11 způsobů, jak vám může hořčík pomoci

Hořčík je jedním z nejvíce doporučovaných potravinových doplňků. Co vše může udělat pro vaše zdraví?

1)      Lepší spánek - Spánek regulující hormon melatonin je narušený, pokud je nedostatek hořčíku. Navíc hořčík reguluje stresové hormony. Stres a napětí je nejčastějším důvodem, proč lidi špatně spí.

2)      Relaxace nervového systému - Serotonin, který relaxuje nervový systém a zlepšuje náladu, je závislý na hladině hořčíku.

3)      Větší, silnější svaly - hořčík umožňujě tělu produkovat více Insulinu podobného růstového faktoru, který se nejvíce podílí na růstu a posilování svalů. Dále ATP, která uchovává energii v buňkách, je tvořena pomocí hořčíku.

4)      Lepší pohyblivost - Hořčík uvolňuje napjaté svaly. Bez hořčíku svaly dostatečně nerelaxují a objevují se křeče. Hořčík je důležitý pro pohyblivost, jelikož nízká hladina hořčíku vede k tvorbě kyseliny mléčné způsobující bolest a stuhlost.

5)      Sílu kostí - Hořčík pomáhá důkladně zabudovávat vápník do kostí. Hořčík stimuluje hormon kalcitonin a potlačuje parathormon, který odbourává kosti.

6)      Remineralizace kostí - Nedostatek hořčíku způsobuje nerovnováhu mezi fosforem a vápníkem ve slinách, což poškozuje zuby.

7)      Alkalizace organismu - Hořčík pomáhá orgasnismu získat zpět pH rovnováhu. Hořčík redukuje kyselinu mléčnou, která je částečně zodpovědná za bolest svalů po cvičení.

8)      Hydratace - Hořčík je důležitý elektrolyt pro správnou hydrataci.

9)      Pomáhá při zácpě - Hořčík může být užíván při detoxikaci střev od toxínů.

10)   Enzymatické funkce  - Enzymy jsou proteiny, které stimulují každou chemickou reakci v organismu. Hořčík je velmi důležitý pro správnou činnost enzymů.

11)   Cukrovka - Hořčík zvyšuje sekreci inzulinu, což urychluje metabolismus cukru. Bez hořčíku není glukosa schopna pronikat do buněk. Hromadění glukózy a inzulinu v krvi, způsobuje poškození tkání včetně nervů a očí.

 

Zdroj:

http://www.mindbodygreen.com/
http://www.healthaliciousness.com/articles/foods-high-in-magnesium.php
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/08/27/deficiency-of-this-vital-mineral-may-result-in-a-shorter-life.aspx

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Doporučuji hořčíky od Generica, super cena /neplatíte drahé reklamy/, u rozpustných forem výborná chuť /Magnesium B6 375mg with vit.C, Magnesium B6 250mg,Magnesium B6 tbl., Magnesium 250 mgs vit.C , Magnesium tbl. 100/. Hořčík je v nich ve formě citrátu a v tbl. v laktátu - vstřebatelnost až 80-90%, což u hořečnanů nedosáhnete a platíte tak mnoho navíc. Pěkné svátky poučený laik

  Bře 29, 2013
 • Obrázek uživatele Dealerko Evo,
  Dealerko Evo, (anonym)

  dovoluji si upozornit, že žádné hořečnany neexistují a citrát hořečnatý se používá jako dosti brutální projímadlo před některými vyšetřeními střev. A to proto, že se z něho hořčík nevstřebává.

  Bře 29, 2013
 • Obrázek uživatele Vesna
  Vesna (anonym)

  Horčík sa najlepšie vstrebáva vo forme chloridu alebo laktátu. V laboratórnych surovinách si kúpte chlorid horečnatý (MgCl2.6H2O) vo farmaceutickej kvalite (p.a.), predávajú ho 1 kg za cca 6 euro a máte na rok vystarané. Pridávať postupne do vody pokiaľ sa nedostaví hnačka a potom ubrať vždy tak, aby nepreháňalo. Alebo si kúpte Magnéziové tabletky (vyrába Galvex)tam je horčík vo forme laktátu t.j. má vysokú vstrebateľnosť. Lacný a dobrý.

  Črv 23, 2013
 • Obrázek uživatele Již dost!
  Již dost! (anonym)

  Hořčík v tabletě je jen placebo,proto,že si jej kazíte kuřáci cígama.Nekuřáci neexistují kvůli kuřákům.

  Srp 30, 2013
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Mě hořčík náhodou moc pomáhá na křeče a taky proti únavě.. Ale beru ho rači od Finclubu, kde vím že je přírodní a konkrétně tenhle: http://www.finske-doplnky-stravy.cz/cs/fin-magnesatabs-doplnek-stravy-0054.html a vím taky že má dostatečně vysoký obsah účinné látky

  Říj 10, 2013
 • Obrázek uživatele martin
  martin (anonym)

  to vas okradaji da se to koupit 5x levnejsi

  Feb 24, 2015
 • Obrázek uživatele Olly
  Olly (anonym)

  to vas okradaji da se to...Tak proč nenapíšeš, kde?

  Bře 10, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama