CLA - konjugovaná kyselina linolová a její účinky

Tato kyselina se přirozeně vyskytuje v hovězím mase a mléčných výrobcích, ale má to jeden háček - krávy musí být paseny na zelených pastvinách. Pokud tomu tak není, obsah CLA se v mase a mléce velmi razantně snižuje a nám chybí. Přitom CLA má prospěšné účinky pro organismus, zejména při snižování ukládaní tělesného tuku a při léčbě vysokého krevního tlaku.

Konjugovaná kyselina linolová (CLA) je zdravým tukem, patří mezi omega-6 mastné kyseliny, je derivátem kyseliny linolové.

Pravděpodobný účinek CLA

Vysoký krevní tlak. Užívání konjugované kyseliny linolové spolu s ramiprilem zřejmě snižuje krevní tlak více než samotný ramipril u lidí s nekontrolovaným vysokým krevním tlakem.

Obezita. Užívání konjugované kyseliny linolové denně může přispět ke snížení tělesného tuku u dospělých. U většiny lidí ale zřejmě nedochází ke snížení tělesné hmotnosti nebo indexu tělesné hmotnosti (BMI). Konjugovaná kyselina linolová může snížit pocity hladu, ale není jasné, zda to vede ke snížení příjmu kalorií. Přidání konjugované kyseliny linolové do mléka může pomáhat snižovat tělesný tuk u obézních dospělých. U dětí se zdá, že užívání 3 gramů konjugované kyseliny linolové denně pomáhá snižovat tělesný tuk.

Nedostatečné důkazy pro
Je zapotřebí více důkazů pro potvrzení účinků konjugované kyseliny linolové pro tyto účely:

Alergie (senná rýma). Užívání konjugované kyseliny linolové po dobu 12 týdnů zřejmě zlepšuje pohodu u lidí s alergií na břízy. Zdá se však, že nezlepšuje celkové symptomy alergie.

Astma. Užívání konjugované kyseliny linolové po dobu 12 týdnů zřejmě zlepšuje citlivost dýchacích cest a schopnost cvičit u lidí s astmatem. Nezdá se však, že by se snížila potřeba použití inhalátorů nebo zlepšení kapacity plic.

Rakovina prsu. Výzkum vlivu konjugované kyseliny linolové na prevenci rakoviny prsu je v rozporu. Některé rané výzkumy naznačují, že vyšší příjem konjugované kyseliny linolové z potravin, zejména sýrů, se zdá být spojen s nižším rizikem vzniku rakoviny prsu. Jiný výzkum však naznačuje, že zvýšený příjem potravy s konjugovanou kyselinou linolovou není spojen se sníženým rizikem rakoviny prsu. Navíc některé výzkumy naznačují, že zvýšený příjem konjugované kyseliny linolové může být spojen se zvýšeným rizikem rakoviny prsu.

Rakovina tlustého střeva a konečníku. Některé výzkumy naznačují, že dieta s vysokým obsahem konjugované kyseliny linolové může být spojena s nižším rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku u žen. Není známo, zda užívání doplňků konjugované kyseliny linolové poskytuje stejný přínos.

Síla. Výzkum vlivů konjugované kyseliny linolové na zlepšení síly je v rozporu. Některé výzkumy ukazují, že užívání konjugované kyseliny linolové, samotné nebo spolu s kreatinem a syrovátkovým proteinem, pomáhá zvyšovat sílu a svalovou hmotu u lidí, kteří podstupují silový trénink. Jiný výzkum však ukazuje, že konjugovaná kyselina linolová nezvyšuje sílu nebo tělesné složení, když je používána spolu se silovým tréninkem.

Revmatoidní artritida. Časné výzkumy naznačují, že užívání konjugované kyseliny linolové, samotné nebo spolu s vitamínem E, snižuje bolest a ranní ztuhlost, stejně jako laboratorní markery otoku.

Vedlejší účinky a upozornění:

Děti: Konjugovaná kyselina linolová je pro děti bezpečná, pokud je užívána ústy po dobu až 7 měsíců. Není dostatek důkazů o tom, zda je dlouhodobé užívání bezpečné.

Těhotenství a kojení: Konjugovaná kyselina linolová je bezpečná, pokud je získávána z potravin. Neexistuje však dostatek důkazů o tom, zda je konjugovaná kyselina linolová bezpečná při užívání potravinového doplňku během těhotenství a kojení. Vyvarujte se proto raději jejímu užívání.

Poruchy krvácení: Konjugovaná kyselina linolová může zpomalit srážení krve. Teoreticky konjugovaná kyselina linolová může zvýšit riziko tvorby podlitin a krvácení u lidí s poruchami krvácení.

Diabetes: Existují obavy, že užívání konjugované kyseliny linolové může zhoršit diabetes. Nepoužívejte.

Metabolický syndrom: Existují obavy, že užívání konjugované kyseliny linolové může zvýšit riziko vzniku cukrovky, pokud máte metabolický syndrom. Nepoužívejte.

Chirurgie: Konjugovaná kyselina linolová může způsobit extra krvácení během a po operaci. Přestaňte ji používat nejméně 2 týdny před plánovanou operací.

Interakce s jinými léky:
Nejsou známy

Dávkování potravinového dopňku:
Následující dávky byly studovány ve vědeckém výzkumu:

Ústní podání

Pro snížení tělesného tuku u obézních pacientů byla použita dávka 1,8 až 7 gramů denně. Zdá se však, že dávky vyšší než 3,4 gramů denně nepředstavují žádný další přínos.

Zdroj: webmd

CLA můžete zakoupit na: https://www.001shop.cz/tonalin-cla-konjugovana-kyselina-linolova/
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama