Kyselina listová - záruka dobré nálady

14.3.2000 00:00
Vitamíny

Nejvíce rozšířený nedostatek vitaminu je právě u kyseliny listové. Sotva existuje nějaký člověk, který má dostatek tohoto vitaminu v organismu. Přitom je právě tato biolátka tak významná pro tvorbu našeho hormonu štěstí.

Když pozorujeme skupiny lidí na pěší zóně, mnozí z nich mají vážné, ustarané obličeje, většina z nich spěchá, jsou snad všichni tak málo šťastní a radostní, protože jim chybí kyselina listová? Vitamin se nachází hlavně v rostlinné stravě, ale také v játrech zvířat, která ukládají do zásob kyselinu listovou a jiné živiny. Jedná se o velmi citlivý vitamin: Světlo, teplo, dlouhé skladování při pokojové teplotě jej rychle ničí. Ti, kteří konzumují syrovou stravu, mají ve vztahu ke kyselině listové výhodu.

Jelikož příroda přidělila všem živinám jejich úlohy, obdržela kyselina listová důležitou práci - jako nosič uhlíku působí při výstavbě hemu, to jest proteinu, který v krvi váže krevní barvivo, hemoglobin. Kyselina listová je proto nenahraditelná v produkci červených krvinek.

Kyselina listová je také potřebná pro výstavbu nukleových kyselin, v nichž je uložen náš genetický kód. Je proto nezbytná pro náš růst, opravy a náhrady všech našich 70 bilionů buněk. Vitamin nám dodává chuť při pohledu na jídlo. Dochází přitom ke stimulaci produkce žaludečních kyselin. Jeden většinou ještě neznámý problém většiny lidí přes 40 let je nedostatek kyselosti, to jest nedostatek solných kyselin v žaludeční šťávě. Paraziti a otravné látky z živin nemohou být neutralizovány a využití bílkovin je blízké katastrofě. Mnozí lidé by mohli pomoci řešit problém o něco větším přidáním kyseliny listové. Potřebují přidat navíc alespoň po dobu jednoho týdne do jídelníčku tmavozelenou zeleninu nebo salát.

Malý vitamin kyselina listová je ve své činnosti tak perfektní a spolehlivý, že mu příroda přidala ještě jednu velmi důležitou úlohu. Jak totiž lidé vyvíjeli své vědomí, vznikla potřeba nových hormonů a neuropeptidů a především neuropřenašečů. Jsou to molekuly, které přenášejí podráždění nervů a mozku celým nervovým systémem. V duševní, tedy mentální oblasti, se starají o dobrou náladu, štěstí, podnikavost, dobrou mysl, důvěru, optimismus, vřelost. Prospívá tedy všem vlastnostem, které si tolik přejeme.

Kyselina listová se mocně podílí na výstavbě naší životní radosti, především produkcí nervové bílkoviny metioninu. V metabolismu totiž vznikají nervově dráždivé látky serotonin a noradrenalin. Serotonin je tlumící a uklidňující původce štěstí v našem mozku a nervovém systému, látka, která nás dostává do ráje šťastných myšlenek a večer nás ukolébává do zdravého spánku. Noradrenalin je aktivním činitelem na den, látkou, která nám navodí správné nadšení pro řešení stresových problémů nebo by je přinejmenším mohla připravit. Obě substance jsou syntetizovány pomocí kyseliny listové v buňkách mozku a nervů, a sice v takzvaných vesikulech, mikroskopicky jemných měchýřcích na nervové buňce. Běda, když je zde vedle jiných biolátek uloženo málo kyseliny listové! Potom se přihodí něco zajímavého. Postižený člověk jde sice stejně tak aktivně a dynamicky do řešení stresových problémů, chybí mu však nadšení (euforie), jemný, oblažující stav opojení, který je zprostředkován noradrenalinem. Pokud chybí noradrenalin, vyplaví se k potlačení stresu ze dřeně nadledvinek.

Adrenalin bychom mohli označit za povzbuzovatele tělesné činnosti, noradrenalin za hormon optimismu, který se v nás vyvinul během mnoha století a odlišuje nás od zvířat. Oba lze téměř stále potkávat společně, skoro neodlučitelně. Kde chybí jeden, plní druhý své úkoly v metabolismu jen poněkud namáhavě a úporně. O dostatečné množství kyseliny listové se musíme starat konzumací dostatečného množství vitaminu B12.
Únava z nedostatku vitaminu mnohdy znamená ochranu těla, především nervového systému. Organismus v tom okamžiku přepojí na úsporný plamen a je využíváno a spotřebováváno méně živin. Když potom organismus dostane přídavek například kyseliny listové, pulsuje v těle opět čilý život a nervy jásají.

zdroj: Klaus Oberbeil - Fit s vitamíny

Kyselinu listovou můžete zakoupit zde

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No a co my,co nejsme těhotné? Taky je to dobrý?
Ivana  |  11.8.2010 20:31

No ja ten FolGravid zacala brat prave pred tim nez jsem otehotnela, coz se...
Hanka  |  4.9.2010 11:52

Kyselina listová je taky v brokolici, ne?
André  |  6.12.2010 01:23

Acidum folicum 10 mg potřebuji sehnat, zbyla někomu????děkuji......
Alík  |  11.8.2013 17:20

I ve špenátu, salátu a spol...
Louis  |  18.4.2016 13:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *