Potravinové doplňky pro sportovce

24.1.2014 00:01
Vitamíny

Přinášíme přehled potravinových doplňků, které podporují odbourávání tuků při cvičení, nárůst svalolové hmoty, zvyšují výkonost a podporují regeneraci organismu po zátěži a hojení tkání po úrazech.
Kreatin
Kreatin je derivovaná aminokyselina (z argininu, glycinu a methioninu), která je obsažena v mase a rybách, a syntetizována v játrech, slinivce a ledvinách. Protože má významnou funkci při metabolizmu ATP, kreatinové doplňky teoreticky zvyšují stupeň a míru absorpce kreatin fosfátu (PCr - sloučenina kreatinu a kyseliny fosforečné) do svalových buněk, čímž dochází ke zvýšení svalového výkonu.

Více než čtyřiadvacet studií došlo k závěru, že kreatinové doplňky spolu s tréninkem zvyšují úroveň svalové síly i nárůst svalové hmoty. Příčinou tohoto zvýšení může být několik mechanizmů, včetně účinku na syntézu bílkovin, metabolizmus a transkripční projev na genetické úrovni.

Vědci zastávají teorii, že pětidenní dávka ústně podávaných 20 gramů denně zvyšuje přítomnost kreatinu ve svalstvu o 20 procent a výrazně urychluje regeneraci PCr po intenzivní svalové kontrakci.

Dlouhodobě užívané suplementy při posilování vedou u netrénovaných žen k většímu rozvoji svalové síly. Dvanáct týdnů s kreatinovými doplňky a náročným silovým tréninkem zvyšuje u zdravých mužů nárůst aktivní tělesné hmoty, zlepšuje fyzický výkon i svalovou morfologii. Náročným silovým tréninkem máme na mysli tréninkové jednotky vyšší kvality.

Krátkodobé užívání kreatinu vede jak ke zvýšení maximální síly, tak ke zdokonalení vzpěračského výkonu. 


Aminokyseliny s rozvětvenými řetězci
Mezi aminokyseliny s rozvětvenými řetězci patří tří esenciální aminokyseliny (leucin, izo-leucin a valin), kterých je zapotřebí pro udržování svalstva i hladiny glykogenu. Přírodním zdrojem těchto aminokyselin jsou např. mléčné výrobky, maso, syrovátka nebo vejce. Někdy se kvůli své důležité funkci při svalovém metabolizmu konzumují izolovaně, a to v podobě potravinových doplňků. Studie ukázala, že užívání aminokyselin s rozvětvenými řetězci v podobě suplementů v průběhu čtyř týdnů náročného silového tréninku zmírňuje počáteční pokles síly i výbušnosti. 

Aminokyseliny lze získat ze syrovátkových koncentrátů ve formě koktejlů: např. Whey to go - Syrovátkový proteinový prášek s přírodní jahodovou příchutí od firmy Solgar


L-karnitin
Karnitin je u lidí syntetizován v játrech a ledvinách. Jeho přírodním zdrojem jsou mléčné výrobky a maso. L-karnitin (doplňková forma karnitinu) šetří svalový glykogen tím že přenáší volné mastné kyseliny do mitochondrií, čímž podporuje tvorbu energie z tuků (oxidací mastných kyselin). L-karnitin oddaluje pocit únavy, neboť redukuje hromaděn svalového laktátu, které je spojováno se cvičením.

L-karnitin- L-tartrát (sloučenina karnitinu a kyseliny vinné je v těle zdrojem L-karnitinu) užíváný zdravým mužem jako doplněk po dobu tří týdnů redukuje množství svalových poškozen způsobených cvičením, zanechává větší množství nedotčených receptorů pro hormonální reakce, snižuje pocit svalové bolesti i nárůst volných radikálů (atomy nebo sloučenin; s nepárovými elektrony, které jsou údajně příčinou buněčných poškození).


L-arginin a L-ornitin

Obě aminokyseliny podporující produkci růstového hormonu, stimulují růst svalové hmoty a urychlují celkovou regeneraci organismu. Jsou nezbytné pro správné fungování imunity a jaterní funkce. Kladně působí na mužskou sexualitu a plodnost.

Arginin je nezbytný pro vytváření sloučenin nutných pro tvorbu energie ve svalech včetně kreatin fosfátu.

Arginin je důležitý pro transport a uchovávání dusíku ve svalové tkáni. Studie též poukazují, že může zvyšovat produkci růstového hormonu (množství požadovaného argininu pro tvorbu růstového hormonu se však u jednotlivců liší).

Ornitin stimuluje uvolňování růstového hormonu, který zvyšuje syntézu svalové tkáně. Díky své přeměně na arginin, může zvyšovat transport a uchovávání dusíku ve svalech a zlepšit energetickou bilanci svalů díky vlivu na tvorbu kreatin fosfátu.

Výzkumy prokázaly, že zvýšená hladina argininu po suplementaci ornitinu podporuje syntézu kolagenu a urychluje hojení tkání po úrazech a operacích.

Hydroxy citrát - HCA

Extrakt z plodů Garcinia cambogia. 

Výzkumníci prokázali, že HCA snižuje schopnost organismu ukládat tuk až o 75 %. Snižuje též produkci cholesterolu a mastných kyselin.

HCA významně zvyšuje účinky diet a přispívá k redukci váhy.

HCA nevykazuje žádné vedlejší negativní účinky na organismus.

HCA se komerčně prodává ve formě soli jako hydroxy-citrát.

Účinek této kyseliny je silnější, pokud je užívána společně s nízkotučnou dietou, jelikož HCA nesnižuje kalorický účinek tuků ve stravě. HCA zřejmě blokuje přeměnu jednoduchých cukrů na tuky a proto má význam u lidí, v jejichž stravě se vyskytuje velký podíl jednoduchých cukrů.  Dieta s velkým množstvím vlákniny může narušit vstřebávání HCA.

 Klíčkový olej

Klíčkový olej neboli olej z pšeničných klíčků obsahuje ve vysokém množství látku zvanou octacosanol, která dle předběžných studíí má výrazně zvyšovat fyzickou výkonnost.

Octacosanol má přirozeně zlepšovat vytrvalost, reakční čas a další hodnoty měřitelné tělesné výkonnosti, aniž by vyčerpával rezervy organismu.

Korejský ženšen

Atletická výkonnost - Dřivější studie naznačovaly, že korejský ženšen může zlepšovat atletický výkon. Jedna studie informovala o nárůstu síly prsních svalů a čtyřhlavého stehenního svalu (kvadricepsu) u necvičících mužů a žen po užívání korejského ženšenu. Doporučené dávkování bylo 2 g práškového kořene denně či 200-400 mg standartizovaného bylinného extraktu s 4% obsahem ginsenosidů.
Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

a jakej je dobrej kde ho přesně koupím,tech obchodu a proteinu je...
Megiee  |  20.12.2016 13:49

Je toho hodne,zalezi co cloveku pak vyhovuje.Tady ten si kupuju ja.Maji ho...
Rafan  |  20.12.2016 13:53

hm tak to ani nestojí moc peněz a je toho 2,5kg tak to je dobrý.Pošli mi...
Megiee  |  20.12.2016 13:55

Bcaa jsou aminokyseliny.Maji tu hodne prichuti.Berou se pred treninkem a po...
Rafan  |  20.12.2016 13:58

Ok tak díky, něco určitě objednám
Megiee  |  20.12.2016 13:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *