Antioxidanty a volné radikály

Volné radikály jsou sloučeniny kyslíku vznikající jako vedlejší produkty buněčného metabolismu. Pokud nejsou dostatečně inaktivovány poškozují buněčný aparát. Může dojít k poškození genetické informace buněk a k náhodnému dělení vedoucímu ke vzniku zhoubných novotvarů.

Volné radikály se také podílejí na rozvoji arteriosklerózy (poškození buněčné stěny ukládáním tuků) a tím zvyšují riziko tvorby krevních sraženin, urychlují proces stárnutí tělních tkání. Pravděpodobně mají vztah í ke vzniku kornatění cév, cukrovky, revmatické artritidy, ale i Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci (Alzheimerova nemoc = předčasná degenerace mozkové kůry; Parkinsonova nemoc = klidový třes a porucha svalového napětí v důsledku poškozeni mozkových center).

Látky neutralizující účinek volných radikálů se nazývají antioxidanty, svou činností přispívají k ochraně imunitního systému. Jednotlivé složky antioxidační skupiny se vzájemně podporují při potírání volných radikálů. Do této skupiny látek patří vitaminy A, B6, C, E, zinek, selen. V ekologicky silně znečištěných oblastech nestačí pouze pestrá strava, bohatá na zeleninu a ovoce. Je vhodné přidávat tyto látky v koncentrované, biologické formě ve formě potravinových doplňků. Vitamínové doplňky by však vždy měly být vyrobeny z přírodních zdrojů. Vstřebatelnost syntetických vitamínů je sporná.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (409)

 • Obrázek uživatele Jolana Králová
  Jolana Králová (anonym)

  Od 1. 5. 2004 vstoupila na trh v České republice unikátní firma zabývající se v rámci své koncepce bojem s volnými radikály. Jedná se o výrobky, které jsou bez jakýchkoliv barviv a chemických konzervantů. Jejich působení je podtrženo skutečností, že člověk, který je vymyslel a vyvinul se víc jak 21 let zabýval výzkumem v oblasti výživy a původně začínal jako kuchař. Napsal několik knih mimo jiné knihu o barevném působení jednotlivých složek potravy a významu tohoto barevného působení vzhledem k pronikání obsažených látek do buňky. Vývoj probíhal ve spolupráci s univerzitou v Dortmundu. Řada lékařů,léčitelů a odborníků na výživu v České republice již kvalitu těchto produktů vyzkoušela a jejich hodnocení bylo velmi vysoké. Již řadu let se zabýváme výživou a tyto výrobky nás velmi oslovily, už proto, že se jedná pouze o 4 produkty, které šetří kapsu svých spotřebitelů a velmi výrazně během několika málo dnů dokáží přesvědčit uživatele o své špičkové kvalitě. Ta je dána také tím, že firma sídlí v Německu a Německo jak známo má jedny z nejpřísnějších norem kvality. Uvítáme příznivce, kteří to myslí se svým zdravím vážně a kteří budou chtít vědět více na e-mailu garbodesign"seznam.cz, nebo na tel. 777 06 77 49 Jolana Králová

  Kvě 07, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Měření antioxidantů v Ústí nad Labem, byla jsem změřena a moc jsem se divila. Ul.Ve Stromkách 4 - Bukov Rondel

  Srp 12, 2007
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Měření antioxidantů v Ústí nad Labem, byla jsem změřena a moc jsem se divila. Ul.Ve Stromkách 4 - Bukov Rondel

  Srp 12, 2007
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Jeden z nejsilnějších antioxidantů je melatonin. Navíc jediný, který propouští buněčné membrány mozku. Bohužel zatím není u nás k dostání.

  Dub 07, 2008
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Chtěla bych vás informovat o prvních nápojích (káva, čaj, čokoláda,...)s houbou Reishi královnou všech rostlin, přinášejících zdraví. Ganoderma lucidum (Ling-Zhi, Reishi) Na první pohled nepříliš zajímavá houba, tedy z pohledu praktického houbaře. Ovšem zdání klame, tato pěkná jakoby nalakovaná houba má fantastické léčivé schopnosti. Posiluje dosti významně imunitní systém, upravuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, léčí revma, velmi účinná je proti migrénám a nespavosti a ocení ji především kardiaci a astmatici. Obsahuje rovněž polysacharidy s protinádorovými účinky, takže je i vhodná jakožto prevence proti rakovině. Obsahuje také velké množství antioxidantů. Plodnice nelze bohužel konzumovat přímo, protože jsou velmi tvrdé a dřevnaté konzistence. V čínských nemocnicích podávají pacientům extrakt z houby jako součást léčby při nerůznějších onemocněních. Některé prokázané účinky extraktů z houby Ganoderma lucidum:

  Říj 06, 2008
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jeden z nejsilnějších...Melatonin se dá koupit na Slovensku od firmy Pharma Nord. Myslím, že by asi nebyl problém objednat ho v nějakém internetovém obchodě a nechat si ho poslat.

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Melatonin se prodává i v České republice pod názvem Circadin. Je neskutečně drahý a naprosto neúčinný.

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele Dasa
  Dasa (anonym)

  Na vyziveni a regeneraci mozku je tu novinka z malajsie jedinecny produkt v kapslich,ktere obsahuji vysoke procentp prirodniho germania piste dagmar.motyckova@seznam.cz

  Bře 06, 2010
 • Obrázek uživatele Motyčková,
  Motyčková, (anonym)

  co je to za blábol o nějakým germaniu?

  Bře 07, 2010
 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a jejich biofotonický skener. Je to podvod, software v tomto přístroji je nastaven tak, že po vyplnění vašich údajů (věk, váha, zdali jíte ovoce a zeleninu, vitamíny) "vypočte" hodnotu antioxidantů v těle. Pokud řeknete, že ovoce nejíte, budete mít hodnotu horší, než kdybyste řekli, že se stravujete zdravě.

  Čer 10, 2010
 • Obrázek uživatele valdemar
  valdemar (anonym)

  Dobré jsou koenzymy, např. QMax, koenzym Q10 apod.

  Črv 19, 2010
 • Obrázek uživatele jiří
  jiří (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...A je nějaký důkaz? rád bych si to prověřil. Děkuji

  Srp 26, 2010
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Důkazy nejsou, vše funguje na principu sugesce.

  Srp 26, 2010
 • Obrázek uživatele romanbrozek@seznam.cz
  romanbrozek@sez... (anonym)

  My jsme si začali kupovat přírodní vitamíny od jedné nejmenované americké společnosti a nelitujeme té investice. Partnerka se dokonce zbavila zánětů močových cest, které jinak mívala tak 4x do roka. Já osobně se cítím celkově zdravější, svěžejší a vyrovnanější. Můžeme vřele doporučit. Akorát ta cena... :-( 1950,- na 1-2 měsíce... Ale stojí to za to!

  Dub 22, 2011
 • Obrázek uživatele Abc
  Abc (anonym)

  Dobrý den, s přítelem jsme nedávno začali užívat tablety Maqui berry - jedná se o bobule s největším množstvím antioxidantů na světě. Dokonce 3x více než bobule Acaí. Brali jsme 2 tablety denně a po pár dnech jsme se cítili mnohem lépe, plni energie. Přítel po dvou měsících užívání zhubl 7 kilo, já 5 kilo. Nejlevněji jsme Maqui berry sehnali na www.superberry.cz. Opravdu doporučuji!

  Dub 27, 2011
 • Obrázek uživatele Nikola
  Nikola (anonym)

  Dobrý den objevila jsem velmi zajímavý článek o tom jaké antioxidanty jsou nejsilnější. http://finclub.masar.cz/antioxidanty.html

  Říj 25, 2011
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  www.zdravi-a-uspech.cz

  Říj 26, 2011
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  www.zdravi-a-uspech.czAhoj, já narazila na super produkt: Agel EXO, je to moc dobrý gel a díky tomu se i rychle vstřebává. Výsledky supr. Bližší info na czagel.cz

  Lis 14, 2011
 • Obrázek uživatele danča
  danča (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...to není pravda, nic se lidí neptají, a jsou rozdílná měření, po více než měsíčním měření, pokud szvýšite příjem vitamínu jsou výsledky lepší !!!!!!

  Led 22, 2012
 • Obrázek uživatele Jana O.
  Jana O. (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...Hurá, konečně se někdo ozval, lidi probuďte se, tohle je nehorázná past na Vaše peněženky. A zaštiťovat se tím, že byla Ramanova spektroskopie odměněna Nobelovou cenou? A co s tím má společného ten jejich "biofotnický" skener? Když si přečtu knížku, kterou napsal nositel Nobelovy ceny, mohu o sobě také hned prohlašovat, že jsem já nositel Nobelovy ceny??? Fuj, fuj, fuj, klamavá reklama!!!!!

  Feb 02, 2012
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  A je nějaký důkaz? rád...Naměřili mi 56000 a pak se ptali co užívám za doplňky a nic mi nenabízeli :-)

  Kvě 12, 2012
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  to není pravda, nic se lidí... kočičko nemůžeš zpochybnit vědu, když chceš o ničem diskutovat tak je dobré si to nejdřív nastudovat.

  Kvě 15, 2012
 • Obrázek uživatele pro Pavla
  pro Pavla (anonym)

  V jakých jednotkách se volné radikály udávají, v kiloblbech nebo v ampérlitrech? Hodnota 56000 neříká vůbec nic, je to jen nějaký výmysl pochybného léčitele. Volné radikály jsou v těle přítomny vždy, protože jsou to meziprodukty prakticky všech chemických reakcí, které v lidském těle probíhají.

  Kvě 15, 2012
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  V jakých jednotkách se...Zdravím, nejsou důležitý jednotky. Obětujte 200 Kč napište svoje skóre a pak budeme diskutovat proč má někdo 10000 a jiný 50000. Když mi chtěla doktorka napsat prášky na tlak (145/95) tak jsem věděl, že je načase s tím něco udělat a dnes mám bez prášků (120/80). Tlakoměr měří tlak a biofotoskener počet antioxidantů. Jsem rád, že mám 56000 a vím, že změna stravování se pozitivně projevila.

  Kvě 21, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Já mám 55998, takže jsem na tom líp nebo hůř?

  Kvě 22, 2012
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Já mám 55998, takže jsem...Kdo byl na měření tak se tak ví a hloupě se neptá :o)

  Kvě 23, 2012
 • Obrázek uživatele alex
  alex (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...Je zajímavé že o mě když mě měřili na biofotonickém scaneru do systému naprosto nic nezadávali. Žádný věk, váhu naposto nic.... Proč má nuskin patent do roku 2026 když je to takový podvod??? Proč mají na burze rating 5A1???? Protože mají v rukou velké inovace. Vždycky se najde někdo kdo chce plivat špínu na něco o čem nic neví...

  Črv 24, 2012
 • Obrázek uživatele Jiřina
  Jiřina (anonym)

  Hurá, konečně se někdo...Vážená,...když si přečtu váš příspěvek je mi naprosto jasné,že vy skutečně nemůžete být nositelkou Nobelovy ceny....a to prosím bez urážky. Jsem lékařka a tak si skutečně vážím vědců, kteří něco dokázali.Biophotonický scaner je skutečně revoluční novinka a tak jako ostatní revoluční novinky má mnoho zastánců a odpůrců.Skeptiků jako jste vy je mraky a doprovází je i další ne příliš dobré vlastni, které neslouží vám ani vašemu okolí k dobrému zdraví.Prevence je důležitá a scaner je jedním z možných způsobů, jak se o svém těle něco dovědět.

  Srp 02, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...Bože,...ta naše povaha česká......všude ve světě to funguje...jen u nás je to podvod....z těchto názorů fakt nemůžu.

  Srp 02, 2012
 • Obrázek uživatele Miroslav Karnoš
  Miroslav Karnoš (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...není pravda nic se nepíše ani jméno. To by bez souhlasu nešlo. A není třeba ani psát muž nebo žena.

  Srp 03, 2012
 • Obrázek uživatele Alois Komorous
  Alois Komorous (anonym)

  A je nějaký důkaz? rád...I když je to daleko od uveřejnění, nedá mi to, abych jako klinický farmaceut nereagoval. Pokud by to měla být sugesce, pak je to nejlepší firma na sugesci. Už totiž od r. 1989 zkouším leccos, prošel jsem prakticky všemi MLM v ČR a SRN, ale s Nuskinem dosahuji u sebe i u jiných lepších výsledků než jinde. Navíc si výsledky měřím - metabolickou váhou, skenerem na antioxidanty, měření antioxidantů v moči, pH moči atd. - a to jsou pro mne postačující důkazy.

  Říj 20, 2012
 • Obrázek uživatele tina
  tina (anonym)

  to není pravda, nic se lidí...Ano,také jsem vyzkoušela. Nikdo se mě na nic neptal. Měla jsem těch antioxidantů strašně málo. Po měsíci užívání se mi to o dost zvedlo. Takže to žádný podvod není!!!!

  Říj 22, 2012
 • Obrázek uživatele tina
  tina (anonym)

  Důkazy nejsou, vše funguje...Je zvláštní, že vždycky kritizuje člověk, který o tom nic neví. Nejdříve se musíte se vším seznámit, vyzkoušet a pak teprve kritizovat.

  Říj 22, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pane Komorousi, jestliže "klinický farmaceut" (pokud taková funkce opravdu existuje) věří na skenery antioxidantů a na metabolické váhy, není divu, že naše zdravotnictví je tam, kde je, to jest v řiti.

  Říj 22, 2012
 • Obrázek uživatele lena
  lena (anonym)

  Byla jsem také změřena měla jsem velice málo 10000,začala jsem užívat vitamíny nuskin,po 3 měsících jsem měla 53000.Užívala jsem to asi rok.Peníze nelituji,ale po snížení dávek,jde hodnota dolů!Musíte zřejmě do sebe cpát od Nuskinu ty bobule??N

  Lis 08, 2012
 • Obrázek uživatele Iv
  Iv (anonym)

  Byla jsem také změřena...Ano a je to logické. Pokud tělo nemá odkud brát(strava, stes, kvalita životního prostředí) musíme se dopovat....Iv

  Lis 11, 2012
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Doplňky stravy doporučuji výhradně přírodní od firmy Nutrilite. Více informací zjistíte na mých stránkách.Můžete se zaregistrovat zdarma jako zákazník. Posílám na dobírku - bez poštovného. www.amway.cz/user/milmar K

  Lis 11, 2012
 • Obrázek uživatele eva
  eva (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...Nevím, odkud jste vzala, že vyplňujete váhu, věk atd. Není to pravda, když o tom nic nevíte, tak raději mlčte a neříkejte kraviny. Tento přístroj se používá i v nemocnicích a tak si raději všechno ověřte, než budete pomlouvat.

  Lis 11, 2012
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Hurá, konečně se někdo...Milá Jano, nejdříve něž budete hanit jakoukoliv firmu .. tak se dostatečne informujte!! Jelikož u lidí co májí dostatečné informace jste potom za hlupáka. Bohužel! Každý máme právo na názor,ale ve vší slušnosti a bez napadeni. Veřejné poškozování jména firmy. Dejte si na to příšte pozor. Je to Šíření veřejné pomluvy! Krásný, den . Přeji Vám více radosti v životě.

  Lis 18, 2012
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...No tak to je pěkná blbost. Je vidět že jste to nikdy neviděla.

  Lis 18, 2012
 • Obrázek uživatele Jan Nový
  Jan Nový (anonym)

  Doplňky stravy doporučuji...Dobrý den. Rád bych si u Vás tedy objednal.Změříte mi také po měsíci užívání abych věděl,že to také funguje? Děkuji za odpověď.

  Pro 08, 2012
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Hurá, konečně se někdo...Milá dámé,co píšete,je velmi zajímavý názor.Však musím konstatovat,že nemáte dostatek informací o této společnosti,jak jinak,že??:-)Stačí se jen začíst a pochopíte,cituji:A co s tím má společného ten jejich "biofotnický" skener?Doporučuji si právě proto,co se dnes všude kolem nás děje zjistit vše o této společnosti.Nic neskrývají a jsou plně transparentní,řekněte která společnost garantuje návratnost peněz??Konečně je tady někdo a něco,co je funkční a za to jsem velice rád :-).

  Pro 30, 2012
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Dobrý den. Rád bych si u...Pane Nový,stačí napsat a sejdeme se.S měřením není problém,ozvěte se případně na mail jiří108@seznam.cz.

  Pro 30, 2012
 • Obrázek uživatele nedůvěřivá
  nedůvěřivá (anonym)

  Pane Nový,stačí napsat a...Vážení diskutující!Patřím k těm, kteří nevěří snad asi vůbec ničemu, ALE! byla jsem přímo dovlečena členem rodiny na měření. Hodnoty mám prý kritické. Nějaké měření mě nepřesvědčilo. Dalším " přinucením" jsem měla výrobky nuskin doma. Za ty peníze jsem to do sebe tedy začala hrnout. Asi 10 let mě provází zřejmě alergický kašel, rýma, slzení. Únavu a celkovou vyčerpanost jsem přisuzovala věku. Po 5 dnech jsem začala pociťovat neskutečné změny. To, že se cítím fakt dobře mi jen tak někdo nemusí věřit, ale to že nemám kašel, slzení a rýmu vidí i moje rodina a spolupracovníci. Věřte, že jsem z toho stále v šoku. Výrobky užívám teprve 14 dní. Ihned jsem to volala známé lékařce. uklidnila mi, že pokud mi to pomáhá, nemusím mít obavy. Jsem z toho opravdu tak překvapená, že bych snad mohla být nejlepším prodejcem těchto výrobků. Samozřejmě, že se budu pídit dále po názorech i jiných lékařů.

  Led 23, 2013
 • Obrázek uživatele Radim
  Radim (anonym)

  Bacha na firmu Nu Skin a...Paní Jarmilo, já byl poprvé změřen a nikdo se mě na žádný údaj neptal, takže nemáte pravdu.

  Led 25, 2013
 • Obrázek uživatele Radim
  Radim (anonym)

  Hurá, konečně se někdo...Jano O. je vidět, že nevíte nic. Společné mají asi toto ... biofotonický skener funguje na principu Ramanovi spektroskopie! Na tom se celé měření zakládá! A patent mají na spektroskopii, která je určena k měření karotenoidů, tedy těch nejslinějších antioxidantů vůbec. Mimochodem, pro vaší informaci, Ramanovu spektroskopii použila například vysoká škola chemicko-technologická v Praze, pro stanovení methanolu přes láhve, zde byla spektroskopie, samozřejmě, nastavena na zmiňovaný methanol. Nu Skin je opravdu důvěryhodná společnost a nikoho neklame! Proč by jinak patřila v USA mezi 100 nejdůvěryhodnější společností? Dokonce je na místě šestém! Takže příště, prosím, si dřívě zjistěte více informací, než začnete někoho špinit! Děkuji

  Led 25, 2013
 • Obrázek uživatele Chemik
  Chemik (anonym)

  Antioxidantů jsou tisíce druhů a nastavit Ramanovu spektroskopii "na něco" je sice možné, ale změříte tím pouze určitou skupinu látek a "antioxidanty" jako celek nikoli. V tom právě spočívá oblbování lidí.

  Led 26, 2013
 • Obrázek uživatele Radim
  Radim (anonym)

  Antioxidantů jsou tisíce...Ale kdybyste pozorně četl, tak zjistíte, že oni neříkají, že měří všechny antioxidanty ... pouze určitou skupinu, tzv karotenoidy, které mají stejnou základní strukturu, tudíž mohou změřit jejich přítomnost, přesnost tohoto měření je také 90% ... A pokud se ptáte proč pouze karotenoidy ... odpověď je jednoduchá, karotenoidy jsou ty nejsilnější antioxidanty, které se v těle vyskytují, pokud máte dostatek karotenoidů, tak si můžete být jist, že vaše buňky mají dostatečnou ochranu ... nemá totiž smysl detekovat například přítomnost selenu ... ano, je to také antioxidant, ale není natolik silný, aby se jeho stejné množství vyrovnalo antioxidačnímu účinku karotenoidů ... je dobře, že se v těle vyskytuje, neboť antioxidanty jsou účinné jako jeden celek, jako taková "armáda" všech druhů, nicméně je podstatné mít ty nejsilnější ze všech ... logicky, radši ať chybí nějaký slabší antioxidant, než aby chyběly ty nejsilnější.

  Led 27, 2013
 • Obrázek uživatele Radim
  Radim (anonym)

  V jakých jednotkách se...Ptáte se v jakých jednotkách se antioxidanty měří??? Toto měření nemá jednotky, neboť se měří POČET antioxidantů (samozřejmě přibližný počet s 90% přesností, proto se vždy uvádějí celé ticíce nikoli stovky či desítky) ... Takže, pokud váš vásledek je například 28 000, tak to znamená, že máte 28 000 antioxidantů .... To je to samé jako kdybych se zeptal kolik lidí žije ve městě X a někdo odpověděl že 40 000 a vy by jste se ptal/a v jakých jednotkách ... Doufám, že už chápete, proto to prosím berte na vědomí.

  Led 27, 2013

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama