Minerály a vitamíny pro zdravé kosti

17.9.2012 00:01
Vitamíny

Pro zdravé kosti nestačí dodávat pouze vápník. Dle vědeckých výzkumů se na metabolismu kostí podílí řada minerálů a vitamínů.

Vápník
Vápník je potřebný pro vývoj kostí a zubů. Nejvíce je známa důležitá role vápníku při prevenci osteoporózy.


Hořčík
Hořčík je nezbytný pro funkci buněk, podporuje svalovou aktivitu, zklidňuje nervový systém. V kombinaci s vápníkem chrání kosti před osteoporózou.


Zinek
Pomáhá zabudovávat vápník do kostí. Zinek často chybí kuřákům, protože je vytěsňován z kostí toxickým kadmiem. Též hladinu zinku klesá s věkem, zejména u žen v menopauze.


Měď
Ovlivňuje pevnost kostí (obrana ztráty kostní hmoty, která by vedla k osteoporóze). Pomáhá při hojení fraktur.


Mangan
Mangan patří k řadě prvků, bez nichž by se vápník do organismu hůře vstřebával. Když vědci uměle navodili u laboratorních zvířat nedostatek manganu, způsobili jim deformaci kostí.


Bór
Bór je nekovový prvek v lidském organismu a v potravě ve stopovém množství. Bór ovlivňuje metabolismus vápníku, hořčíku, mědi, fosforu a vitamínu D. Předběžné studie poukazují, že by bór mohl ovlivňovat zdraví kostí a šlach. Bór by měl redukovat vylučování vápníku močí. Tento efekt může vést ke snížení rizika osteoporózy, avšak pouze tehdy, pokud mají lidé dostatečný přísun hořčíku.


Vitamín D3
Již více než století je vědci uznáváno, že Vitamin D3 je zapojen do zdraví kostí. Výzkumy dokumentující roli vitamínu D3 ve snížení rizika zlomenin stále přibývají. Vitamín D3 je nezbytnou podmínkou pro příjem vápníku. Usnadňuje transport vápníku do krve a umožňuje jeho další využití v těle. Nedostatok vitamínu D3 ve stravě a nedostatočné vystavování se slunečnímu záření má za následek vznik křivice -osteomalácie nebo řídnutí kostí- osteoporózy.


Vitamín K

Vitamín K je nezbytný  pro proces mineralizace kostí. Nedostatek vitamínu K dále souvisí s řídnutím kostí u žen po menopauze. Dochází k pomalejší obnově kostí a k nedostatečnému zabudování vápníku do kostí. Kosti pak nejsou dostatečně pevné a odolné, snadno se lámou. Nedostatek vitamínu K zvyšuje riziko osteoporotické zlomeniny.

Ultimate Bone Support od firmy Solgar obsahuje vše výše uvedené minerály a vitamíny.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahojky pokud mohu přispšt do mlýna tak zde je produkt který si zaslouží...
Susan  |  19.9.2012 15:33

Jsou různé potravinové doplňky. Zpracoval jsem dokument kde je možné...
pepa1  |  22.9.2012 22:37

KOSHER osvědčení mají multivitamínové tabletky pro děti i dospělé,...
pospi  |  7.1.2013 21:48

Ahoj, napsala jsem Ebook o důležitosti vitamínů a minerálů v našem...
Ivka75  |  27.6.2013 22:35

Já nedám dopustit na Proenzi Lady CalciCube. Je vyvážený, obsahuje i...
janama  |  8.4.2015 08:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *