Bromelain pomáhá při zánětu vedlejších nosních dutin a urychluje hojení ran.

Bromelain je proteolytický enzym nacházející se v čerstvém ananasu. Bromelain jako potravinový doplněk se užívá především při následujících onemocněních:

Vědecky potvrzené účinky:

Sinusitida - zánět vedlejších nosních dutin

Urychlení hojení ran

 

Nedostatečně vědecky potvrzené účinky:

Pooperační stavy - urychlení hojení

Prostatitida - zánět prostaty

Vyvrknutí nohy a namožení svalů

Tendinitida - zánět šlach

Záněty močových cest

 

Tradiční použití bez vědecky potvrzené účinnosti:

Angína

Astma

Bolest bederní páteře

Revmatoidní artritida

Tromboflebitida - zánět povrchových žil doprovázený krevní sraženinou

 

Dávkování:

V dnešní době je bromelin měřen v MCU (mléko srážející jednotky) či v GDU (želatinu rozpouštějící jednotky). 1 GDU odpovídá zhruba 1, 5 MCU. Někteří doktoři doporučují 3000MCU 3x denně po dobu několika dnů, následně 2000 MCU 3x denně. V publikovaných studiích bylo většinou použito menší množství, průměrně ekvivalent  500 MCU 4x denně. Avšak většina bromelainů použitých ve studiích byla enterosolventní, rozpouštějící se ve střevě, aby nedošlo k zničení bromelainu žaludeční kyselinou. Proto při studiích stačila nižší dávka.

Interakce bromelainu a vedlejší účinky:

Bromelain je většinou bezpečný a bez vedlejších účinků. Pouze pár jednotlivců reagovalo alergicky na bromelain a některé předběžné studie naznačily, že by bromelin mohl zvyšovat srdeční frekvenci . Pozor je však třeba dávat na možné interakce s léky. Jelikož bromelin ředí krev, měli by se lidé vyvarovat jeho užívání s krev ředícími léky, aby nedošlo ke krvácení. Při užívání některých antibiotik se snižuje účinnost bromelainu a je ho potřeba vyšší dávka.

Zdroj: Solgar

Bromelain 300 mg o síle 1000 GDU na gram můžete zakoupit na www.001shop.cz či v kamenné prodejně 001shop.cz, Krakovská 22, Praha 1, Po-Pá od 9-17 hod. Tel: 296230202 či 777218816

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Q.
  Q. (anonym)

  Tak prý vědecky potvrzené. Tomu říkám horentní vývoj, před rokem jsem na to téma dělal rešerši a našel jsem jen spoustu pavědecké špíny bez vypovídací hodnoty. Tak buď vývoj za rok o tolik poskočil, nebo tu někdo ve svém PR článku lže.

  Kvě 12, 2012
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Mne tea bromelain hodne pomohl a studie o jeho ucincich opravdu existuji - viz. napr. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24273953/

  Feb 10, 2022
 • Obrázek uživatele Jarošová
  Jarošová (anonym)

  Uvolnit dutiny pomůže namočit ruce až po lokty do hodně teplé vody (jak snesete) - přes reflexní dráhy to uvolňuje hleny v nosních dutinách. Enzymy k tomu nejsou nikdy naškodu.

  Zář 21, 2022
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Víše zmíněná rada, Bromelain 300 od Solgaru + navíc zakoupená lahvička na vyplachování nosu vodu s kuchyňskou solí mi opravdu při zánětu dutin velmi pomohlo.

  Pro 16, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama