Čechům chybí vápník a vitamín D

Ve stravě Češek a Čechů, vyjma nejmenších dětí, je citelný nedostatek vápníku a vitamínu D nezbytných pro tvorbu kostí a prevenci osteoporózy. ČTK to řekl předseda Společnosti pro výživu a dětský lékař z Fakultní nemocnice Motol primář Petr Tláskal.

“Naši studie potvrdily, že konzumace vápníku je dostatečná jen u dětí do šesti let, dostávají dost mléka a mléčných výrobků. Pak příjem mléka klesá, relativně zůstávají mléčné výrobky. U dětí od šesti do deseti let se už objevuje nedostatek vápníku a s věkem se zvýrazňuje,“ uvedl primář.

    Studie v roce 2007 sledovala 2792 dětí od čtyř do deseti let, o tři roky později 1558 dětí od sedmi do 15 let a loňská studie 485 lidí od 16 do 85 let. Ukázalo se, že více než čtvrtina lidí přijímá málo vápníku, deset procent jen polovinu doporučené denní dávky, tedy 565 miligramů. Přes tři čtvrtiny lidí mají méně než poloviční dávku vitamínu D a deset procent jen 0,5 mikrogramu, což je dvacetina denní dávky.

    Na prevenci osteoporózy je podle Tláskala nutno myslet už v době, kdy se kostní tkáň tvoří, což je zhruba do dvacátého roku věku. Do kostí by se mělo denně uložit sto miligramů vápníku u pěti až šestiletých dětí, 400 miligramů v pubertě a 150 miligramů u mladších dospělých. Pro vstřebávání vápníku je nezbytný také dostatečný příjem vitamínu D.

    Tláskal potvrdil, že vápník je kromě mléka i v jiných potravinách, například v máku, nejvíce si ho ale tělo dokáže vzít právě z mléčných výrobků. Potřebu vápníku mohou pokrýt z větší části kysané mléčné výrobky, obvykle nevyvolávají trávicí potíže ani u lidí, jimž vadí mléko. Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka je ČR ve spotřebě kysaných mléčných výrobků dva kilogramy pod evropským průměrem, který činí 18,5 na osobu a rok.

   Přirozeným zdrojem vápníku jsou vedle mléka a mléčných výrobků sardinky, kapusta, brokolice, pórek, špenát, mák, oříšky, luštěniny, tofu a z ovoce sušené fíky či rozinky. Hojným zdrojem vitamínu D je sluneční záření, rybí tuk, játra, žloutek a obohacené složky potravy.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (23)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pijte mléko, jezte vápník, bude vám stát jako krápník.

  Feb 17, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Jó, pijte pivo s bobkem jezte .... A stím krápníkem to taky není nijak slavný? Dovedeš si představit, že by ti z něj stále ukapávalo?

  Feb 17, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Napsal jsem "stát jako krápník", ne "ukapávat jako krápník".

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  A proč by mě měl stát jako krápník, když se mě postaví takhle hned a nemusím čekat miliony let? Která baba by tak dlouho čekala? I když některé mají rády dlouhou předehru! Ale nic se nemá přehánět!

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele Petr H
  Petr H (anonym)

  Vápník schází hlavně tím, že spousta lidí odmítá pít mléko, což je hlavní příjem vápníku. Navíc se u nás také hodně kafuje, je známo , že kofein odvápňuje. Takže i pití té slavné coly zdraví moc neprospívá.

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Krápník sice roste pár tisíc let, ale taky pár tisíc let vydrží stát. To ten tvůj sotva.

  Feb 18, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Mě to nevadí! Já si dobře zašukám i stím mojim a nikdy mě ostudu neudělal, tak nevím proč bych měl nosit v gatích nějakou kamenou náhražku. S tím mojim zatím byly všechny dámy spokojený a jestli máš toho svého šulína malého a stydíš se před ženskýma, tak to je jenom tvůj problém!

  Feb 19, 2014
 • Obrázek uživatele mrzoutek
  mrzoutek (anonym)

  Jsem konečně zdavá šťastná díky Obethinu. Přípravek, který mi pomohl néjen zhubnout, ale také naučit se jíst menší porce a nedívat se na sladké. Necítím se tolik unaveně a nebo něco podobného prostě báječné!

  Bře 01, 2014
 • Obrázek uživatele Annabel
  Annabel (anonym)

  Po mléku v těle vápník nezůstává,je to prodejní tah.Obsahuje totiž mléčnou bílkovinu – kasein, v zažívacím traktu relativně nerozpustný. Tato bílkovina se sráží v žaludku a způsobuje člověku řadu problémů, jako plynatost, průjmy a křeče. Je prokázáno, že nadbytek bílkovin živočišného původu, včetně mléka, vede ke vzniku řady onkologických onemocnění. "Organismus není schopen tento nadbytek bílkovin zpracovat, což způsobuje vznik nádorových buněk"I tady je vápník-Mák 1400 mg,Sezamové semínko 670 mg,Mandle 240 mg,Květák 205 mg,Para ořechy 170 mg,Lískové ořechy 140 mg,Kapusta 115 mg,Slunečnicová semena 110 mg,Kakaové boby 108 mg,Brokolice 105 mg. http://www.drpopov.cz/nadorove-onemocneni.html

  Bře 22, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kaseinát vápenatý je výborné lepido na dřevo nebo ve směsi s cementem na obládačky (dříve oblíbený TERAMOTMEL).

  Bře 23, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Je tedy zdravější pít třeba mléko mandlové? Je vápník z tohoto mléka dobře vstřebatelný?

  Bře 23, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  V mandlovém mléku žádný vápník není. Nejedná se o mléko, ale o tekutinu podobného vzhledu.

  Bře 24, 2014
 • Obrázek uživatele daly.leos@gmail.com
  daly.leos@gmail.com (anonym)

  Dobrý den, nabízím k prodeji výrobky značky ARTISTRY, Nutrelite vyživu a další. V Praze a okolí. Případně zaslání poštou po celé ČR. Bezplatné poštovné. V případě zájmu mě kontaktujte: 606221684 Leoš

  Lis 08, 2014
 • Obrázek uživatele mamut
  mamut (anonym)

  Já bych řekl, že u většiny Čechů postrádám především zdravý selský rozum. A nějaký vápník a vitamíny to nenahradí.

  Lis 10, 2014
 • Obrázek uživatele Alien
  Alien (anonym)

  Já bych řekl, že u...Ale ten rozum jim chybí proto, že nemají potřebné vitamíny a minerály, a tak blbnou.

  Pro 10, 2014
 • Obrázek uživatele Alien
  Alien (anonym)

  V mandlovém mléku žádný...Chceš tím říct, že v mandlích není žádný vápník? Jestli jo, tak tvůj příspěvek mluví za vše ;)

  Pro 10, 2014
 • Obrázek uživatele mamut
  mamut (anonym)

  Ale ten rozum jim chybí...Nejste náhodou dealer potravinových doplňků ? To není ve vitamínech a minerálech, to je tam nahoře nad krkem. A když není shůry dáno, v apatyce se nekoupí.

  Pro 10, 2014
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Me nechybi nic, pouzivam totiz multivitamin pro muze primulus a jsem velice spokojeny.

  Dub 15, 2016
 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  od tehotenství uzívám tekutý vápník Australian Reedy. Je to prirodní produkt z morských ulit. Takze zádná chemie aa pomohl mi zbavit se paradentozy.

  Lis 10, 2016
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Vitamín D v dnešní době chybí snad naprosto každému, stačí se nechat vyšetřit u lékaře ...

  Lis 21, 2018
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  S jakými doplňky máte zkušenost ? Je opravdu dobrý ten vigantolvit (www.vigantolvit.cz) ?

  Pro 18, 2018
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Ano je, doporučují ho i samotní lékaři hlavně z toho důvodu, že je na trhu už několik let a firma, která ho vyrábí ještě déle

  Feb 22, 2019
 • Obrázek uživatele Miniee
  Miniee (anonym)

  A kde ten vigantolvit koupím? Na netu nebo zajdu do lékárny?

  Pro 03, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama