Hořčík jako levná terapie deprese

Průlomová nutriční studie provedená na Larnerově lékařské fakultě Vermontské univerzity a publikovaná v PLoS ONE zjistila, že jen 248 mg magnézia denně vedlo k ohromujícímu zvratu symptomů deprese u sledovaných subjektů.

"Nové výsledky klinického výzkumu ukazují, že hořčík je účinný při řešení příznaků a že je bezpečnější a levnější než léky na předpis", uvádí Science Daily, což přimomíná deset let staré články z Nature News.

Dnes, dokonce i mainstreamová věda potvrzuje, že hořčík je bezpečný, cenově dostupný a účinný způsob léčby deprese.

Navíc další nutriční výhody hořčíku pomáhají zabránit minerálním nedostatkům a chronickým onemocněním mnoha různými způsoby v celém těle a přinášejí obrovské výhody pro kardiovaskulární zdraví, zdraví mozku, zdraví ledvin a mnoho dalšího.

Emily Tarletonová, MS, RD, CD, postgraduální studentka v oboru klinické a translační vědy a vedoucí výzkumu bionutričních testů v klinickém výzkumném středisku Vermontské univerzity a její kolegové provedli klinickou studii účinků perorálních tablet hořčíku u mírné  až střední deprese. Jejich výsledky ukázaly, že hořčík je bezpečný a účinný a je srovnatelný s účinností léků na předpis s SSRI.

Vědci provedli otevřenou, blokovanou, randomizovanou, křížovou studii zahrnující 126 dospělých v ambulanci primární péče. Účastníci studie, kteří trpěli mírnou až středně závažnou depresi, měli průměrný věk 52 let, z toho bylo 38% mužů. Účastníci aktivní studie dostávali 248 miligramů hořčíku denně po dobu šesti týdnů, zatímco pacienti v kontrolní skupině nedostávali žádnou léčbu. Hodnocení symptomů deprese bylo prováděno u všech účastníků dvakrát týdně.

Studijní tým zjistil, že u 112 účastníků s analyzovatelnými daty užívání chloridu hořečnatého po dobu šesti týdnů vyústilo v klinicky významné zlepšení deprese a symptomů úzkosti. Navíc byly tyto pozitivní účinky rychle prokázány ve dvou týdnech, doplňky stravy byly dobře tolerovány a podobně účinné bez ohledu na věk, pohlaví nebo užívání antidepresiv.

"Toto je první randomizovaná klinická studie zaměřená na vliv suplementace hořčíku na příznaky deprese u dospělých v USA," říká Tarleton. "Výsledky jsou velmi povzbudivé vzhledem k velké potřebě dalších možností léčby deprese a našemu zjištění, že suplementace hořčíku poskytuje bezpečný, rychlý a levný přístup k potlačení depresivních příznaků."

Tarleton a kolegové říkají, že dalším krokem je zjistit, zda jejich slibné výsledky mohou být replikovány na větším vzorku rozmanitějšího obyvatelsva.
Autor: mk Zdroj: Sciencedaily

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související diskuze: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele starý děda
  starý děda (anonym)

  V literatuře z doby před asi 60 lety zabývající se léčením jsou tyto a mnohé další příznivé vlivy zvýšení příjmu hořčíku dobře známy. Pak se vyvinulo a zmohutnělo tzv. farmaceutické lobby. Ovládlo vše včetně učebních osnov na lékařských fakultách, odvedlo pozornost od prevence nemocí a vlivu výživy. A tak se nyní začínají ojediněle a nesměle objevovat projevy zdravého rozumu. Jinak nic proti chirurgii a některým dalším oborům. Vysoce pochválit. Ale jak hodnotit práci chirurgů provádějících už hromadně bypassy - to tedy nevím, nevím .... v literatuře staré 60 let se dovíte i to, jak za pár měsíců vyléčit levně a sami i aterosklerózu, základ téměř všech srdečně-cévních poruch.

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele starý děda
  starý děda (anonym)

  A ještě bych dodal - miliony lidí zbytečně umírají, stamiliardy tečou převážně marně za patentované "léky". Zatímco asi 80% zdravotních potíží má původ ve vadné výživě, zatímco z asi 60% se "nezná" skutečná příčina - označit vadnou výživu je dosud tabu. Stručně, tyto 2 pojmy považuji za synonyma: zanedbání prevence - genocida.

  Pro 13, 2018
 • Obrázek uživatele Libuše
  Libuše (anonym)

  Máte pravdu, že výživa má na mnohé nemoci zásadní vliv. I věda dnes to potvrzuje. Bohužel plno lékařů řekně pacientům, že strava žádný vliv nemá. Váš jednoduchý recept na aterosklerózu by mne zajímal. Můžete se více rozepsat?

  Pro 14, 2018
 • Obrázek uživatele Peku
  Peku (anonym)

  Jenom pozor na předávkování. Potom trpí játra a ledviny. A taky je levnější si hořčík nechat předepsat na předpis.

  Pro 14, 2018
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Předávkování při dodržování dávkování hrozí zřídka. Nejohroženější jsou lidé s vážným onemocněním ledvin. Zdravé ledviny přebytečný hořčík z těla odstraňují. Toxické jsou dávky nad 5000 mg /den. Hořčík může být obsažen též v antacidech a projímadlech, tak při jejich užívání souběžně se samotným hořčíkem je nutno si dát pozor a o užívání se poradit s lékařem.

  Pro 14, 2018
 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  Chlastám dost magnézku a myslím si, že by to mělo postačovat.

  Pro 15, 2018
 • Obrázek uživatele soňa
  soňa (anonym)

  taky bych řekla, že výživa je dost důležitá, já třeba doplňuju hořčík pomocí doplňků stravy a musím říct, že mi to dost pomohlo, cítím se mnohem líp

  Feb 03, 2020
 • Obrázek uživatele alena
  alena (anonym)

  taky jsem se poslední dobou cítila dost vyčerpaná a pořád jsem si myslela, že mi jen chybí spánek, ale všechny problémy nakonec doplnil hořčík, ale ne každý zabírá

  Feb 05, 2020
 • Obrázek uživatele klára
  klára (anonym)

  a kde ten hořčík objednáváte? já si kupuju klasické šumivky, ale mám pocit, že to moc nepomáhá

  Feb 10, 2020
 • Obrázek uživatele N.
  N. (anonym)

  V lékárně. Většinou v trojkombinaci vapník, hořčík, zinek

  Feb 10, 2020
 • Obrázek uživatele Didi
  Didi (anonym)

  ani nemusí být z lékárny, stačí koupit na internetu, já jsem si objednávala z netu v kombinaci se zinkem jako tabletky, každému vyhovuje něco jiného, pokud vám nesedí šumák, zkuste tohle https://www.ceskyrajzdravi.cz/2-x-horcik-375mg-s-b6-a-piperinem-90tbl-zinx-60tablet-zdarma

  Feb 17, 2020
 • Obrázek uživatele Dalibor
  Dalibor (anonym)

  Mně dlouhodobě pomáhá bioaktivní magnezium Pharma nord 2 krát denně.

  Feb 17, 2020
 • Obrázek uživatele alena
  alena (anonym)

  já objednávám taky z toho českého ráje zdraví a jsem moc spokojená :-)

  Feb 19, 2020
 • Obrázek uživatele děda75
  děda75

  Omluvte prosím zpoždění (píšu si úkoly do PC do excelu a sátle jich neklesá pod 650). --- V knize staré 70 let (kdy byznys v medicíně ještě nevzkvétal) se lze dovědět například: ----- Při každé ateroskleróze je hladina krevního cholesterolu zvýšená a hladina lecithinu snížená. Zdraví se vrátí i při pokročilé ateroskleróze po dodání lecithinu do stravy. U pacientů po srdeční mrtvici snížilo 4-6 polévkových lžic (!!) lecithinu denně cholesteroldo 3 měsíců, a to výrazně. Pak stačilo jako udržovací dávku podávat denně 1-2 polévkové lžice. Lecithin se také podobně osvědčil při angině pectoris, při kornatění mozku, stavech po mozkových mrtvicích, atd. --- A kupujte si potravinářský lecitin, je řádově levnější.

  Feb 25, 2020
 • Obrázek uživatele verča
  verča (anonym)

  já teda kupuju klasické šumivky z obchodu, ale taky si říkám, že bude lepší koupit nějaký doplněk stravy

  Bře 03, 2020
 • Obrázek uživatele alena
  alena (anonym)

  určitě, já objednávám taky tohle: https://www.ceskyrajzdravi.cz/horcik-375mg-90-tablet a je to rozhodně lepší než nějaké šumivky

  Bře 06, 2020
 • Obrázek uživatele Diana
  Diana (anonym)

  ano, souhlasím., A taky je dobrý i pro ty, kteří pravidelně cvičí, aby je nebolelo celé tělo

  Srp 30, 2020
 • Obrázek uživatele Ája
  Ája (anonym)

  Jaký doplněk s hořčíkem je podle vás nejlepší? Každý se prý nevstřebává stejně..

  Led 30, 2021
 • Obrázek uživatele bertik
  bertik (anonym)

  Mně se osvědčil tenhle nápoj darzprirody.cz/mineraly/620-magnesium-calm-300g-875534002567.html velmi dobře se vstřebává a dá se koupit i s příchutí, takže to prostě vypijete jako dobrý čaj.

  Feb 19, 2021
 • Obrázek uživatele Ája
  Ája (anonym)

  To vypadá dobře, děkuju za radu, zkouším rovnou objednat..

  Feb 24, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama