Význam vitamínů a minerálů pro krásnou a zdravou pleť

8.12.2010 00:00
Vitamíny

Je dokázáno, že vitamíny a minerály přítomné v potravě či užívané ve formě potravinových doplňků jsou velmi důležité pro mladistvý a zdravý vzhled pleti a dokáží významně zpomalit proces stárnutí a snížit škodlivé následky slunečního záření, kouření či znečištěného ovzduší.

Přehled vitamínů, minerálů a látek prospěšných pleti:

Vitamín C:

Vitamín C pečuje o cévní systém v kůži, a tím o lepší prokrvení a zvýšený přívod živin. Jako antioxidant chrání před působením volných kyslíkových radikálů, které kůži poškozují. Tímto mechanizmem pomáhá chránit před vznikem vrásek a udržovat pleť napjatou a elastickou. Společně s mědí a zinkem se podílí na vzniku kolagenu a elastínu, jež zodpovídají za pevnost a pružnost pleti.

Vitamín E:

Bylo prokázáno, že užívání 400 IU vitamínu E denně chrání kůži před poškozením UV zářením, vznikem vrásek a zlepšuje stav kůže.

Přírodní karotenoidy, prekurzory vitamínu A:

Při nedostatku vitamínu A  má kůže sklon k přesušení a vzniku fleků. Vitamín A je důležitý pro regeneraci kůže.

V jedné studii publikované v britském dermatologickém časopise má mít potrava bohatá na betakaroten - prekurzor vitamínu A - schopnost snižovat riziko vzniku psoriázy (lupenky).

B komplex:

Nejvíce významný vitamín B pro pleť je biotin, který je součástí kůže, vlasů i nehtů. Jeho i mírný nedostatek může způsobovat svědění, šupinatění kůže a další kožní problémy včetně padání vlasů. Vitamín B1 pomáhá při hojení ran a pásového oparu. Vitamín B5 pomáhá předcházet vzniku vrásek a společně s biotinem a inositolem podporuje růst vlasů. Nedostatek vitamínů B mívá za následek zvýšení mastnoty pleti a tvorbu akné.

Vitamíny skupiny B je vždy dobré užívat ve formě komplexu, jelikož při metabolických dějích vzájemně jednostlivé vitamíny spolupracují.

Mnoho vědců věří, že selen chrání kůži před vznikem rakoviny. Užívání selenu, může ochránit před poškozením kůže slunečním zářením.

Selen:

V časopise Americké lékařské asociace z roku 1996 užívali pacienti s rakovinou kůže 200 mikrogramů selenu denně. Bylo u nich prokázáno 37% snížení malignit (zhoubného bujení), 50% snížení rizika úmrtí na rakovinu kůže a 17% snížení celkové mortality (úmrtnosti).

Měď:

Společně s vitamínem C a zinekem se podílí na tvorbě kolagenu a elastínu, jež zodpovídají za pevnost a pružnost pleti. Společně se selenem chrání před poškozením buněk kůže slunečním zářením.

Zinek:

Je pro kůži velmi důležitý. Pomáhá hojit jizvy, akné a snižovat nadměrnou tvorbu mazu.

Křemík:

Křemík má schopnost na sebe vázat molekuly vody. Je důležitý pro správnou hydrataci kůže.

Síra:
Minerál síra je jednou z hlavních složek vlasů, kůže a nehtů. Síra jako antioxidant chrání před působením volných kyslíkových radikálů, jenž způsobují stárnutí a poškození kůže.

L lysin:
L lysin je aminokyselina, která působí preventivně proti vzniku oparu a podporuje jejich hojení.

L prolin:
Tato aminokyselina je hojně zastoupena v kolagenu. Je důležitá pro jeho syntézu a obnovu. Pomáhá hojit kožní léze a zranění.

Kyselina alfa lipoová:

Mocný antioxidant, 100 x silnější než vitamín C či E. Pomáhá zpomalovat stárnutí kůže. Kyselina alfa lipoová zlepšuje efektivnosti i dalších vitamínů a pomáhá odstraňovat poškození kůže způsobené slunečním zářením, kouřením či znečištěním ovzduší.

Esenciální mastné kyseliny:

Jsou nezbytné pro tvorbu ochranného hydrolipidového kožního pláště. Pokud organismus trpí jejich nedostatkem, např. kvůli špatné dietě, kůže má sklon k dehydrataci, zánětům a tvorbě černých a bílých teček. Zdrojem esenciálních mastných kyselin jsou rybí oleje či lněný olej.

Většinu těchto látek je možno získat ze zdravé a vyvážené stravy, popř. při jejich nedostatku vhodnou suplementací. Některé z těhto látek bývají i součástí krémů a sér. Minerály můžeme pleti dodávat i pravidelným omývaním minerální vodou.

Velmi dobrým zdrojem živin pro pleť jsou sladkovodní řasy spirulina či chlorella nebo speciální formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy. 

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

tělo si s nedostatkem vitamínu poradí snížením imunity ...to asi nikdo...
vitto  |  4.4.2018 00:57

No kdyby si o tom něco věděla, tak by si to tu takhle blbě nekomentovala,...
Markéta  |  5.4.2018 21:28

tak abyste se nehádaly, tak tady jsou všechny potřebné informace ohledně...
Barbora  |  6.4.2018 09:18

Dívala jsem se na ty jejich stránky a vůbec jsem teda popravdě...
Lenka  |  1.5.2018 15:15

Irena, 1.5.2018 14:14:32, 5.45, No pokud máš vyšší BMI jak 25, tak...
podobnost čistě náhodná :)))  |  1.5.2018 15:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *