Nedostatek minerálních látek a vitaminů

20.1.2000 00:00
Vitamíny

Mnoho lidí není dostatečně zásobeno životně důležitými vitaminy, minerálními látkami, stopovými prvky. Tělo je potřebuje někdy jen v malém množství, ale zcela nezbytně.

Z těchto stopových látek se vytvářejí nepostradatelné enzymy, či jsou důležitou součástí detoxikačních a metabolických procesů v těle.

Jednostranné složení průmyslově zpracované výživy obvykle neobsahuje všechny nezbytné látky, ale naopak některé složky takových potravin dokonce tělu důležité látky odebírají. Fosfáty a citrusové plody jsou například loupežníky vápníku. Půda, která je maximálně využívána, neobsahuje už celou škálu minerálních prvků v dostatečném množství. Tudíž i rostliny, které můžeme v nejlepším úmyslu pojídat, už nemusí obsahovat všechny látky tak, jak tomu bylo dříve. Čerstvá zelenina a ovoce nemusí na plnou úhradu minerálních stopových prvků stačit.

Jedy z životního prostředí, které organismus zatěžují, často vyžadují zvýšený přísun vitaminů a minerálních látek. Například kuřák spotřebuje mnohokrát víc vitaminu C či provitaminu betakaroten než nekuřák. Člověk ve stresu spotřebuje také zcela odlišné množství vitaminů na rozdíl od člověka uvolněného a relaxovaného.

Zdroj: MUDr. Josef Jonáš - Odolnost vůči nemocem

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Lze užívat evistu po HE a AE ?
osteoporóza  |  1.11.2005 19:39

PAN JONAŠ? MA TAKY VYROBKY SAKRA DRAHE . NORMALNÍ ČLOVĚK KTERÝ MA PLAT...
RE  |  28.5.2012 12:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *