Reklama

Následky po požití metanolu se mohou objevit po čase

U pacientů, kteří se z otravy metylalkoholem dostanou bez následků, se mohou zdravotní problémy objevit později. Ukázala to studie z Estonska, která šest let po tamní metanolové epidemii zkoumala stav osob, jež vypití jedovatého alkoholu přežily.

V pobaltské republice vypukla vlna otrav v září 2001. Otrávilo se 154 lidí, z nich 68 zemřelo. Zkušenosti má i Norsko, kde metanolová epidemie začala v září 2002. Do konce roku 2004 úřady zaznamenaly 59 otrávených, 17 z nich zemřelo. Ve zprávě to uvedlo české ministerstvo zdravotnictví.

 V Norsku, které nyní Česku poskytlo protijed fomepizol k léčení otravy, se dostalo do nemocnic 51 otrávených metanolem. Tři čtvrtiny z nich přežily bez následků, desetina následky měla. Skoro pětina pacientů zemřela. 

 Pacienti měli nejčastěji potíže se zrakem. Objevily se u nich i poruchy trávicího ústrojí. Někteří lidé měli i bolesti na hrudi. Dvanáct pacientů bylo v nemocnici v kómatu.

Mnohem masivnější epidemie propukla v září 2001 v Estonsku. Původcem byl alkohol vyrobený z metanolu z ukradených sudů. Ze 154 otrávených jich zemřelo 68. Trvalé následky metylalkohol zapříčinil 43 lidem. Osleplo či mělo poškozený mozek čtyřicet z nich.

Reklama

 V nemocnicích skončilo 111 otrávených. Přežilo jich 86. Tři pětiny z nich neměly žádné následky. Odborníci stav těch, kteří otravu překonali, zkoumali po šesti letech v roce 2007. Do té doby zemřelo 26 přeživších, tedy skoro třetina. “Devatenáct z nich v roce 2001 bylo bez následků,“ uvádí zpráva. U řady lidí, kteří se z otravy původně dostali bez obtíží, se pak navíc následky projevily až po čase. Nejčastěji to byly problémy se zrakem, ale i neurologické potíže. Zdravotní následky z roku 2001 pak přetrvaly.  

Zdroj: zpráva českého ministerstva zdravotnictví  - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama