Reklama

Acai bobule a jejich zdravotní účinky

Bobule acai byly oceňovány lidmi z Amazonie po celá staletí. Tyto jedinečné bobule mají mimořádné množství antioxidantů, které chrání tkáně a buňky v těle. Ovoce acai má širokou škálu fytonutrientů, díky nimž je propagováno příznivci zdravé výživy jako superpotravina.

Acai bobule rostou na palmách kolem řeky Amazonky. Plody jsou tmavě fialové a vypadají podobně jako borůvky. Obsahují silné polyfenolické anthokyany jako je například resveratrol, kyanidin - 3 - galaktosid ( C3G ), kyselina ferulová, delfinidin a petunidin. Obsahují také proanthokyanidinové třísloviny jako je  kyselina epikatechinová, protokatechová a elagová kyselina.

Acai bobule jsou mimořádně bohaté na antioxidanty a mají velmi vysoké ORAC skóre (Oxygen Radical Absorbance Capacity ), který je mnohem lepší než u jakýchkoliv jiných forem ovoce, které byly oficiálně testovány a roztříděny. Acai ovoce je též bohaté na vitamíny B, elektrolyty a stopové prvky, které jsou nezbytné při mírnění zánětu a zlepšení energetické hladiny.

Acai bobule a rakovina:

Poškození volnými radikály je jednou z hlavních příčin zrychleného stárnutí a tvorby nádorových buněk.
Antokyany dávají určitým druhům ovoce či zeleniny jejich tmavě modré nebo purpurové zbarvení. Tyto pigmenty poskytují ovoci a zelenině intenzivní antioxidační ochranu před škodlivými účinky dlouhodobé  expozice UV záření. Vědci našli více než 600 přirozeně se vyskytujících forem antokyanů. Nejběžnější forma je C3G,  u které bylo prokázáno, že zapíná geny, které poskytují tělu ochranu před volnými radikály  a zářením.

Reklama

Studie z roku 2006 provedená na University of Florida ukázala, že acai extrakt byl schopen vyvolat apoptotické smrti na 86% leukemických buněk. Sloučeniny, které vykazují velké účinky jako v tomto případě na modelech buněčných kultur, mají často velké účinky i v lidských studiích. Toto je přičítáno velkému množství C3G a dalších antokyanů a jejich hlubokému vlivu na buněčnou genetiku.

Acai bobule a imunitní systém:

Antioxidanty v Acai bobulích mají hluboký vliv na snížení oxidačního stresu, který vytvářejí cizorodé invazivní mikroorganismy a toxiny v životním prostředí. Pomáhají také imunitnímu systému fungovat na vyšší úrovni a zvýšit jejho útočnou sílu proti mikroorganismům.

Acai obsahuje také jedinečné polysacharidové frakce s názvem arabinogalaktan. Tento polysacharid je specifický sacharid, který se stimuluje aktivitu T-buněk.  Zvýšení aktivity T- buněk zlepšuje boj organismu proti infekcím .

Acai berry doporučení:

Je důležité si uvědomit, že Acai stejně jako jiné druhy ovoce obsahuje cukr fruktózu. Pro optimální zdraví chceme spotřebovávat velmi malé množství fruktózy a vysoké množství antioxidantů. To je důvod, proč je nejúčinnější konzumace organického, minimálně zpracovaného Acai Berry extraktu nebo prášku, který má velmi malé množství cukru a je v nejčistší možné formě.

Ujistěte se, že společnost, od které si acai kupujete, má osvědčení o analýze, ověřující jeho původ a čistotu. Mělo by být také divoce pěstované, což znamená, že se sklízí v nativním stavu v Brazílii. Typické dávky by se měly pohybovat v rozmezí 1 až 2 g na den pro udržovací dávku . Pokud máte metabolické onemocnění a používáte Acai jako jeden z hlavních antioxidantů, pak se doporučuje užívat vyšší dávky v rozmezí 5 - 10 gramů.

Reklama

Komentáře

marta (Pá, 15. 11. 2013 - 04:11)
diky sa prispevky
euroGeeN (Út, 4. 2. 2014 - 17:02)
žádné účinky! Zkuste se věnovat sami sobě, bude to účinnější než drahé bobule...
Marie (Pá, 25. 9. 2015 - 00:09)
Co je tento acai? Nevím. Ja používam piperinu a jsou efekty - hubnu rychle
Marta (Pá, 25. 9. 2015 - 12:09)
Co je tento acai? Nevím. Ja...Kolik kilo jste zhubla s tato piperinou??
Marie (Ne, 27. 9. 2015 - 12:09)
Kolik kilo jste zhubla s tato...6 kilo za 2 měsíce a ještě hubnu :)
Bara (Po, 28. 9. 2015 - 11:09)
Co je tento acai? Nevím. Ja...Já nevím co je ta piperina???
Marie (St, 30. 9. 2015 - 19:09)
Já nevím co je ta...Piperina je to přirodní výtažek z pepře. Když mi kamarádka toto doporučilá zeptala jsem jestli nestačilo by kdybych jedla víc pepře. Ona mi tedy vysvětlilá, že piperina je koncentrovaný výtažek a kdybych chtěla sníst tolik piperiny co je v pilulkách musěla bych jíst 3 kilo pepře za měsic...
Bara (Po, 5. 10. 2015 - 20:10)
Piperina je to přirodní...Díky, možná si zkusim kdy začnu hubnutí ;)
??? (Po, 5. 10. 2015 - 21:10)
Proč do diskuze o acai probírat piperinu?
Proč si ta dealerka nezáleží svoje vlákno?
Andrea (Út, 24. 11. 2015 - 09:11)
Ja acai beru jako tabletky uz hrozne dlouho. Objednavam to z profidoplnkystravy.cz
acaiii (Út, 17. 1. 2017 - 07:01)
Prášky na hubnutí - http://bit.ly/1ibIPZN
Nevěřila jsem, že se mi povede zhubnout. Zkoušela jsem doslova všechno – bezcukrovou dietu, bezlepkovou dietu, Dukanovu dietu, hladovky – někdy se mi povedlo zhubnout 3-4 kilogramy, ale rychle jsem se vrátila na původní váhu. Nechtěla jsem takový výsledek....Můj metabolismus byl stále horší, a já ztrácela naději, že se nakonec povede... K dalším tabletám podporujících hubnutí jsem byla skeptická. Ale přemluvila mně sestra, díky Thermacuts se mi povedlo zhubnout.
aaaaa (Ne, 10. 9. 2017 - 19:09)
Tak si odpověz dealerko. Ať víme co nebrat.
ale ona má pravdu!!! (Ne, 10. 9. 2017 - 21:09)
Ahoj k čemu ten Acai vůbec...mluví se o ní.
Také se mluví o chia semínkách, goji, zelených potravinách, aby lidi zblbli, tak je rovnou pojmenují SUPERpotraviny...ale mluví se o nich proto, že je to pouze tah jak z lidí vymámit peníze.
Proč českému člověku nevoní české jablko, naše české oříšky, zelí syrové či nakládané, nyní mrkev, švestky, blumy, borůvky....
Ale lidské hloupost je děsivá, tak si jezte ty čínské šmejdy a sami uvidíte, co to s vámi udělá.
Franta (Po, 25. 9. 2017 - 14:09)
mluví se o ní.
Také se...Tak, kdo nemá možnost mít ze své zahrady jablka, maliny, třešně, švěstky, tak se mu nedivim, že nekupuje jablka, třešně a pod.. Bůh ví, čím vším je to stříkané a ty ceny např. u třešní taky nic moc.
kecy (Po, 25. 9. 2017 - 23:09)
Tak, kdo nemá možnost mít...česká jablka koupíš v každé menší zelenině. Už i markety jim dávají přednost. Ano letos byly třešně drahé, ale to bylo tím, že zkrátka nebyly. A české švestky se nyní prodávají za pár šupů, stejně jako zelí, mrkev,...
Franta (Út, 26. 9. 2017 - 08:09)
česká jablka koupíš v...A ty víš kolikrát ta česká jablka stříkají? - Míňkrát než v Polsku, ale stříkají je též několikrát za sezónu. Já na zahradě nestříkám nic a mám jablek plno. Nejsou všechna tak krásná jako ta v obchodě, ale určitě jsou zdravější. A pokud člověk kupuje bio jablka, tak je to hodně drahé.
dotaz (Út, 26. 9. 2017 - 15:09)
A ty víš kolikrát ta...Hele Franto, proč sem taháš nějaké postřiky?
Co ty Acai bobule? Ty víš jak se s nima zachází, čím jsou napuštěné? Víš prd, tak si dej jablko a mlč.
doktorkaaa (Ne, 10. 9. 2017 - 19:09)
Ahoj k čemu ten Acai vůbec je?Všude se o tom mluví,ale já to neznám.
Reklama