Formy vitamínu K

Vitamín K je skupina vitamínů rozpustných v tucích. Dvě hlavní formy vitaminu K jsou vitamín  K1 (fylochinon), nacházející se v rostlinných potravinách, zejména v listové zelenině a vitamín K2 (menachinon), produkovaný bakteriemi a vyskytující se v potravinách živočišného původu a ve fermentovaných potravinách.

 

Vitamín K1 K1 je důležitý pro srážení krve. K vitamín napomáhá shlukování proteinů, což je podmínkou koagulace. Může narušit účinky některých antikoagulačních - protisrážlivých léků - např. walfarinu.

Vitamín K2 je důležitý pro správný vývoj kostí, pomáhá předcházet řídnutí kostí - osteoporóze, podporuje funkci srdce, cév, mozku i imunitního systému.

Vitamín K2 má několik forem.  MK-8 a MK-9 se nacházejí se především v mléčných výrobcích, MK-4 se nachází ve žloutcích a v kvalitním másle, MK-7  je obsažena v určitých fermentovaných potravinách. Dvě nejčastěji používané biologicky aktivní formy v doplňcích stravy jsou MK 4 a MK 7.

MK 4 (menachinon-4) s krátkým řetězcem v doplňcích stravy je nejčastěji získávaná chemickou syntézou z tabákových listů. Po požití má v těle krátkou dobu využitelnosti. Bakterie přítomné v lidském organizmu vytvářejí MK-4, ale  v nedostatečném množství. Tato schopnost vytvářet vitamín MK-4 bývá ještě více narušena užíváním antibiotik či čímkoliv jiným, co negativně ovlivňuje střevní bakterie.

MK 7 (menachinon-7) s dlouhým řetězcem je vyráběn přírodním způsobem za pomocí patentované technologie z fermentované sóji (fermentovaný sojový sýr natto je nejbohatším přírodním zdrojem vitmínu K2). Doba působení této formy v organismu je až 24 hodin, stačí užívat jednu tabletu denně.

Existuje také syntetický vitamín K3 (menadion), který se přidává do zvířecích krmiv. V organizmu se z něj vytváří K2ve formě MK-4. Menadion je v ČR zakázán podávat lidem.

 

Autor: mk

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele jd
  jd (anonym)

  ked si kupim v lekárni vitamín K2 ako zistím, či je vo forme MK4 alebo MK7?

  Feb 11, 2019
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Vždy by to mělo být uvedeno na etiketě - např. vitamín K2 od Solgaru má na etiketě: Vitamin K2 100 µg (tj. 133%DDD*) (jako menachinon-7 ze sojového natta)

  Feb 12, 2019
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Dobrý den, já si kupuji K2 od Biominu a je tam napsáno 60 ug MK-7 menachinon.Beru 1 tobolku 1 denně.Mám to v kombinaci s D3, kde je 1000 I.U. Užívám zhruba půl roku a pozitivní výsledky se již dostavily. Doporučuji. Hezký den.

  Bře 14, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama