Třísloviny neboli taniny a jejich význam pro zdraví

21.11.2016 00:01
Vitamíny

Taniny neboli třísloviny zřejmě budou jedny z nejúčinnějších léčiv získávaných z přírodních látek rostlinného původu. Kromě antiseptických a antioxidačních vlastností jsou také schopny vytvářet komplexy s dalšími molekulami, které pak detoxikují celé tělo.

Třísloviny (synon. taniny) jsou velkou  skupinou polymerních fenolových sloučenin přítomných v potravinách rostlinného původu, které při interakci s bílkovinami ústní dutiny vytvářejí sraženiny Při interakci s bílkovinami ústní dutiny vytvářejí trpkou chuť. Třísloviny jsou přirozené složky potravin, které podstatným způsobem ovlivňují žádoucí (např. u čaje, kávy, kakaa) i nežádoucí (např. u nezralého ovoce) chuťové vlastnosti potravin. V případě nápojů jako ovocné šťávy, pivo, víno se čiřením (srážením bílkovin a tříslovin za přídavku želatiny či polyvinylporrolidonu aj. ) třísloviny odstraňují, aby nevytvářely s bílkovinami zákaly a sedimenty.

Jsou obsaženy např. v bobulovinách a dalších druzích ovoce, ve vlašských ořeších, kávových a kakaových bobech, v listech yzopu, tymiánu, šalvěje, v luštěninách, v čaji (nejvíce v zeleném, který nebyl podroben fermentaci). Pokud však jde o čaj, jsou v něm obsaženy i mnohé jiné látky vytvářející trpkou chuť (např. katechiny), které nepatří mezi třísloviny.

Taniny jsou výborné antioxidanty, které farmaceutický průmysl dnes velmi propaguje. Taniny se často považují za barviva, jsou to sloučeniny flavonoidového typu, které působí obdobně jako bioflavonoidy.

Čaj s vysokým obsahem taninů u osob s nadbytkem železa neboli hemochromatózou snižoval potřebu pouštění žilou. Hemochromatóza je genetická porucha způsobující nekontrolované vstřebávání železa. Trpí jí jeden člověk z 200 a právě nadbytek železa je hlavní příčinou městnavého srdečního selhání, které stále více zatěžuje náš zdravotnický systém.

Zdroj: Brian R. Clement, PHD - Pravda o dopňckích stravy, nakladatelství Mladá Fronta a Bezpečnostpotravin.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

HERPES cured s prírodným ROOTS a bylinkami Zdravím širokú verejnosť,...
PRECIOUS  |  24.11.2016 21:39

HERPES cured s prírodným ROOTS a bylinkami Zdravím širokú verejnosť,...
PRECIOUS  |  24.11.2016 21:40

HERPES cured s prírodným ROOTS a bylinkami Zdravím širokú verejnosť,...
PRECIOUS  |  24.11.2016 21:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *