Veledůležitá látka nejen pro srdce: koenzym Q10

27.3.2003 00:00
Vitamíny

Koenzym Q10 je pro organismus zcela nezbytnou látkou, která se podílí na všech pochodech v těle, při kterých se potřebuje a spotřebovává energie. Podporuje tvorbu energie v těle a dodávku kyslíku krvi do všech důležitých orgánů.

Koenzym Q10 si organismus člověka vytváří z produktů přítomných v potravě. Tato schopnost však věkem klesá. Nejvyšší koncentrace Q10 je v srdci, plících a ledvinách. Avšak již ve 40 letech má člověk v srdci ve srovnání s dvacetiletým cca o 30% této látky méně. Rovněž v dalších orgánech se začíná projevovat zřetelný nedostatek Q10. Jeho nedostatek v těle má za důsledek i celkové oslabení organismu, ztrátu vitality, snižuje schopnost koncentrace a fyzické aktivity a urychluje stárnutí, a to jak orgánů v těle, tak i kůže, neboť klesá schopnost regenerace buněk v organismu.

Nedostatek Q10 může mít stejné projevy jako při nedostatku kyslíku. Zejména pokud je dodávka kyslíku do některého orgánu ztížena např. zúžením tepen sklerotickým pochodem. Konkrétně se jedná např. o anginu pectoris, kde po podání Q10 intenzita bolesti zřetelně ustupuje. Podobně je tomu také u jedinců po infarktu myokardu, zlepšení výkonnosti a omezení dušnosti je i u osob se známkami srdečního selhávání. Zřetelné subjektivní zlepšení je pozorováno zejména u nemocných s chorobami srdce - udává se, že je tomu tak až u 70 - 75% nemocných. Objektivní zlepšení po podání Q10 nastává ovšem i v jiných orgánech trpících nedostatkem kyslíku, postižený jedinec však bolest nepociťuje, takže zlepšení subjektivně nevnímá.

Koenzym Q10 je znám již řadu let. Byl izolován z hovězího srdce v roce 1957 a za objasnění jeho funkce obdržel prof. Mitschell Nobelovu cenu. Jeho použití však bránila vysoká cena. Teprve nová technologie zpřístupnila jeho praktické používání.

Denní dávka Q10, kterou člověk potřebuje je 30 mg. V případě nemocných, zvláště s chorobami srdce, lze dávku zvýšit. Předávkování nehrozí, neboť tělo si samo reguluje jeho spotřebu. Q10 nemá vedlejší účinky a není návykový.

I když nejvýraznější výsledky podávání koenzymu Q10 jsou u zmíněných srdečních chorob, prokázalo se zlepšení stavu i u osob trpících vysokým krevním tlakem, při svalových chorobách, Alzheimerovy choroby, alergiích, astmatu, vředových chorobách, roztroušené mozkomíšní sklerózy a dalších. Celkové zlepšení zdravotního stavu umožňuje pak zvýšit fyzickou aktivitu, která podporuje vlastní tvorbu Q10 v těle.

S výrobou koenzymu Q10 a s jeho širokým praktickým využitím začali jako první v Japonsku, kde jeho účinky byly řadu let klinicky testovány a koncem osmdesátých let již tento přípravek pravidelně užívalo přes 12 milionů lidí. Z Japonska se rozšířil do USA a v posledních letech i do Evropy.

Koenzym Q10 lze doporučit nejen těm, kteří již trpí některými z uvedených chorob, ale každému, kdo si chce zlepšit svůj celkový zdravotní stav, zesílit organismus, zvýšit svou tělesnou a duševní výkonnost a podpořením regeneračních procesů v těle zpomalit stárnutí.

Koenzym Q10 můžete zakoupit na v dávce 30 mg nebo v dávce 60 mg v kvalitě pro vegetariány a vegany - též k dostání v prodejně Krakovská 22, Praha 1, tel. 296230202

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A neni to jenom reklamní trik (jako další koenzymy, proteiny, vitamíny...
Knoflíkář  |  12.12.2010 19:22

Naši skvělí lékaři,kteří vyrábějí úchvatné mrtvoly a...
Pavel  |  29.1.2011 12:06

Více na Rapidshare a Vipfile pod NWO,lékaři,syndrom bílého...
Pavel  |  29.1.2011 12:48

Jaký krém na jizvy? Pomůže mi na jizvy koenzym q10? Můžete mi...
Iveta  |  8.8.2012 11:06

Dobrý den p. Ivetko, Určitě bych Vám doporučila náš oblíbený OK...
Jana Teršlová  |  9.8.2012 13:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *