Reklama

Vitamin B6 a hořčík a syndrom karpálního tunelu

Vitamin B6 je pravděpodobně nejužívanějším potravinovým doplňkem při syndromu karpálního tunelu.

Jeho působení je však sporné. Řada odborníků je přesvědčena o jeho účinnosti, jiní lékaři tvrdí pravý opak. Dlouhodobé užívání nadměrných dávek vitaminu B6 (více než 50 mg denně) může dokonce vyvolat nervové potíže. 

Vitamin B6 je důležitý pro zdravé nervy a jeho doplňování může přispět k urychlení nervových signálů vedoucích do rukou. Podle některých teorií vzniká syndrom karpálního tunelu právě v důsledku nedostatku tohoto vitaminu.

Jistě však víme jen to, že někteří lidé ho potřebují větší množství než ostatní a že jeho zvýšená potřeba bývá spojena se stresem.

Nejbezpečnějším řešením bude, když zvýšíte konzumaci potravin, v nichž je vitamin B6 obsažen v hojném množství. Jezte kuřecí prsa, celozrnné výrobky, celozrnnou rýži, lososa, žloutky a listovou zeleninu. Chcete-li užívat vitamin B6 jako doplněk stravy, nepřekračujte dávku 50 mg. Jakmile obtíže ustoupí, snižte užívané množství na 10 mg denně. 

Reklama

Zkuste též užívat 300 mg hořčíku dvakrát až třikrát denně. Tento minerál se podílí na nervových funkcích a má vliv na uvolňování svalstva. Hořčíkové doplňky jsou vhodné, pokud vaše strava neobsahuje příliš mnoho potravin bohatých na hořčík, jako jsou celozrnné obiloviny, ořechy, luštěniny, zelenina s tmavě zelenými listy a mořské plody.

Zdroj: 1000 rad domácího lékaře, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

Eva (Út, 3. 8. 2010 - 07:08)
Vřele doporučuji kombinaci Magnesium + B6 od Generica, 20 tbl., cena něco přes 40,.Kč, skvělá kvalita, výborná chuť ! Obsahuje hořčík ve formě citrátu, takže výborná vstřebatelnost a využití v organismu, na rozdíl od oxidů hořčíku použitých v jiných doplňcích, což Vám ale v lekárně řeknou málokdy, není to škoda ,když jsou odborníci?
Máš recht (Pá, 26. 8. 2011 - 08:08)
Mám oboustranný karpál a bral jsem dlouhodobě Magnésium s B6 a nic.karpály bolí brní a jsem po operaci pr.ruky.Dostal jsem díky tomu su"deckuv syndrom.
Jana (Pá, 26. 8. 2011 - 09:08)
Na karpály, které bolely tak, že jsem nemohla vykonávat práci kadeřnice, mi pomohl jeden perníček s marihuanou - krásně jsem se vyspala a ráno bylo po bolesti. Zatím jsou to tři měsíce a stále to nebolí a já mohu pracovat.
Mirek (Pá, 26. 8. 2011 - 14:08)
Tak jsi neměla karpály!Není to tak jednoduché.
Jana (Pá, 16. 12. 2011 - 12:12)
Já můžu jako kadeřnice pracovat jen díky B-komplexu 50 od Solgaru, jinak mám při práci ukrutné bolesti. Též je dobrý na popraskané koutky, zahojil je do druhého dne.
Zbyněk (Pá, 19. 2. 2016 - 23:02)
Určitě, ale jedná se pouze o doplněk, proto není možno očekávat zázraky. Doporučuji Magnesium B komplex, obsahuje i vitamíny skup.B, které jsou také nezbytné pro správné fungování stavby těla, nervů apod.
Iva (So, 20. 2. 2016 - 15:02)
Určitě, ale jedná se pouze...tak tuhle srajdu bych si nikdy nekoupila, protože se mi zhnusila tou pitomou, lživou reklamou?
zooyorkgirl (Pá, 4. 6. 2010 - 11:06)
Na toto mohu doporučit Magnesium B6, Tento přípravek se užívá při stresu, svalových křečích, depresi, při podpoře léčby hypertenze a nepraviddelnosti srdečního rytmu aj.
Reklama