Doporučené dávkování vitamínů a potravinových doplňků

Nejasnosti okolo doporučené dávky jednoznačně vyplývají z nemožnosti je stanovit na základě standardizovaných experimentů, realizovaných na lidech. Přesto existují jakési mantinely, stanovené buď konkrétními zákony, či vyhláškami, které z nedostatku informací a přesných dat bývají výsledkem neoficiálních jednání mezi odborníky, zastupujícími orgány schvalujícími prodej doplňků stravy a zástupci výrobců léčiv.

Až příliš často se stává, že konsensus zúčastněných stran není k výrobcům doplňků vstřícný. Na druhé straně chápu obavy schvalovacích orgánů, vyvolané obtížemi při stanovení objektivní minimální a na druhé straně naopak maximální "bezpečné" denní dávky desítek, ne-li stovek potravních doplňků a přírodních látek, tím spíše složitějšího doplňku stravy.

Doporučené dávkování, uváděné výrobcem, je většinou jen spekulací nebo je výsledkem jakési "srovnávací analýzy", případně vychází z odborných studií. Schvalovací orgán má za úkol zvážit, zda neexistují důvody pro úpravu dávkování, a to vždy směrem "dolů".

Jsem přesvédčený o tom, že většina doplňků, je-li používána v množstvích, doporučených výrobcem a schválených ministerstvem, je naprosto bezpečná. Na druhé straně je ve většině případů schválené dávkování tak malé, že konzument nemůže pocítit žádný efekt (pokud nezapůsobí známý "placebo efekt"). Problém je řešitelný použitím zvýšených dávek, které nemůže být uvedeno v návodu přiloženém k produktu nebo na jeho etiketě.

Je to ke škodě uživatele, jenž od výrobku žádá zřetelný a konkrétní efekt. O to víc je překvapující, že mnoho uživatelů doplňků podvědomě odmítá zvýšené dávky z obav z vedlejších účinků. Ty ovšem nejsou namístě! Tento negativní přístup je způsoben varováními odborné veřejnosti před již zmíněnými "nepříznivými důsledky konzumace doplňků". Nemohu vyloučit ani působení jiného vlivu, a to zdůrazňováním negativním dopadů podávání léků. Možným dalším faktorem je ekonomická náročnost doplňků, tím spíše konzumovaných ve zvýšených dávkách. Doplňky totiž nehradí zdravotní pojišťovny.

Situace vynikne při porovnání s podáváním léků. V případě léků totiž pacient s lékařem nikdy nediskutuje o oprávněnosti použití léku a zvoleném dávkování, natož o své obavě z možných vedlejších účinků. Když zjistí, že mu lék "nedělá dobře", málokdy si stěžuje a nežádá jeho výměnu, protože si buď myslí, že takový postup není možný, nebo se obává negativní reakce lékaře. Pouze ti pacienti, kterým léky nevyhovují, se někdy rozhodnou vyzkoušet nějaký doplněk.


Zdroj: Petr Fořt - Zdraví a potravní doplńky

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Už několik let pravidelně používám potravinové doplňky a myslím si, že to jsou skvělé věci. Jen je potřeba si vybrat správného výrobce. Mám osobní zkušenosti s firmou ProFitness a Swiss a ani jedna firma nemá chybu! Nyní užívám čínskou medicinu TianShi. Vřele doporučuji! Rád poradím mina.net"atlas.cz

  Říj 04, 2006
 • Obrázek uživatele blazicek
  blazicek (anonym)

  S obsahom článku v podstate možno súhlasiť, ale predsa si dovolím upozorniť na nebezpečie predávkovania vitamínmi.Predávkovanie vitamínom A je nebezpečné u tehotných žien. Tehotné ženy ( prvý trimester by nemali dlhodobo prekročiť dávku 3000ug za deň)(Hronek a Zadak Vitamins 2006). Takisto je nebezbečné dlhodobé užívanie vysokých dávok kyseliny listovej (acidum folicum). Pacienti s niektorými diagnózami (napr.leukémia nesmú užívať kyselinu listovú!). Takisto trial Norvit 2005 upozorňuje na vyšší výskyt malignít u skupiny pacientov, ktorí užívali vyššie dávky kyseliny listovej. Pre zdravotníkov platí "Evidence based Medicine" a lekár je zodpovedný za pacienta nielen po medicínskej stránke, ale má aj právnu zodpovednosť.

  Říj 07, 2006
 • Obrázek uživatele blazicek
  blazicek (anonym)

  Can Vitamins Really Kill You? March 01, 2007 I suspect some of you may be alarmed by the Journal of the American Medical Association meta-analysis of 68 studies released yesterday that found vitamins chock full of antioxidants have no effect at all on a patient's mortality risks, for good or otherwise. Moreover, a subset of those studies involving some 181,000 patients detected a higher risk of death among those taking vitamins, with vitamin A the riskiest (16 percent).

  Bře 06, 2007
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Je možné dítěti od 3 let podávat Preventan současně s vitamíny Cem-m?Děkuji

  Bře 22, 2007
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  všechny vitaminy jsou vám k ničemu,když berete imunosupresiva,cytostatika,kortikosteroidy a pod...v těle vám stejně nezůstane nic...odmítám utrácet zbytečně za vitaminy v tabletách apod....radši si koupím ovoce a zeleninu v syrovém stavu...proč se cpát dalšími léky navíc?!...

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  všechny vitaminy jsou vám k ničemu,když berete imunosupresiva,cytostatika,kortikosteroidy a pod...v těle vám stejně nezůstane nic...odmítám utrácet zbytečně za vitaminy v tabletách apod....radši si koupím ovoce a zeleninu v syrovém stavu...proč se cpát dalšími léky navíc?!...

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele pospi
  pospi

  Vyzkoušejte poradnu Harmonie: info.harmonie(a)volny.cz. My i naši známí jsme spokojeni s jejich radami od lékaře a doporučeními, co užívat. Produkty jsou přírodní, žádná syntetika. Kdybyste nebyli spokojeni, můžete je vrátit. Nám, našim dětem i našim rodičům pomohly zbavit se různých problémů. Vitamíny, minerály a aloi užíváme dál kvůli kondici a vitalitě.

  Led 05, 2013
 • Obrázek uživatele mArt
  mArt (anonym)

  Nejlépe nebrát žádné a vše do sebe dostat stravou. Ano, vitamíny je potřeba, ale ne v bobulích, ale v zelenině atp. Takže když zdravý život, tak strava + pohyb + odpočinek + psychická pohoda. To řeší 99% problémů. Najděte heslo euroGeeN na Googlu a uvidíte.

  Feb 04, 2014
 • Obrázek uživatele Jari
  Jari

  Doporučuji vyzkoušet velmi čisté rostlinné výrobky Dr. Nony pro zdraví (všechny se skládají z bylin, vody z Mrtvého moře s achebakterií - tzv. Halo komplex = bioorganominerální komplex chráněný patentem). Kosmetické přípravky se tak stávají prostředkem ovlivňující ozdravným způsobem celý organismus (vstřebatelnost účinných látek z krémů a bahna přes pokožku je 75-98%!) Archeabakterie má vysoce stimulační a regenerační účinky na náš vlastní imunitní systém. Z dlouhodobého hlediska dokáže opravit poškozenou DNA. Výrobky můžete zakoupit v eshopu Nayrouse Cosmetic http://www.belea-fmcosmetic.cz/klub-dr-nona-c-306.html

  Srp 12, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama