Resveratrol obsažený ve víně pomáhá prodloužit mládí

4.12.2008 00:00
Vitamíny

Zpomalit proces stárnutí a nemoci s ním spojené dokáže podle vědců resveratrol, látka vyskytující se v rostlinách a červeném víně, kterou si lidské tělo neumí samo vyrobit. Výsledky výzkumu jeho účinků odborníci představili na tiskové konferenci.

Účinky látky, která pomáhá bojovat s časem, na lidské zdraví intenzivně zkoumají vědci po celém světě. Jednou z nejdůležitějších funkcí resveratrolu je podle předsedkyně České gerontologické společnosti Ivy Holmerové ochrana genetického materiálu.

Resveratrol jako silný antioxidant brání vzniku volných radikálů, které napadají a ničí stabilní buňky. Tím přispívá ke zpomalování stárnutí organismu. Má rovněž preventivní účinky proti kardiovaskulárním onemocněním, pomáhá proti cukrovce a zánětům. Předmětem intenzivního výzkumu je schopnost resveratrolu zmírnit vedlejší účinky chemoterapie.

Látku zkoumají vědci od roku 1992. Tehdy přišli na to, že Francouzi trpí mnohem méně nemocemi srdce a rakovinou, přestože konzumují více energeticky bohatých a tučných jídel než ostatní národy západní Evropy. Vědci tento takzvaný francouzský paradox vysvětlili jejich častou konzumací červeného vína.

"Resveratrol snižuje účinky vysokokalorické stravy," uvedl geriatr Zdeněk Kalvach. Upozornil však na skutečnost, že výzkumy byly prováděny na myších, kterým byly podávány vysoké dávky resveratrolu. Odpovídaly by 1000 lahví červeného vína denně.

Resveratrol může zpomalit nemoci spojené se stářím, ale nikoliv je vyléčit. Řada výzkumů se nyní zaměřuje na to, aby mohl být užíván jako lék, nikoliv jako doplněk stravy.

Táňa Švrčková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já jo kupuji na http://www.001shop.cz/Resveratrol-brani Sice je slabší,...
Kamil  |  13.9.2009 10:47

Koupit můžete třeba u nás,ale neprodáváme v tabletách,ale ve...
Radka Samková  |  22.10.2009 01:10

Lze i ve spreji,ale ne v lékárně.
Radka Samková  |  22.10.2009 01:11

no ale opíjet se jen po kvalitně udělaném víně - bez zbytečné síry a...
Vít Musílek  |  24.11.2009 15:41

Tachyon Technology pharm. - slovenský výrobce doplňků výživy -...
Tachyon Technology pharm.  |  24.5.2010 23:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *