Bromelain pomáhá při zánětu vedlejších nosních dutin a urychluje hojení ran.

Bromelain je proteolytický enzym nacházející se v čerstvém ananasu. Bromelain jako potravinový doplněk se užívá především při následujících onemocněních:

Vědecky potvrzené účinky:

Sinusitida - zánět vedlejších nosních dutin

Urychlení hojení ran

 

Nedostatečně vědecky potvrzené účinky:

Pooperační stavy - urychlení hojení

Prostatitida - zánět prostaty

Vyvrknutí nohy a namožení svalů

Tendinitida - zánět šlach

Záněty močových cest

 

Tradiční použití bez vědecky potvrzené účinnosti:

Angína

Astma

Bolest bederní páteře

Revmatoidní artritida

Tromboflebitida - zánět povrchových žil doprovázený krevní sraženinou

 

Dávkování:

V dnešní době je bromelin měřen v MCU (mléko srážející jednotky) či v GDU (želatinu rozpouštějící jednotky). 1 GDU odpovídá zhruba 1, 5 MCU. Silné přípravky obsahují nejméně 2000MCU (1 200 -1333 GDU) na gram (1000mg). Potravinový doplněk obsahující 500 mg 2000 MCU na gram odpovídá aktivitě 1000 MCU. Někteří doktoři doporučují 3000MCU 3x denně po dobu několika dnů, následně 2000 MCU 3x denně. V publikovaných studiích bylo většinou použito menší množství, průměrně ekvivalent  500 MCU 4x denně. Avšak většina bromelainů použitých ve studiích byla enterosolventní, rozpouštějící se ve střevě, aby nedošlo k zničení bromelainu žaludeční kyselinou. Proto při studiích stačila nižší dávka.

Interakce bromelainu a vedlejší účinky:

Bromelain je většinou bezpečný a bez vedlejších účinků. Pouze pár jednotlivců reagovalo alergicky na bromelain a některé předběžné studie naznačily, že by bromelin mohl zvyšovat srdeční frekvenci . Pozor je však třeba dávat na možné interakce s léky. Jelikož bromelin ředí krev, měli by se lidé vyvarovat jeho užívání s krev ředícími léky, aby nedošlo ke krvácení. Při užívání některých antibiotik se snižuje účinnost bromelainu a je ho potřeba vyšší dávka.

Zdroj: Solgar

Bromelain 500 mg o síle 2000 GDU na gram můžete zakoupit na www.001shop.cz či v kamenné prodejně 001shop.cz, Krakovská 22, Praha 1, Po-Pá od 10-19 hod. či v sobotu od 10-13 hod. Tel: 296230202 či 777218816

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Q.
  Q. (anonym)

  Tak prý vědecky potvrzené. Tomu říkám horentní vývoj, před rokem jsem na to téma dělal rešerši a našel jsem jen spoustu pavědecké špíny bez vypovídací hodnoty. Tak buď vývoj za rok o tolik poskočil, nebo tu někdo ve svém PR článku lže.

  Kvě 12, 2012
 • Obrázek uživatele katarina
  katarina (anonym)

  pomaha to akurat farmaceutickej spolocnosti k zisku

  Kvě 14, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama