Reklama

Českým dětem podle studie chybí vitamin D, nejvíc v zimě

Českým dětem podle studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) chybí vitamin D tvoření kůží ze slunečního záření. Jen třetina dětí má dostatek celoročně, nejhorší je situace v zimě a na jaře. SZÚ zkoumal před dvěma lety krev více než 400 dětí, letos plánuje i měření u dospělých.

Vitamin D, který je rozpustný v tucích, je nezbytný pro vstřebávání vápníku či fosforu ve střevě. Potřeba je také pro správnou tvorbu kostí. Jeho nedostatek může mít za následek jejich měknutí, častější infekce nebo rozvoj civilizačních onemocnění. Mohou se i kazit zuby. Vitamin D obsahují třeba játra, máslo, vaječný žloutek, rybí tuk, mléko či obilniny.

Odborníci testovali obsah metabolitu vitaminu D v krvi pětiletých a devítiletých dětí, zohledněný byl jak vytvořený kůží, tak přijatý v potravě či potravinových doplňcích. “Výsledky ukázaly, že během celého roku byla dostatečně zásobena pouze třetina dětí,“ uvedla Lenka Hanzlíková ze SZÚ.

Zásadní byl zejména nedostatek v zimě a na jaře, kdy měla polovina dětí nedostatečné a více než třetina pod optimální hranicí. Nejvyšší hodnoty naopak naměřili na podzim, kdy se projevilo vyšší vystavení slunečnímu záření v letních měsících.

Podle předchozích studií trpí nedostatkem vitaminu D téměř polovina lidí. Odborníci doporučují přijít ho spíš z potravy, případně potravinových doplňků než nadměrným sluněním. Hrozí spálení a riziko vzniku kožních nádorů se zvyšuje. Dostatečnou ochranou nemusí být ani požívání opalovacích krémů s ochrannými UV faktory. Ve slunečných dnech v Česku je vystavení slunečnímu záření podobné jako u moře v Chorvatsku či Itálii, lidé se ale stejně nechrání.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Luki (Út, 24. 4. 2018 - 13:04)
Bodet by ceskym deckam nechybely, kdyz je jejich rodice krmi rizky a dorty. Tam neni snad ani jeden vitamin.. Pak se divi, ze jsou decka unavene a nemocne.. Ale chyba neni v decku a v jeho zdravi, ale JENOM V RODICICH!! Ti se pak spolehaji na doplnky a utraceji za to nesmysl penez.. Co presne dite potrebuje k vyvinu jsme sepsali zde na blogu -- https://www.slimming.cz/vitaminy-pro-deti/
no nazdar (Út, 24. 4. 2018 - 13:04)
Díkybohu, že jsme kdysi tuto chemii neznaly. Děti byly venku, předéčkované od sluníčka a vitamíny měly z ovoce a zeleniny.
dotaz (Út, 24. 4. 2018 - 16:04)
Bodet by ceskym deckam...A proč to děláš? dopřej jim zeleninu a výlety na sluníčku.
sardanapal* (Út, 24. 4. 2018 - 17:04)
A proč to děláš? dopřej...Zelenina je na hovno ...
Mořské ryby , játra , vejce a hlavně ono slunce ...
No , ale s tím sluňením to sam. nepřrhnat ...
slunce (Čt, 26. 4. 2018 - 03:04)
je ostré a dlouhý pobyt na něm není vhodné.
Kecy (Čt, 26. 4. 2018 - 06:04)
je ostré a dlouhý pobyt na...stačí 30 minut na odpoledním slunci s vyhrnutými rukávy. Nyní. V létě stejně lidi chodí polonazí, taksi zásobu udělají. A v zimě si snad každý dokáže najít, co má jíst, aby se mu chřipka vyhnula.
A dejte už s tou reklamou na syntetické déčko pokoj.
Hanka (St, 14. 11. 2018 - 19:11)
Vitamín D3 obsažený v doplňcích stravy ve formě cholecalciferolu je získáván osvícením 7-dehydrocholesterolu extrahovaného z lanolinu (zdroj ovčí vlna). Je to podobny proces jako když z 7-dehydrocholesterolu vzniká cholicalciferol v lidské kůži pod vlivem slunečního záření. Dále se stejně metabolizují v játrech a ledvinách na nejaktivnější formu vitamínu D3.
Natka (Pá, 23. 11. 2018 - 17:11)
No to se ani nedivím, že dětem chybí vitamín D, protože přístup některých matek, co nedávají vigantol co dostanou od doktora na předpis je čistý hazard s dětským zdravím. Toto je věc co prostě nepochopím ..
Hanka (Čt, 24. 1. 2019 - 14:01)
Nebo ty co ho zaměňují jenom za doplňky jako je baby d apod, přitom složení je tam úplně jiné, našla jsem si tady ten článek kde je to hezky popsané www.lekarnice-maminky.cz/index.php?opti ... &Itemid=46
Reklama