Nedostatek vitamínu D

19.9.2012 00:01
Vitamíny

Na otázky odpovídá MUDr. Ivo Sotorník, DrSc. ze společnosti synlab czech.

Jaké zdravotní problémy může způsobit nedostatek vitamínu D v organismu?

Vitamín D je nepostradatelný pro vstřebávání kalcia a fosfátů v lidském organismu. Jeho nedostatek se může projevit bolestivou osteoporózou nebo rozvojem svalové slabosti. U diabetiků přispívá jeho deficit k rezistenci tkání vůči inzulínu. Nedostatek vitamínu D má vliv na srdeční selhávání a na vznik karcinomu - zejména tlustého střeva a prostaty. U dětí způsobuje nedostatek vitamínu D, kalcia a fosfátů rachitidu neboli křivici. 

Jak poznám, že mám vitamínu D nedostatek?

Jaké mohou být indicie? Typickým projevem je osteoporóza, častější zlomeniny zvláště pak ve vyšším věku.  Platí, že čím dříve se s účinnou kompenzací s vitamínem D začne, tím lépe. Při podezření na nedostatek vitamínu D v organismu by mělo být přistoupeno k laboratornímu vyšetření, které zjistí koncentrací vitamínu D v krvi. Laboratorní vyšetření je zpravidla naordinováno ošetřujícím lékařem. Ve specializované laboratoři si o něj může zájemce zažádat napřímo, v tom případě si jej zaplatí jako samoplátce. 

Mohu nějak podpořit tvorbu vitamínu D v organismu?

Přirozeným zdrojem vitamínu D je sluneční UV záření. Pro dostatečnou tvorbu vitamínu D je však třeba na slunci trávit přibližně 20-30 minut 2 až 3x týdně. Mimo sluneční záření je možné vitamín D v těle kompenzovat konzumací vybraných potravin jako jsou například v tresčí játra a maso tučných mořských ryb. V menší míře je vitamín D též ve vejcích a játrech dalších živočichů. Možné je též, ideálně po konzultaci s lékařem, použití farmak ať již podávanými ústy nebo nitrožilně.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Když je nejhůř, kupte si D3 v lékárně, kvalitní má myslím Generika.
Petr  |  20.9.2012 11:12

On ani jiný není prakticky k dispozici. V ČR je specialita, že vit. D je...
Bára  |  20.9.2012 17:45

Z poměrně seriozního zdroje mám informace,že je možné doplnit do těla...
paul13  |  4.4.2013 19:49

Ještě je k dispozici od dánské firmy Biosym. Je dvojnásobně silnější...
Wendy  |  4.4.2013 21:57

další zajímavé informace o vitaminu D poskytuje Mudr. Čepová v tomto...
karca  |  29.11.2013 14:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *