Adaptogeny, vitamíny a minerály proti syndromu vyhoření

Mezi projevy vyhoření patří únava, nezvladatelný stres, podráždění, spánková deprivace, pocity selhávání, frustrace, poruchy soustředění, deprese, bolesti hlavy, vysoký tlak a oslabení imunity . Typickými kandidáty na burn-out syndrom jsou zejména muži ve středním věku na manažerských pozicích. Leží na nich veškeré břímě odpovědnosti za zaměstnance, splněné úkoly a konečně i za úspěch celé firmy. Důsledky enormního tlaku na výkon se postupně odráží na psychické i fyzické kondici.  O syndromu vyhoření se proto také hovoří jako o manažerské nemoci.

 

Aby k pocitům vyhoření nedošlo, vyplatí se o sebe pečovat. Důležité je určit si priority a naučit se říkat ne, rozdělit povinnosti a naučit se delegovat úkoly i na jiné. Tím pádem si vytvoříte podmínky pro to, co vám činí radost a co vás energií nabíjí. Tedy aktivní a pasivní odpočinek (i občasné lelkování je třeba). Ale hlavně – čas pro rodinu a vaše blízké – nejbohatšího zdroje energie a radosti.

To vše by se ale neobešlo bez toho nejdůležitějšího zdroje energie - kvalitního jídla. Na talíř si proto naložte dostatek zeleniny, ovoce, libového masa a oříšků.

Z vitamínů je důležitý zejména vitamin C, který zvyšuje odolnost vůči infekcím, navíc je významným antioxidantem.

Zaměřte se také na příjem vitamínu D, který je obecně známý jako vitamín zdravých a silných kostí. Jeho nedostatek se projevuje svalovou zatuhlostí.

Proti únavě bojuje zase skupina B vitamínů, konkrétně B6 a B12.

Důležitou roli hrají také minerály. Hořčík nám dodává tolik potřebnou energii. Zinek zase podporuje správný imunitní systém.

Významným antioxidantem je i ženšen - „kořen života“. Ženšen patří mezi adaptogeny - pomáhá organismu adaptovat se na fyzický i pszchický stres a harmopnizovat organismus. Výrazně posiluje imunitní systém a chrání organismus před nepříznivými účinky stresu. Přispívá ke snížení únavy, posílení vitality, duševní kondice a přirozené obranyschopnosti organismu. Ženšen jako přirozený doping tak ocení nejen vytížení manažeři.

Autor: MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Pěkný článek, částečně i o mě..... Nedávno jsem měla psychické i fyzické problémy, odráželo se to hlavně na mé náladě, a jelikož jsem maminka, která pečuje o nemocné dítě, tak už jsem s tím musela něco dělat.Nechala jsem si odebrat krev, tam se zjistilo, že mám u některých látek hodně nízké hladiny.Lékařka mi také řekla, že se mám zaměřit i na příjem vitamínu D, jak je zmíněno v článku.Měla jsem dost často právě zatuhlé svalstvo a dělalo to problémy.Byl mi doporučen přímo vitamín D3, který přispívá k normální hladině vápníku v krvi a je dobrý na imunitní systém, který jsem měla díky tomu také špatný.Na svaly je D3 úžasný!Hned, jak jsem ho začala brát, tak zatuhlost polevovala.V nepřeberném množství vitamínových doplnků jsem vybrala Biomin.Mimo to jsem k tomu přidala vitamíny skupiny B a céčko.A je to znát, cítím se lépe, mám lepší náladu, jsem milejší na okolí:-)

  Dub 01, 2019
 • Obrázek uživatele Lucie Kohoutová
  Lucie Kohoutová (anonym)

  Syndrom vyhoření potkal i mě a není to tak dávno.Bohužel jsem tomu nevěnovala moc pozornost, myslela jsem, že jde jen o nějakou malou krátkodobou únavu, ale přidaly se další problémy s poruchou spánku, stres, podrážděnost....kamarádka mi doporučila návštěvu lékaře a udělala jsem dobře. Podrobně mě vyšetřil, včetně nabrání krevních testů a já se nestačila divit, kolik mi toho vlastně chybí.Hlavně vit.C, B a i déčko.U něj mi kladly důraz hlavně na D3.Předtím jsem o něm neslyšela. Kvůli problémům s imunitním systémem a špatné hladině vápníku v krvi mi byl doporučen D3 EXTRA, který jsem si pak vyzvedla v lékárně.Nikdy by mě nenapadlo, že dokáže u člověka napáchat tolik škody jeho nedostatek. Všechny chybějící látky v těle postupně do sebe dodávám a zdá se, že to začalo účinkovat.

  Kvě 23, 2019
 • Obrázek uživatele SIMONA
  SIMONA (anonym)

  Dobrý den, hledala jsem záměrně články na toto téma, protože syndrom vyhoření mám teď čerstvě také a nic příjemného to není.Enormní stresy a tlaky udělaly své. Na internetu hledám co se dám a moc děkuji za váš článek, teď alespoň vím, jak mám postupovat dál. Vitamíny si určitě koupím, hlavně tedy skupiny B a to déčko, protože jak je teď už podzim, méně slunce bude zapotřebí.Děkuji Janě a Lucii v příspěvkách, pořídím D3.Někde jsem četla, že je výborný na několik věcí najednou, tak vyzkouším.

  Říj 29, 2019
 • Obrázek uživatele Zita
  Zita (anonym)

  naše tělo potřebuje všechny vitaminy, neje ty, na podporu vyhoření. Hlavně ted v zimě beru směs vitaminu, multikomplex

  Pro 17, 2019
 • Obrázek uživatele Luci
  Luci (anonym)

  bioaktivní hočík ,B6 a vápník

  Led 05, 2020
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  bečko, cečko, omega 3 a probiotika. Tohle všechno beru i ja a jsem zdrava jako řípa :)

  Kvě 22, 2020
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  proti únavě, fyzickému a psychickému vypětí je nejlepší hořčík

  Srp 31, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama