7 důvodů proč získat vitamín D

Vitamín D je důležitý jak pro obranyschopnost před infekcí, rakovinou, tak i pro zdravé kosti a naši dlouhověkost.

1. Vitamín D chrání před rakovinou prsu, a pomáhá v prevenci šíření rakoviny prsu. Existuje mnoho studií potvrzujících toto tvrzení. Jedna kanadská studie zjistila, že ženy s diagnostikovanou rakovinou prsu měly dvakrát vyšší riziko šíření onemocnění, pokud měly nedostatek vitamínu D.

2. Vitamín D ochraňue proti rakovině tlustého střeva. Jedna studie prokázala, že pacientis rakovinou střev měli téměř 2x vyšší riziko smrti na rakovinu, pokud měli deficit vitamínu D.

3. Vitamín D chrání před dalšími 16 druhy rakoviny včetně rakoviny slinivky a plic.

4. Vitamín D vás ochraňuje před infarktem a mrtvicí. Nedávná studie z Harvardu zjistila, že lidé s nízkou hladinou vitamínu D mají o 60% vyšší riziko mrtvice, srdečního infarktu nebo srdečního selhání během 5 let.

5. Vitamín D podporuje váš imunitní systém. Někteří vědci se domnívají, že nízká hladina vitamínu D může být oním "X faktorem", který činí některé lidi více náchylnými k chřipkové nákaze H1N1.

6. Vitamín D ochraňuje před zlomeninami kostí. Jedna studie prokázala, že lidé užívající doplňky stravy s vitamínem D snížili riziko zlomeniny kyčlí téměř o 20%.

7. Vitamín D pomáhá žít déle. Experti zatím nevědí, jakým mechanismem, ale studie na 3000 lidech starších přes 73 let prokázala, že ti s nejnižší hladinou vitamínu D měli o 83 procent větší riziko úmrtí.

Zdroj: Caring.com

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (103)

 • Obrázek uživatele Elen Jahoda
  Elen Jahoda (anonym)

  Prectete si dobre o vitaminu D od Dr Robert Young Californie...pise o tom denne ve svych clancich a vyzkumech. U nas vit.D bohuzel mame na predpis. E.j

  Kvě 25, 2010
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Prectete si dobre o vitaminu...Jen proúplnost, vit. D můžeme dnes již koupit volně , výrobce Generica, vit. D 400 jednotek,super cena , doporučuji !

  Kvě 25, 2010
 • Obrázek uživatele Granvin
  Granvin

  Vitamin D se ještě prodává ve volné přírodě ideálně za slunečného počasí a to v dostatečném množství, pokud netrpíte specifickým oslabením činnosti jater a žlučníku.

  Kvě 28, 2010
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Co jsou to za bláboly? Vitamím D je imunosuipresivní steroid,čili hormon a je třeba rozlišit D3,D4 a dalšíu kazatele pro jeho doplnění. Pokud má někdo osteporozu a bude doplnovat, jen si ublíží, roli hrají i zánětlivé procesy. Takže bez odborného vyšetření v žádném případě u nemocných lidí nedoplnovat !!!

  Kvě 31, 2010
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Co jsou to za bláboly?...Vitamin D (kalciferol) Přestože o antirachitických účincích rybího ruku se vědělo už koncem 18.století, teprve v roce 1920 byla z něho izolována v tucích rozpustná látka, zodpovědná za tyto účinky. Dostala název vitamin D. Vitamin D se vyskytuje ve dvou chemicky odlišných formách: Vitamin D3 (cholekalciferol), který se tvoří přirozenou cestou v lidském těle a v těle zvířat, zejména ryb, a ukládá se v játrech. Působením slunečních paprsků se syntetizuje v bazální vrstvě kůže z derivátu cholesterolu (7-dehydrocholesterol). Vitamin D2 (ergokalciferol), který se vyrábí uměle v laboratoři a používá se k obohacení potravin vitaminem D a k výrobě farmaceutických preparátů. Převážná část vitaminu D, který cirkuluje v naší krvi, je syntetizována v naší vlastní kůži. Jestliže své tělo vystavujeme slunci, třeba i po krátkou dobu, nemusíme už být závislý na příjmu vitaminu D potravou. Vitamin D - denní potřeba: Děti 10 mikrogramů Dospělí 2,5 mikrogramu nebo i méně K tomu, aby naše kůže vyrobila doporučenou denní dávku vitaminu D, stačí vystavit celé tělo (nahé) na 1 minutu denně slunci nebo uskutečnit denně hodinovou procházku na čerstvém vzduchu ( v oblečení). Pouze v oblastech, kde nesvítí slunce po dlouhé období (zejména v zimních měsících), jsou namístě doplňkové přípravky s vitaminem D. Jaké úkoly plní vitamin D? Vitamin D usnadňuje vstřebávání vápníku ve střevě i jeho ukládání v kostech. Nemá-li náš organismus dostatek vitaminu D, kosti měknou a deformují se, protože nemohou unést hmotnost těla. Pak mluvíme o onemocnění známém jako rachitida (křivice). Potraviny, které obsahují vitamin D Nejbohatším vnějším zdrojem vitaminu D jsou rybí játra (hlavně tresčí), menší množství obsahuje také rybí maso, mléko, máslo a vejce. Někteří vědci zdůrazňují skutečnost, že vitamin D obsahují také některé rostlinné produkty (avokádo, banány, kakao a obilné klíčky). Ať už je tomu jakkoliv, podle doporučení WHO/FAO je orální (ústní) užívání nutné jen tehdy, jestliže nemáme možnost běžného pobytu na slunci (zvláště malé děti, které žijí v chladném klimatickém pásmu). Potřebnou denní dávku nám tedy dostatečně pokryjí malá množství vitaminu D přijímaná potravou a krátký pobyt na slunci během dne. (Výjimku tvoří patologické stavy, kdy je potřeba vitaminu D vyšší). Nebezpečí předávkování V průběhu padesátých a šedesátých let se stalo módou obohacovat určité potraviny, určené dětem, vitaminem D. To mělo za následek výskyt četných případů předávkování se zvápenatěním ledvin a srdce, což byl i důsledek několika úmrtí. Dávka čtyřikrát převyšující denní potřebu je již toxická. Máme tedy co do činění s "nebezpečným" vitaminem, snad i proto je v přírodě zastoupen v tak malém množství. Náš organismus produkuje denně takovou dávku vitaminu D, kterou skutečně potřebuje, a stačí mu k tomu každodenní krátký pobyt na slunci. Je zřejmé, že nebezpečí předávkování v tomto případě neexistuje. ty si taky samý hormon.

  Čer 01, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Dopuručuji v zimě chodit na solárium. Na neerytemove dávky, tak aby nedošlo k přetížení kůže a tělo si načerpalo potřebné množství vitaminu D. Dělám to tak již 20 let a mám s tím velmi dobré zkušennosti, prakticky vůbec nejsem nemocný.

  Lis 07, 2010
 • Obrázek uživatele Maja
  Maja (anonym)

  Jen proúplnost, vit. D...Vitamín D (Generica) je pouze na PŘEDPIS!

  Lis 25, 2010
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Co je to za blábol chytat vit.D v solárku?Naši předkové žádné solárko neznali a byli zdravější než naše generace.A můžete přemýšlet čím to bylo.Rozhodně nenachytali silnou obranyschopnost těla u počitače a v solárku.

  Feb 20, 2011
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Není tak docela pravda,že stačí vitamín D dodávaný přirozenou cestou.Bohužel někdy člověku schází,i když má slunce i vhodných potravin dost.To jde zjistit z krve a bohužel to tak mám i já.Beru D poctivě v kapkách,musím celoročně.Článek má pravdu,Dr mě upozornila,jak nebezpečný je nedostatek vit.D

  Feb 20, 2011
 • Obrázek uživatele x
  x (anonym)

  Co je to za blábol chytat...Ty si ale telátko,naši předkové? Ti umírali ve věku,kdy my začínáme po odchodu dětí z domova,znovu žít. Zdravější nikdy nebyli, jen se o mnoha nemocech nevědělo...Hele, dostuduj a pak tady poučuj veřejnost;-)

  Feb 20, 2011
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Já tedy v tomto článku nevidím nic nového,vše jsou již dávno známé věci,že z nedostatku vit. D vzniká křivice je přeci desetiletí známá věc,tak proč z toho dělat nějakou senzaci?Jen k tomu ,co píše D ,zdravému člověku skutečně stačí dodávat vit. D přirozenou cestou a nemusí se ani opalovat,jiné je to však v případě nějaké poruchy,ale to se týká třeba i železa,některých vitamínů řady B apod.

  Feb 20, 2011
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Tyto dávky jsou dostačující 2000 iu.Je to jediná distribuční firma na trhu,kde to seženete.Neposlouchejte nikoho,kdo Vám bude tvrdit,že D3 není potřeba.Je velice potřeba.V dnešní době sice slunce hřeje,ale už neprodukuje tolik vitamínu D3 jako dříve

  Feb 23, 2011
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Tyto dávky jsou...Zaručený lék proti chřipce? Antimikrobiální peptidy a vitamín D! Překvapivé výsledky lékařských výzkumů s dávkováním vitamínu D! V zimě je třeba 3 až 5.000 jednotek. Na trhu není D3 k dispozici a Vitamín D3 (Generica)je slabá,což je účel se všemi vitamíny.Máte pocit,že pro sebe něco děláte,ale ve skutečnosti dané dávky jsou k ničemu.D3 Zde se mě ukázalo nepřístupné výrazy,takže nemohu napsat adresu firmy. (Zajímavé proč asi?)Dejte do vyhledávače toto : Vitamín D3 250/2000iu

  Feb 23, 2011
 • Obrázek uživatele Melissa
  Melissa (anonym)

  Zaručený lék proti...Jen pro info....Tento vitamín(přípravek) byl stažen z prodeje.....Asi ví proč :)

  Lis 23, 2011
 • Obrázek uživatele d
  d (anonym)

  vit D neni jen kvuli krivici.Mam abnormalni nedostatek,musim ho celorocne doplnovat umele.Jestlize vit D chybi,je hodne zvysene riziko nadorovych onemocneni,i proto je velmi dulezity.

  Lis 23, 2011
 • Obrázek uživatele B
  B (anonym)

  Jano,slunce neprodukuje vitamin D.Vit D si tělo vytváří samo reakcí se slunečním zářením .

  Lis 24, 2011
 • Obrázek uživatele Nejde o firmu
  Nejde o firmu (anonym)

  Zaručený lék proti...nejsilnější, co je u nás k dispozici je 1000 I.U. Nemohou za to výrobci ani dovozci, ale ministerstvo sem silnější nepustí. Tebou zmíněná firma dovážela 2000 I.U., ale asi po roce jí to zatrhli. Slovenských 5000 I.U. je v lékárně jenom na recept. Jinak není problém objednat z USA, 100 kapslí vitaminu D3 v síle 5000 I.U. bratru za 8 doláčů. Pro osobní potřebu si můžu objednat 3 balení bez problémů.

  Lis 24, 2011
 • Obrázek uživatele Agáta
  Agáta (anonym)

  nejsilnější, co je u nás...Náš stát je v tomto směru spolu ze Slovenskem nejbyrokratičtější na světě. Vše účinné je buď nedostupné a nebo na recept. V případě vitaminu D/ užívám ten slovenský/ je nutno zajít k našemu doktůrkovi, požádat ho o recept na 30 kapslí vitaminu D, zaplatit mu 30 Czk za návštěvu, dalších 20 Czk za vypsání receptu na preparát , který nehradí pojišťovna a následně zaplatím v lékárně 60 Czk za vlastní vitamín. Naštěstí mi není účtován poplatek za recept, protože v případě plné úhrady zákazníkem se hradit nemusí. Je to Absurdistán, který ale většině Čechů nevadí. I WHO konstatovala, že se Češi ze všech zemí na světě nejhůř dostávají k lékům. Já mám dobrého doktůrka, takže mi předepíše cokoliv, pokud to nejde na pojišťovnu, ale kdyby si postavil hlavu, máte smůlu. Nemusí vám to předepsat, když nechce, ani kdybyste si byli ochotni lék celý zaplatit. V "divokém" Řecku dostanete v lékárně cokoliv. Vezmete si košíček a nandáte si tam, co potřebujete. Na recept mají jenom opáty, prášky na spaní a návykové látky na "uklidnění" jako třeba Lexaurin nebo Diazepam. Ano, lze objednat bez problémů z Ameriky, ale v tom případě je potřeba počítat navíc s 36 dolary poštovného.

  Lis 24, 2011
 • Obrázek uživatele peter1
  peter1 (anonym)

  Vitamin D... Proticholesterová "mánia" má za následok nedostatok vitamínu D, lebo práve z neho sa tvorí, - manuál - http://www.vitamindcouncil.org/about-vitamin-d/what-is-vitamin-d/vitamin-d-toxicity

  Bře 09, 2012
 • Obrázek uživatele Zdenek
  Zdenek (anonym)

  Jedna studie prokázala, nedávná studie zjistila a tak pořád dokola, jde jen o jedno, hlavě prodat, prodat, prodat.

  Dub 08, 2013
 • Obrázek uživatele hanul24
  hanul24 (anonym)

  vitamin D je opravdu lepší získávat spíše z přírodních zdrojů a potravin, více o tomto najdete v projektu vseovitaminud nebo na videu, kde o tomto problému hovoří doktorka Čepová http://www.youtube.com/watch?v=QFo0fpfUDGo

  Lis 29, 2013
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  za starych dob se vitamin d bral bezne z rybiho tuku daval se detem dospelym bez omezeni. my jsme poridili kapicky vigantol coz obsahuje vitamin d a pres zimu nejsme nemocni a ani zadna zlomenina ci neco takoveho si na nas neprijde :-)

  Feb 23, 2016
 • Obrázek uživatele Besipka
  Besipka (anonym)

  Vigantol je vitamín D , je pro nás život velmi důležitý , je hlavně pro křivici. Mám ho vyzkoušený brala jsem ho po operaci hysterektomii. 1 rok a vše ok. Pro děti je velmi , důležitý .

  Bře 02, 2016
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Prectete si dobre o vitaminu...Pro těhulky je D3 taky běžně dosupný v přípravcích Femibion

  Dub 01, 2016
 • Obrázek uživatele Zdenka
  Zdenka (anonym)

  Fembion je super, brala jsem ho u prvního dítěte a teď u druhého ho beru také. Za mě palec nahoru =)

  Dub 04, 2016
 • Obrázek uživatele Bertik
  Bertik (anonym)

  Před časem jsem začala brát Probio C+D. Konečně mi pomohlo s průjmy a obsahuje právě vitamín D, který je hlavně přes zimu nedostatkový a četla jsem že většina dospělých ho má opravdu nedostatek. Vitamín D je důležitý mimo jiné i jako prevence onemocnění střeva jako je třeba Crohnova choroba, takže je důležitý ho mít dostatek.

  Dub 15, 2016
 • Obrázek uživatele Sisi
  Sisi (anonym)

  Vitamín D je dnes prý hodně nedostatkový u spousty dospělých takže je asi potřeba ho doplňovat jak to jde, protože co jsem tak zjišťovala tak je hodně důležitý a působí jako prevence hodně onemocnění

  Dub 17, 2016
 • Obrázek uživatele MarikaN
  MarikaN (anonym)

  Dávám dětem Vigantol a tuhle zimu jsem si začala dávat s nima, protože jsem se dočetla že hodně dospělých ho má málo a že je hodně důležitý jak pro děti tak i pro dospělé.

  Dub 18, 2016
 • Obrázek uživatele P
  P (anonym)

  Femibion? A není možnost něčeho levnějšího?

  Dub 23, 2016
 • Obrázek uživatele Ki
  Ki (anonym)

  Bertiku a to Probio C+D ti předepsal doktor nebo se dá volně koupit v lékárně?

  Dub 26, 2016
 • Obrázek uživatele Bertik
  Bertik (anonym)

  Ne to mi doporučila lékárnice normálně bez receptu se dá koupit.

  Dub 27, 2016
 • Obrázek uživatele Kaja
  Kaja (anonym)

  probio c+d mi bylo taky doporuceno hlavne i jako probiotika

  Kvě 03, 2016
 • Obrázek uživatele nelly
  nelly (anonym)

  Ahoj já ho užívám a i obě moje děti na něm vyrostli, jelikož máme nedostatek vitamínu D! Nevyměnila bych ho za nic..

  Kvě 05, 2016
 • Obrázek uživatele ana8
  ana8 (anonym)

  Ahojky já jsem yla u lékaře na kontrole a zjistila jsem, že děti musím užívat přípravky s vit. D a my právě užíváme Vigantol a ten hlavně do 12 měsíců na základě doporučených postupů pro pediatry

  Kvě 05, 2016
 • Obrázek uživatele Ki
  Ki (anonym)

  Jasně díky Bertiku už ho beru :)

  Kvě 10, 2016
 • Obrázek uživatele Elka
  Elka (anonym)

  Ja ho detem davam kapiskama do mlicka, jinak by mi ho nevzaly

  Kvě 14, 2016
 • Obrázek uživatele Ema
  Ema (anonym)

  V tom to nezpoznaji? Tak to musim taky zkusit,me nechteji rat nic, jak kdyby vedeli ze to musi a je to lek

  Kvě 29, 2016
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Holky vy co čekáte miminko, jak doplňujete vit D aby to nepoškodilo plod?

  Kvě 31, 2016
 • Obrázek uživatele Elka
  Elka (anonym)

  Ne ne nepoznaji, doktorka mi to takto poradila

  Čer 26, 2016
 • Obrázek uživatele Elka
  Elka (anonym)

  Ne ne nepoznaji, doktorka mi to takto poradila

  Čer 26, 2016
 • Obrázek uživatele quido
  quido (anonym)

  Jak dlouho by měl být člověk na slunci, aby se pokryla denní potřeba vitamínu D? A aby to nepřehnal kvůli rakovině kůže?

  Čer 26, 2016
 • Obrázek uživatele Nikol
  Nikol (anonym)

  Dámy kdo z Vás jste těhotné, berete některá femibion na doplnění vitammínu D?

  Črv 04, 2016
 • Obrázek uživatele KLára
  KLára (anonym)

  Ve femibionu je vitamín D ? to jsem ani nevěděla a to ho beru už tak dlouho.

  Črv 30, 2016
 • Obrázek uživatele KLára
  KLára (anonym)

  Ve femibionu je vitamín D ?...Jsem to já blbka. Jinak dělám jen reklamu, ale to jste asi pochopili.

  Črv 30, 2016
 • Obrázek uživatele Monča
  Monča (anonym)

  Já dávám dětem Vigantol kapičky a v zimě si dávám s nima, pro miminka je důležitý jako prevence křivice a co jsem tak četla tak i dospělí mají nedostatek takže my doplňujeme takto

  Srp 22, 2016
 • Obrázek uživatele RitaK
  RitaK (anonym)

  Taky dáváme Vigantol, ten se dává dětem už léta takže je to už prověřený… :)

  Říj 21, 2016
 • Obrázek uživatele Medik
  Medik (anonym)

  Neberte vitD , v těhotenství vůbec. Pošlodíte dítěti ledviny a srdce!!!

  Říj 22, 2016
 • Obrázek uživatele Eliška B.
  Eliška B. (anonym)

  Abych neměla problémy s vitamínem D, když jsem měla zlomenou nohu, předepsal mi doktor Vigantol. Dávala jsem ho i dětem. A už tehdy jsem si zjišťovala že je to testovaný lék www.ordinace.cz/clanek/vite-cim-se-lisi-potravinove-doplnky-od-beznych-leku/

  Čer 27, 2017
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Proč je těch důvodů zrovna 7? Proč ne třeba 8 nebo 3?

  Čer 28, 2017

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama