Jód a jeho význam pro lidský organismus

Jód je velmi vzácný prvek, který se v přírodě vyskytuje pouze ve sloučeninách. Byl objeven roku 1811 francouzským chemikem Barnardem Courtoisem. Jód má v lidském organismu velice důležitou funkci ? je zcela nezbytným pro štítnou žlázu jako stavební prvek k tvorbě hormonů tyroxinu a trijódtyroninu, které řídí látkovou výměnu všech tělesných buněk.

MUDr. Božena Kalvachová, CSc. z Endokrinologického ústavu říká: „Poruchy štítné žlázy se vyskytují především u žen. Poměr vůči mužům je asi 5:1, ženy jsou také více ohrožené nedostatkem jódu, zejména v reprodukčním věku“.

Budoucí maminky

Příjem jódu by si měly ohlídat zejména budoucí maminky, které musí zásobovat tímto prvkem i plod. Jód hraje klíčovou roli při vývoji míchy a mozku - centrální nervové soustavy plodu. Kromě toho se nedostatek jódu u těhotné může projevit i únavou, špatnou tolerancí zátěže, v horším případě i předčasným porodem.

Ženy v přechodu

Další skupinou, která by měla dbát na dostatečný příjem jódu, jsou ženy v období přechodu. Jakékoli hormonální změny v reprodukční oblasti totiž kladou vyšší nároky na funkci štítné žlázy.

„Doping“ pro mozek

Přiměřený příjem jódu je však nutné zajistit u obou pohlaví po celou dobu dospělosti, aby byl zajištěn dostatek stavebního materiálu pro tvorbu důležitých hormonů. Podle WHO se důsledky nedostatku jódu mohou projevit jako snadná unavitelnost, spavost, špatná tolerance teplotních změn, poruchy paměti, koncentrace a vštípivosti nových informací, celková nevýkonnost a dále jako zpomalení reakcí, zpomalení střevní pasáže, vypadávání  vlasů, kloubní potíže. 

 Organismus se snaží pojistit před případným nedostatkem plynulého přísunu jódu tím, že se ve štítné žláze postupně vytváří jeho zásoba. WHO stanovila v roce 1993 potřebné denní dávky jódu dle věku takto:

věk

jód v mikrogramech

novorozenci, kojenci a děti do 6-ti let

90 ug

školní děti, adolescenti a dospělí

120-150 ug

těhotné a kojící matky

minimálně 200 ug

 

Nedostatek i nadbytek jódu v organismu je nežádoucí

Mezi první příznaky nedostatku jódu patří zvětšení štítné žlázy, známé jako struma. Déledobý nízký přívod jódu do organismu způsobí nedostatečnou tvorbu hormonů štítné žlázy (hypotyreózu); dnes nejpravděpodobnější příčinou tohoto stavu je však autoimunní poškození štítné žlázy (imunitní systém vytváří protilátky proti vlastní tkáni). Hypotyreóza se projevuje např. únavou, zimomřivostí, suchou kůží, vzestupem krevních tuků, chraptivým hlasem, prodlouženou reflexní dobou, snižováním mentálních schopností, jak již bylo uvedeno.

Za patologickou situaci považujeme nejen nedostatek, ale i nadbytek jódu, zejména je-li mu organismus vystaven náhle. Taková situace může nastat např. při podání kontrastní RTG látky, některých léků nebo v případě radioaktivní havárie. Problémům nahrává i to, když organismus má v takové situaci jódu nedostatek a štítná žláza po něm ´hladoví´. Hrozí spuštění autoimunitních pochodů ve štítné žláze (v případě jejich genetického zakódování), u starších jedinců pak nebezpečí vzniku jodové tyreotoxikózy“, uvádí MUDr. Božena Kalvachová, CSc.  

Zdroje jódu ve stravě

Jód hledejme v pestré stravě - zejména v mořských produktech a v mléčných výrobcích. V menším množství je obsažen ve vejcích, čokoládě, sušených houbách, sterilovaném zelí, masných výrobcích a polévkách v prášku. Jedním ze snadno dostupných zdrojů tohoto prvku může být i minerální voda Hanácká kyselka Tato minerálka je jedinou minerální vodou ve své kategorii s významným obsahem jódu.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele pospi
  pospi

  Ideální multiminerální přípravek s jódem si objednejte v poradně Harmonie: info.harmonie(a)volny.cz. Je z moře. Obsahuje nejen minerální látky, ale také stopové prvky. Všechny v ideálním poměru. Díky organickému původu dochází k maximální absorbci organismem. Přesvědčili jsme se, že jiné přípravky typu dologran tělo nevstřebá, protože jsou to prášky z namletých šutrů. My i naši známí jsme s Harmonií spokojeni - s jejich radami lékaře a doporučeními, co užívat. Objednáváme tam i další produkty. Všechny jsou přírodní, žádná syntetika. Kdybyste nebyli spokojeni, můžete je vrátit. Nám, našim dětem i našim rodičům pomohly zbavit se různých problémů. Vitamíny, minerály a aloi užíváme denně kvůli kondici a vitalitě.

  Led 07, 2013
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Jdi do prdele s takovejma sračkama! Nás vůbec nezajímají tvoje nekalé kšefty s něčím, co může i lidem ublížit!

  Led 07, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama