Nedostatek vitamínu D

19.9.2012 00:01
Vitamíny

Na otázky odpovídá MUDr. Ivo Sotorník, DrSc. ze společnosti synlab czech.

Jaké zdravotní problémy může způsobit nedostatek vitamínu D v organismu?

Vitamín D je nepostradatelný pro vstřebávání kalcia a fosfátů v lidském organismu. Jeho nedostatek se může projevit bolestivou osteoporózou nebo rozvojem svalové slabosti. U diabetiků přispívá jeho deficit k rezistenci tkání vůči inzulínu. Nedostatek vitamínu D má vliv na srdeční selhávání a na vznik karcinomu - zejména tlustého střeva a prostaty. U dětí způsobuje nedostatek vitamínu D, kalcia a fosfátů rachitidu neboli křivici. 

Jak poznám, že mám vitamínu D nedostatek?

Jaké mohou být indicie? Typickým projevem je osteoporóza, častější zlomeniny zvláště pak ve vyšším věku.  Platí, že čím dříve se s účinnou kompenzací s vitamínem D začne, tím lépe. Při podezření na nedostatek vitamínu D v organismu by mělo být přistoupeno k laboratornímu vyšetření, které zjistí koncentrací vitamínu D v krvi. Laboratorní vyšetření je zpravidla naordinováno ošetřujícím lékařem. Ve specializované laboratoři si o něj může zájemce zažádat napřímo, v tom případě si jej zaplatí jako samoplátce. 

Mohu nějak podpořit tvorbu vitamínu D v organismu?

Přirozeným zdrojem vitamínu D je sluneční UV záření. Pro dostatečnou tvorbu vitamínu D je však třeba na slunci trávit přibližně 20-30 minut 2 až 3x týdně. Mimo sluneční záření je možné vitamín D v těle kompenzovat konzumací vybraných potravin jako jsou například v tresčí játra a maso tučných mořských ryb. V menší míře je vitamín D též ve vejcích a játrech dalších živočichů. Možné je též, ideálně po konzultaci s lékařem, použití farmak ať již podávanými ústy nebo nitrožilně.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já ho mám také předpisovaný, ale beru 10 kapiček jednou týdně. A...
Majka  |  20.1.2018 19:56

Je možné, aby měl vitamín D vliv i na dýchání?
W  |  20.1.2018 22:17

Jak už jsem psal včera, vit. D se ukládá v těle, proto je možné ho...
Petr  |  21.1.2018 12:10

A je možné brát vigantol dlouhodobě nebo je to jednorázová záležitost ?
Simona  |  24.1.2018 17:50

Dá se dlouhodobě.
Vigantol  |  24.1.2018 22:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *