Probiotika v doplňcích výživy

3.5.2011 00:00
Vitamíny

Pokud jste v situaci, kdy jste museli absolvovat léčbu antibiotiky, prospěje vám intenzivní kúra pomocí výživových doplňků s obsahem probiotik. Tyto doplňky také pomohou při zácpě nebo v případě alergie na mléčnou bílkovinu (kdy na rozdíl od výše zmíněné laktózové intolerance nelze konzumovat ani kysané mléčné produkty).

Kdy mohou probiotika pomoci?

1.      Kontrolují růst nežádoucích (patogenních) střevních mikroorganismů. Pro­biotika tvoří organické kyseliny, tím dochází k poklesu pH, což se patoge- nům přílíš „nelíbí“, a svůj růst zastavují.

2.      Spolu s celkově zdravou životosprávou pomáhají v prevenci vzniku karcino­mu střev. Poklesem pH a potlačením růstu hnilobných bakterií klesá tvorba rakovinotvorných látek v samotném střevě. Kromě toho mohou probiotika případné rakovinotvorné látky chemicky rozložit a tím jim zabránit v destruk­tivní činnosti.

3.      Kontrolují hladinu cholesterolu v krvi. V dietě při zvýšené hladině choleste­rolu v krvi mohou hrát probiotika důležitou roli. Jejich působením dochází k rozkladu žlučových kyselin a uvolněný cholesterol se nemůže zpátky vstřebat. Samozřejmě jde o celkovou úpravu jídelníčku, bez toho ani sebe­lepší probiotikum příliš nezvládne.

4.      Omezení následků redukční diety. Každá redukční dieta je pro organismus nápor (čím rychlejší hubnutí, tím větší). Ochranné látky typu probiotik (nej­lépe ve formě jogurtů, zákysů, jogurtových mlék) by proto měly být součástí každé redukční diety.

5.      Součást opatření proti zácpě. Pokud trpíte úpornou zácpou, jsou probiotika cestou, jak se zbavit závislosti na projímadlech, které zdraví příliš neprospí­vají. Důležité je přijímat kromě probiotik dostatek vlákniny, pít hodně teku­tin a udržovat přiměřenou pohybovou aktivitu.

Zdroj: Václava Kunová - Zdravá výživa, nakladatelství Grada

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Našla jsem si probio C+D na www.pharmaagency, zaujal mě hlavně vitamín D...
Tinkuska  |  8.10.2017 14:48

Tak zobej dealerko.
.  |  8.10.2017 14:53

Milí, prosím o vaše zkušenosti. Užívání probiotik jen při ATB nebo i...
Dita  |  10.4.2018 22:39

Dito, rozhodně i preventivně... Jako víte co, ono při ATB je už až...
Nika  |  1.6.2018 22:39

"Irini, 1.6.2018 22:08:55, I.61.14, Ahoj, k tomu to problému ti...
:DDD  |  1.6.2018 22:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *