Analog vitaminu E - nový způsob boje proti rakovině

Vědci z Biotechnologickém ústavu Akademie věd (AV) zkoumají nový způsob boje proti nádorovým buňkám. Nadějí pro nemocné pacienty má být analog vitaminu E, který působí přes mitochondrie a vyvolává odumírání rakovinných buněk, aniž by poškodil buňky zdravé. Testy zatím ukázaly, že u myší látka potlačuje tvorbu nádorů tlustého střeva, plic, mléčné žlázy, pohrudnice a děložního čípku, sdělila ČTK Veronika Kratochvílová z AV.

Protože jsou rakovinné buňky velmi proměnlivé a ztrácejí citlivost na současná léčiva, hledají vědci nové látky, vůči kterým nejsou odolné a které zároveň příliš neškodí normálním buňkám. Účinným cílem pro zabíjení národových buněk jsou podle podle nich mitochondrie, tedy malé vnitrobuněčné útvary, ve kterých si buňky vyrábějí většinu potřebné energie pro své životní pochody a růst. Jakékoliv poškození mitochondrií může vést ke smrti buňky.


Tým Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu v posledních letech ve spolupráci s australskou laboratoří zjistil, že pomoci by mohl analog vitaminu E (vitamin E sukcinát - VES). Vědci se snažili nalézt místo, které je v mitochondriích zasaženo látkou VES. Zjistili, že VES v takzvaném mitochondriálním komplexu II vytěsňuje koenzym Q. To vede k tvorbě určitého druhu radikálů, které následně buňku zahubí.


Podařilo se jim tak najít nové, dosud nepopsané zásahové místo pro protirakovinné látky. Podle nich to přispěje k vývoji nových typů léků proti nádorovým chorobám, které by podle dosavadních experimentů měly být velmi účinné.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Karel
    Karel (anonym)

    Stačí zhlednout tohle:http://mustwatch.hztz.cz/film/food-matters/ a každy si může udělat obrázek sám.

    Bře 03, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama