i při regeneraci po těžkých operacích, znají ho také sportovci. Pomáhá lidem s bolestí svalů, s Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí. Někteří lékárníci doporučují Q 10 pacientům užívajícím statiny na prevenci kardiovaskulárních nemocí, protože omezují možné negativní vedlejší účinky těchto léků.

Podle lékaře Josefa Mainze mají koenzymy podobnou funkci jako vitamíny. V lidském těle regulují metabolické procesy a přizpůsobují je potřebám organismu. Na rozdíl od vitamínů si lidské tělo dokáže v játrech koenzym Q 10 vyrobit a pokud v nějaké formě konzumuje další koenzymy, dokáže si je na Q 10 přestavět. Koenzym Q 10 člověk získává také například z masa, mléka, ryb, sóji a zeleniny, zejména květáku.

V lékárnách je k dostání mnoho potravinových doplňků obsahujících koenzym Q 10. Levné přípravky jsou většinou vyrobeny synteticky nebo pomocí geneticky změněných buněk bakterií nebo kvasinek. Kvalitní a také dražší se vyrábí z kvasinek, z nichž se Q 10 v čisté formě získává fermentací.

Koenzym Q 10 je jako lék na předpis prodáván zatím pouze v Maďarsku. V Česku se o jeho registraci u Státního ústavu pro kontrolu léčiv uchází několik výrobců. Pokud se stane lékem, bude to znamenat, že jeho výhody jsou dostatečně potvrzeny klinickými studiemi.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nemate co chci
gfjftzu  |  18.2.2008 10:49

Uzivam v soucasnosti koenzym Q10 , na doporuceni lekare... potrebovala jsem...
Radka  |  10.8.2010 22:13

Ja musim souhlasit, beru Q-Max s koenzymem Q 10 a rozhodne nelituju.
Zlata  |  4.9.2010 11:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *