Reklama

Jakou mají vitamíny funkci?

Vitaminy neobsahují kalorie a nedodávají nám energii, to znamená, že nepřispívají k přibývání na váze. Jsou však nejdůležitější složkou enzymů, které jsou organickými katalyzátory, bez nichž by nemohly probíhat biologické procesy. To je také důvod, proč jsou také někdy nazývány ko-enzymy.

Bez enzymů a vitamínů si život nelze představit. Stimulují metabolický proces, přeměňují potravu na energii a urychlují biologické funkce. Jsou opravdu "vitální" neboli životodárné, jak napovídá jejich název. Tvoří krev, kůži a kosti, zbavují tělo toxických látek, uvolňují energii, umožňují rozmnožování a prodlužují život.

Vitamíny nejsou složkou tělesné struktury, jsou činidlem, které pomáhá regulovat jeho obnovování a aktivitu. Většina z nich je rozpustná ve vodě, měří se na miligramy a jejich přebytek je z těla vylučován močí. Malé množství vitaminů je rozpustných v tucích. Měří se na Mezinárodní jednotky (IU), jejich vylučování z těla není tak jednoduché a dlouhodobé předávkování může mít nepříznivé účinky.

Základní potřebná dávka vitaminů a minerálů je pro každého z nás stejná, liší se však podle věku, pohlaví, zaměstnání, životního stylu a rychlosti metabolismu. Dodnes není stanoven přesný výpočet individuální potřeby vitaminů, který se velmi liší od jedince k jedinci. Potřeba vitaminu A a C se může u různých osob lišit až dvacetinásobně, potřeba vápníku a bílkovin pětinásobně. Je to tzv. "princip biochemické individuality", který formuloval nositel Nobelovy ceny, texasský biochemik dr. Roger Williams, který rovněž první objevil kyselinu pantotenovou čili vitamin B5.

Princip biochemické individuality se dramaticky projevil po 2. světové válce, když byli propuštěni váleční zajatci. Většina z nich byla silně podvyživená, ale někteří jedinci měli jen lehce pod váhu. Byli to lidé s nízkou spotřebou živin a mimořádně efektivním metabolickým systémem. Jejich těla byla schopna absorbovat dostatek živin i z chudé stravy, a tím si zachovat zdraví.

Reklama

Zdroj: Komplexní výživa - Dr. Michael Sharon - Pragma

Reklama

Komentáře

johmach (Pá, 26. 9. 2008 - 00:09)
texaský je s jedním s..
Reklama