Jód je nezbytný pro dobrou imunitu i pro hubnutí

S poruchou štítné žlázy je v České republice léčeno přes pět procent populace. Mnohem větší procento však příznaky chorob způsobených nedostatkem jódu ignoruje nebo o nich vůbec netuší. Přitom správný přísun jódu ve stravě zásadně ovlivňuje celkovou kvalitu lidského organismu, závisí na něm naše zdraví, krása, ale i inteligence nebo plodnost.

„Jód je stopový prvek, který potřebuje štítná žláza k řízení veškerých metabolických pochodů v těle. Při jeho nedostatku organismus ztrácí svého koordinátora. Člověk s jodovým deficitem může jíst kolik potravinových doplňků nebo vitaminů chce, ale s nulovým efektem, tělo nebude vědět, kam má účinné látky nasměrovat, a bez užitku je vyloučí v moči ven,“ popsala význam jódu a funkce štítné žlázy Zuzana Hlinecká, specialistka na zdravou výživu ze společnosti PKR Slovakia. 

Přirozeným zdrojem jódu jsou mořské ryby a řasy. Například losos obsahuje sedmkrát víc jódu než máslo nebo sýr a makrela dodá tělu třináctkrát víc potřebného prvku než vepřové maso. Jídelníček mnoha Čechů se však kloní spíš k vnitrozemským potravinám a sůl, která se jódem obohacuje od půlky minulého století, už při současném tempu života lidskému organismu nestačí. 

Průměrný Evropan denně přijímá 80 mikrogramů jódu denně, ovšem doporučená dávka je více než dvojnásobná. „Nedostatek jódu má za následek špatnou funkčnost orgánů, oslabuje imunitu a stojí za mnohými civilizačními chorobami. Obrovský vliv má jód už v těhotenství, kdy na něm závisí vývoj plodu včetně nervových buněk mozku dítěte,“ doplnila Zuzana Hlinecká. Poruchou štítné žlázy trpí pětkrát více žen než mužů, přičemž riziko onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem. U starších žen jde až o 15 procent populace. 

„O obrovském významu jódu se vůbec nemluví. Většina lidí neřeší, jestli kupuje jodizovanou sůl nebo ne. Navíc po otevření kilového balení nebo jeho narušení začne jód ze soli vyprchávat a po měsíci už ho obsahuje jen minimální množství. Příznakem vyprchání jódu ze soli je také její vlhnutí,“ upozornila Zuzana Hlinecká. „Pro lidi žijící mimo přímořské oblasti se doporučuje užívat doplňky stravy s jódem. Jodis koncentrát váže jód na vodu a všechny látky, které tělo nevyužije, s ní vyloučí. Pokud se rozhodnete pro tablety, hrozí nadbytečný příjem jódu, kterého se tělo nemá jak zbavit.“ 

Pravidelné užívání doplňků obohacených o jód a správnou funkci štítné žlázy pozná člověk po stránce duševní - cítí víc energie, má lepší paměť, lépe se koncentruje - i fyzické, neboť zabraňuje vypadávání vlasů, zpevňuje nehty a podporuje spalování tuků. „Metabolismus s dostatečným přísunem jódu pracuje rychleji a efektivněji, tělo přesně ví, co a jak dělat, například sacharidům už tak snadno nedovolí přeměnit se na tuk a ukládat se. Jodis koncentrát je vhodný pro všechny, kteří nepřijímají dostatek jódu v běžné stravě, což v případě vnitrozemských států platí o většině obyvatel,“ uvedla Zuzana Hlinská.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele hmmm
  hmmm (anonym)

  A má stejné množství jodu v mase taky umělohmotný losos z polské sádky, krmený granulemi, barvivy a jinými aditivy? Mám pocit, že jiný losos se tady v česku snad ani nesežene. A když, tak silně předražený.

  Bře 12, 2013
 • Obrázek uživatele MUDr.Petr
  MUDr.Petr (anonym)

  Všechny ty komentáře o jódu mají v podstatě pravdu, hlavně díky události zvané Černobyl, ale i díky současnému pracovnímu prostředí a toho, co dýcháte! Pokud žijete ve větším městě, tak tím spíše. Ale prosím neděste se ihned! Doporučuji Vám nejdříve konzultaci s internistou o kterém máte dobré reference z hlediska přístupu k pacientovi (dobrých je bohužel málo, o to píši o lidech s kterými spolupracuji každý den a občas mi z jejich diagnóz vstávají hrůzou vlasy na hlavě!!!) a požádal bych internistu o doporučení do Endokrinologického ústavu, pokud by dospěl k názoru, že tento způsob řešení by byl dobrý. Ale, i když to píši nerad, nedejte na radu pouze jednoho lékaře! Rozhodně si sama neordinujte jódové tablety sama, mohlo by dojít k mnoha opačným efektům, nehledě na to, že symptomy, které vnímáte jako nedostatek jódu mohou překrývat nemoci zcela odlišné! Přeji brzkou úlevu a uzdravení!

  Dub 14, 2013
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  No tak starat se o to, jestli kupujete sůl s jódem, nejspíš nemusíte-sehnat nějakou bez jódu je docela honička, snad jedině v prodejně zdravé výživy. Spíš by bylo dobré starat se o to, jak dostat do těla nějaký jód v přírodní podobě a nespoléhat se na nějaký blivajz v soli. Jo a ten losos-mají takové mražené podkovy z volného výlovu, je to takový placatý igelit zelené barvy. Cena je sice vyšší, ale dá se to. Takového toho plastového lososa ze sádek, co vypadá a chutná jako by byl uměle vyroben pro výživu kosmonautů, už vůbec nekupuju.

  Dub 15, 2013
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  No tak starat se o to, jestli...Lososa kupuji jedině čestvého buď v Seafoodu, Makru či u Konopiště. Mražené ryby jsou nacpané samou chemčou.

  Dub 15, 2013
 • Obrázek uživatele Buliku
  Buliku (anonym)

  Neser nám tady jódy.

  Srp 28, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama