Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Jak si vybrat ty nejlepší potravinové doplňky

Na českém trhu se již vyskytuje spousta druhů vitaminových, minerálních a bylinných doplňků. Jak si vybrat ten nejúčinnější za nejvýhodnější cenu? Paradoxem je, že často právě ty nejlevnější potravinové doplňky mohou vyjít nejdráze. Jak to? Vždy je totiž potřeba cenu propočítat.

Kolik ten na první pohled levný preparát obsahuje kapslí nebo tablet a jaké množství jednotlivých účinných látek je obsaženo v jedné kapsli či tabletě? Pokud takto porovnáte například některé multivitaminové preparáty za několik desítek korun s těmi dražšími, ve většině případů zjistíte, že ty dražší vycházejí v přepočtu na dávku v jedné kapsli či v tabletě několikanásobně levněji.

Dalším důležitým faktorem při výběru toho nejlepšího potravinového doplňku by mělo být, kolik přídavných látek preparát obsahuje. Proč do těla dodávat další zbytečná barviva, konzervanty, cukr či alergizující látky?

U minerálových preparátů hraje velkou roli zdroj a vstřebatelnost. Nejlepší vstřebatelnost mají koloidní minerály v tekutém stavu. Sice bývají nejdražší, ale vstřebatelnost dosahuje až 98%. Nejlevnější a nejhůře vstřebatelné bývají anorganické minerály, kdy jsou prvky vázány v oxidech, síranech, fosfátech, chloridech či uhličitanech. Dražší a lépe vstřebatelné jsou organické cheláty, kde jsou minerály vázány na aminokyseliny - např. askorbáty, citráty, sukcináty, maláty či pikolináty.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (69)

 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Mě se velice osvědčil potravinový doplněk Intra..pravda, není z nejlevnějších, je to ale čistě přírodní produkt bez přídavků chemie. Protože jsem získala dobrou zkušenost, začla jsem ho prodávat..prodávám asi 1,5-2 roky a od té doby vyřešil spoustu zdravotních problémů i mým zákazníkům. http://www.intra.prodejce.cz

  Feb 02, 2006
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Nevím, zda je autor článku z bohatších vrstev, že peníze neřeší, ale rozhodně neplatí, že nejdražší=nejlepší. České výrobky jsou srovnatelné s těmi zahraničními, ale rozdíl je v tom, že ty drahé mají reklamu, které samozřejmě navyšují cenu. Takže ne vždy je to jen o kvalitě. Já například užívám už 5 let pangamin /který stojí okolo 40 korun/, je přírodní, je český a pomohl mi s mnohými zdravotními problémy.Narozdíl od chemických multivitamínů, ze kterých mi je špatně od žaludku, mi ty levné přírodní nedělají zle. Takže s článkem rozhodně nesouhlasím..

  Zář 10, 2005
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Opravdu neplatí vždy nejdražší nejlepší - právě proto je třeba dívat se na to, kolik jednotlivých látek přípravek obsahuje, v jaké formě( zda přírodní či syntetické, málo vstřebatelné či dobře vstřebatelné) a zda neobsahuje zbytečné přísady. Pangamin je dobrý a levný zdroj B vitamínů, avšak neměli by ho užívat lidé s narušenou střevní mikroflórou, candidózou a plísněmi v organismu - ty obecně nemají užívat nic, kde jsou kvasinky (čili ani pivo:-()

  Lis 29, 2005
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Jednoduše! Stále více se prosazují přírodní látky. Na prvním místě a bez konkurence je Chlorella ve formě tablet. Neobsahují žédné konzervační látky. 100% přírodní látky, bohaté na chlorofyl, vitamíny a minerály v unikátně vyváženém stavu. Takovou předností se nemůže pochlubit žádný jiný potravní doplněk stravy. Podobnou řasou je Spirulina.

  Led 27, 2005
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Pokud máte zájem o popsání některých produktů a jejich zaměření, mohu to pro vás udělat... Nebo Vás mohu pozvat na den zdraví... Petr

  Zář 27, 2004
 • Obrázek uživatele Lukas
  Lukas (anonym)

  no tak nevim, cekal bych najake rady typu jak zjistit co bych vubec mela brat a podobne... Pokud jde o zdravi, tak mi zrovna neprijde nejdulezitejsi cena... Hodilo by se take napr. popsat nektere mene zname doplnky a k cemu slouzi...

  Srp 27, 2004
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  petře rád se nechám pozvat na den zdraví,jirka 224 032 118,603858777.Děkuji a pěkný den.

  Říj 04, 2006
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Intra je něco jako Alveo?

  Říj 04, 2006
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Jednička v přírodních doplňcích je Nutrilite. V Praze je 5.10. v 18 hod.školení se zaměřením na "Potavinové doplňky a sport".vstup 40,-kč. Více info:286882781,606230832

  Říj 04, 2006
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Biospirulina-cena 290, 300 tablet. Lactobacily Swiss, dost dobré.

  Říj 04, 2006
 • Obrázek uživatele Soňa
  Soňa (anonym)

  Patřím mezi ty, co propagují zdravou přírodu, takže každopádně je u mě jednička, alveo, onyx plus, pinky, mastervit, cleanse od Akuny, a dále chlorela, biospirulina, no a někdy nezaškodí i švédské kapky. Mám 5 dětí a jsou fit.

  Říj 24, 2006
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Nemáte zkušenosti s Denoxinalem, pomohl Vám? Chci si ho koupit poraďte. Dík.

  Říj 24, 2006
 • Obrázek uživatele MICHAELA
  MICHAELA (anonym)

  A co Biodrain, nebo Dida? nemáte zkušenosti? Dík za každou zprávičku.

  Říj 25, 2006
 • Obrázek uživatele gaga mňazga
  gaga mňazga (anonym)

  všechno jsou to blbosti

  Lis 27, 2006
 • Obrázek uživatele jik
  jik (anonym)

  každému co jeho jest

  Feb 23, 2007
 • Obrázek uživatele BB
  BB (anonym)

  Blbosti to určitě nejsou,také užívám potrav.doplňky.Od té doby mám lepší kondici.I kdyby fungovaly jen jako placebo,je pořád lepší strkat prachy do nich ,než třeba do cigaret.

  Feb 24, 2007
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Máme dvě zásadní možnosti. Tou první je znalost přírody a jejich produktů a potom je sbírat a používat. Tou druhou možností je zaměřit se na nabízené potravinové doplňky a umět si vybrat, nebo se spojit s některým poradcem. Poradce obvykle potřebuje projít oběma cestami a stále se učit. Proto vznikl také web www.aloe-gel.cz , který může pro ty, kteří hledají být zdrojem inspirací a poučení. Dalším řešením je zadat do googlu potravinové doplňky a máte co dělat na mnoho večerů. Výběr potravinových doplňku je závislý na tom, co chceme řešit. Proto potřebujeme znát zdravotní stav a potom určit to zacílení. Vždy se najdou lidé, kterým přírodní rostliny budou blbostmi a dají si raději pivo a rum. Pro ty podobné informace nejsou. Počátek moudrosti je vždy v hledání cesty.....a to ještě není moudrost. Ale tím, že nabídka u nás začíná být nepřehledná, neznamená, že všechny produkty jsou jen na tahaní peněz z kapsy důvěřivých lidí. Připouštím, že takových produktů je dnes většina. Proto je nutno rozlišovat co je a co není dobré. Potravinové doplňky budou čím dále tím více nutnosti na přežití.

  Črv 31, 2007
 • Obrázek uživatele sisi
  sisi (anonym)

  Pokud někomu připadají potrvinové doplňky jako blbost,tak ať se jim zdaleka vyhne.Já je užívám více než 10 let ,letos oslavím 60 sátku a cítím se na 40 let.Mně to jako blbost nepřipadá.Musím vědět co a od jaké firmy.

  Zář 18, 2008
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Máte vytipované nějaké doplňky ,které vám obzvlášť pomáhají?Které máte nejoblíbenější,podělte se o zkušenosti.

  Zář 18, 2008
 • Obrázek uživatele Oskarka
  Oskarka (anonym)

  Coenzým Q 10 - ten mi veµmi pomohol, keď môj organizmus nechcel znášať umelý hormón štítnej žlazy. Výrazné zlepšenie nastalo asi po 2 týždňoch užívania - prestali celodenné depresie a vyčerpanosť! Kupujem ho v obyč. lekárni, 60 mg s vit. E od Generici, ale sú aj iné dobré značky. Sama som trochu váhala, či mi pomôže, pretože už som ho raz užívala na doporučenie zubárky, a vtedy som žiadne zlepšenie nepozorovala. Asi keď je človek relatívne zdravý tak nepozná, ako mu tieto doplňky výživy pomáhajú. Ale keď je človeku zle, potom je každá úµava dobrá - beriem Q10 už skoro rok a určite budem pokračovať.

  Zář 18, 2008
 • Obrázek uživatele D.M.
  D.M. (anonym)

  Nejlepsi potravinovy doplnek je pervitin!!

  Zář 18, 2008
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Pro orientaci je dobrá kniha od Petra Fořta, Zdraví a potravní doplňky. Je to malá encyklopedie potravních doplňků pro dobrou výživu a péči o zdraví. Osobní zkušenost mám se včelími produkty a produkty na bázi Aloe Vera. Potravinové doplňky považují za součást denního jídla. Na příklad pravidelné pití aloe vera gelu - tak den začínám i končím. Ostatní produkty podle zacílení na řešení danného problému. více mám popsáno na www.aloe-gel.cz

  Zář 18, 2008
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  ALVEO.PINKY"seznam.cz Lili, nejlepší doplněk stravy co znám, je ALVEO. Tento čistě přírodní produkt je vyrobený z 26 bylin a má speciální bioaktivaci. Na 6. Mezinárodním kongresu zdravé výživy v Toruni dne 6.2.2000 získalo 1.cenu!!

  Zář 19, 2008
 • Obrázek uživatele Iva...KV
  Iva...KV (anonym)

  Zdravím,nevím jesli Wobenzym brát jako doplněk či lék...ale mám s ním úžasné zkušennosti týkající se posilnění imunity.Měla jsem velmi časté hnisavé angíny,pravidelně přicházela při oslabení těla před MS.Po antibiotikách nastaly vždy jiné ,gynekol.problémy...pak jsem potkala úžasného pana doktora,který mi doporučil nejdříve kombinaci Wobenzymu s posledními antibiotiky a pak užívat 3x 5 tablet.Investovala jsem a vyplatilo se .Už 2 roky jsem nebyla nemocná,marně vzpomínám i na obyčejnou rýmu :-)) a klepu při tomto na dřevo :-)).

  Říj 04, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Protože to jsou bobule, tak si zanášíš organismus balastem. Nejlepší je tekuté.

  Říj 04, 2008
 • Obrázek uživatele iva ...KV
  iva ...KV (anonym)

  To nemohu posoudit,pomohlo mi to.A svinstva z těla dostávám očistnejma kúrama....

  Říj 04, 2008
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Potravinový doplňky fy Akuna(Alveo,...)užívám 6 let a hodně mi pomohlo. Od ledna je tu firma prodávající produkty s houbou Reishi.Jejich káva, čaj, čokoláda jsou první nápoje přinášející zdraví na našem trhu.MarieOlsakova"seznam.cz

  Říj 06, 2008
 • Obrázek uživatele Zdravý
  Zdravý (anonym)

  Potravinové doplňky jsou zbytečné.Nejezte příliš tučné a sladké, hýbejte se, pijte dost vody a stravu mějte pestrou. Byznis je založený na lidském strachu a hlouposti.A komu není rady, ať platí za žraločí chrupavky, vojtěšku, sojové granuláty a podobné lehce vyrobitelné dreky.....

  Feb 16, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Zdravý - na světě su jenom jednou, tak si chci dopřát. Nebudu žrát suchej chleba, když mně chutná sladké, tak si ho dopřeju.

  Feb 17, 2009
 • Obrázek uživatele Teršlová Ing.
  Teršlová Ing. (anonym)

  Přes rok užívam potr.doplňky, které pomáhají lidem se zdravím a zdravím hubnutím ale především užívam je kvůli prevenci. Celá rodina jsme spokojená a navíc jsem dala dolu 11kg, zlepšila se mi kůže, vlasy, imunita, kožný problémy.klerens"post.cz

  Dub 08, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  můžete napsat o co jde,nebo je to tajné?

  Dub 08, 2009
 • Obrázek uživatele Uhádnu to?
  Uhádnu to? (anonym)

  Herbalife?

  Dub 08, 2009
 • Obrázek uživatele číča
  číča (anonym)

  Nekupovat žádné,jíst pestře,veškeré druhy masa,zeleniny,ovoce,obilovin,čerstvé,nezmražené,nejlépe koupit statek a zemědělskou půdu v čistém prostředí...

  Dub 09, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Chemikálií máme všude dost, ještě se tím dobrovolně zatěžovat, žatížený organizmus odbouráváním chemických létek se nemůže úspěšně bránit různým virům. A co třeba astma, podle mně je to důsledek chemizace, jen si přečtěte složení toho co si kupujete, možná vás přejde chuť. Přírodní látky jsou dobrá, ale jak zjistíte jestli jsou bez chem. látek? Rostliny, které vyrostou mimo skleník a nejsou na ně použity chem. látky je stejně obsahují a to z deště, který obsorbuje při pádu k zemi chemické plyny obsažené v ovzduší.

  Dub 09, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Číčo, to si děláš prdel ne, kde je dnes to čisté prostředí. Někde jsem četl, že jeden pomeranč před 50 lety obsahoval tolik vitamínů, kolik je dnes v osmi. To bys tu zeleninu a ovoce musel jíst po metrácích.

  Dub 09, 2009
 • Obrázek uživatele Kralovna
  Kralovna (anonym)

  No, tady je to napsaný celkem jasně. http://www.vitalia.cz/clanky/potravinove-doplnky-past-na-zakaznika/

  Čer 18, 2009
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  ideální zdravý životní styl, vitamin C a doplňky stravy na posílení obranyschopnosti organismu. Mně doporučil lékař curenzym a jsem spokojená.

  Kvě 10, 2010
 • Obrázek uživatele František Míčka
  František Míčka (anonym)

  ideální zdravý životní...Dobrý den, dobrou zkušenost jsem udělal s laktobacily Lactobene a na posílení imunity s curenzymem. Wobenzym mě nadýmal, jiné doplňky neměly vysledovatelný účinek.

  Kvě 12, 2010
 • Obrázek uživatele Peter Skuhravy
  Peter Skuhravy (anonym)

  Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31. 1. 2012 MUSÍ BÝT STAŽEN z lékáren http://www.obran.cz/doplnek-stravy-apo-curenzym-active-nattokinase-uvedeny-do-obehu-po-31-1-2012-musi-byt-stazen-z-lekaren/2012/07/26/

  Črv 31, 2012
 • Obrázek uživatele Granvin
  Granvin

  Co nenabízí Calivita beru jinde, jinak většinu od Calivity. Jediný doplňky u kterých jsem cítil nějaký efekt.

  Srp 02, 2012
 • Obrázek uživatele Pepa1
  Pepa1 (anonym)

  Chcete-li se správně orientovat v potravinových doplňcích. Napište mi mail. Dělal jsem jeden A5 obecný dokument kde je uvedeno jak se v nich vyznat a taky jaká je vstřebatelnost. (není v něm uvedena ani doporučena žádná značka výrobků) Uveďte: "Zaslat rozbor potravinových doplňků" Pepa1 disc@wo.cz

  Srp 06, 2012
 • Obrázek uživatele Jana Teršlová
  Jana Teršlová (anonym)

  Myslím si, že člověk si musí sám vybrat co jemu vyhovuje. Mně například vyhovují přírodní produkty české značky OKG. Uživáme je již 4 rokem a pořád je i budeme užívat. Jak říkám: maximální spokojenost. Jsem o 11kg lehčí, manžel je bez léku na vysoký krevní tlak, syn 2 roky je bez ekzému a holka 5 let nezná co jsou antibiotika.Rozhodnutí je však musíte udělat Vy sami. Koukněte na: www.okg-fit.cz/prevence. S pozdravem, Jana Teršlová

  Srp 09, 2012
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Přesně tak,každý si může vybrat co mu vyhovuje. Mně vyhovují přírodní produkty Akuny. www.zdravi-a-uspech.cz

  Srp 09, 2012
 • Obrázek uživatele radulka
  radulka

  Myslím si, že člověk si...určitě už nepoužívám farmaka, jen přírodní produkty bez přidání čehokoliv...

  Srp 10, 2012
 • Obrázek uživatele yndra
  yndra (anonym)

  určitě už nepoužívám...takže co přírodního užíváš?

  Srp 10, 2012
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Doporučuji Nutrilite,protože mám letité zkušenosti,informace: www.amway.cz/user/milmar Proč právě NUTRILITE? Značku NUTRILITE založil před více než 75 lety Carl Rehnborg, průkopník v oblasti výživy. Jeho vášní bylo objevování souvislostí mezi výživou a zdravotním stavem. I dnes pečují o bohatou tradici značky NUTRILITE pod vedením Carlova syna, Dr. Sama Rehnborga, nové generace vědců, vědecko-výzkumných pracovníků a techniků, kteří se podílejí na výrobě vysoce jakostních inovativních doplňků stravy. Značka NUTRILITE hospodaří na více než 6 400 akrech zemědělské půdy, kde se rostliny pěstují a sklízejí v souladu s přírodou pomocí udržitelných metod bez použití chemie. Každý měsíc 15 000 testů zaměřených na kontrolu kvality a každý rok více než 400 000 analýz - Aby ve výrobcích NUTRILITE byly obsaženy jen ty nejkvalitnější složky, provádíme kontrolu kvality na více úrovních. Každá složka prochází rozsáhlým zkoumáním, testováním a formulováním. Výrobky NUTRILITE, které se prodávají ve více než 50 zemích, přinášejí nové příležitosti k získání dobré tělesné i duševní pohody milionům lidí po celém světě. Výrobková řada NUTRILITE nabízí po celém světě na 200 výživových výrobků včetně doplňků stravy, potravin a nápojů. A takto se značka NUTRILITE stala globálním lídrem v podnikání v oblasti výživy, přičemž toto prvenství si udržela doposud.

  Srp 11, 2012
 • Obrázek uživatele je
  je (anonym)

  tady někdo kromě těch dealerů, kdo by mohl poradit, co užívá z běžně dostupných prostředků

  Srp 11, 2012
 • Obrázek uživatele radulka
  radulka

  takže co přírodního...jestli to bylo na mě, my pijeme mladý zelený ječmen a můj muž jí i chlorelu a nemůžeme si stěžovat :-)

  Srp 11, 2012
 • Obrázek uživatele zuzi
  zuzi (anonym)

  Taky si v lékárně (asi 5...a ten česnek z vás není cítit, ono se to nějak neutralizuje? A bacha nárazově je česnek nevhodný pro lidi s nízkým tlakem. Mně tlak ještě sníží a jdu k zemi:)

  Srp 11, 2012

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama