Reklama

Jsou vitamínové a minerální náhražky bezpečné ?

Náhražky živin mají záviděníhodný záznam bezpečnosti. Čísla vyprodukovaná americkým centrem pro kontrolu jedů (monitorují bezpečnost léků) uvedla, že jsou nejméně 1200krát bezpečnéjší než ostatní léky a dokonce, při dalším výzkumu desetitisickrát bezpečnější.

Věřím, že není spravedlivé a zodpovědné zastávat názor, že jedna určitá metoda léčení je lepší než jiná. Stejně tak jako léky nejsou na léčení všeho, ani náhražky nejsou vhodnou náhradou všech ostatních léčení. Jsou ale příliš důležité, aby se ignorovaly nebo zakazovaly ve prospěch potenciálně toxických léků.

Doktoři nemají na vše odpověď - a mají malou nebo žádnou praxi a zkušenost s výživou. Stále přetrvává tendence pomlouvat a očerňovat náhražky, přestože velké množství vědeckých studií po celém světě dokazuje sílu a ochranu, která může být dodána přírodními látkami. Vitamíny A, C a E, nezbytné mastné kyseliny, magnézium, vápník, chrom a selen jsou pouze několika příklady živin, které se užívají s ohromujícími a povzbudivými výsledky v léčení škály zdravotních stavů, od dětských spalniček, předmenstruačního syndromu a poruch pleti k arthritis, srdečním onemocněním a rakovině.
Moje vlastní zkušenost, jak osobní, tak s pacienty, mne přesvědčila, že náhražky živin vysoké kvality mají hodnotu v prevenci, léčení a při zmírnění mnoha různých stavů a jsou obzvláště vhodné při překonávání vad pokožky.

Trh je zaplaven tisíci různých výrobků; vybrat si ten pravý můžeme přirovnat k minovému poli pro nezasvěceného. Moje rady vám pomohou vyvarovat se chyb.
 

 • Nenechte se zmást levnými výrobky.
 • Pokud chybí na nálepce detaily, výrobek nekupujte.
 • Pří koupi dáveite přednost kapslím před tabletami; méně živin se ztrácí při výrobě. Výjimkou z tohoto pravidla je vitamín B12, který by zničily žaludeční kyseliny, pokud by tableta nebyla potažena.
 • Výrobek by neměl obsahovat gluten, kvasnice, barviva, cukr, lactosu, kukuřici, pšenici, sůl, konzervační látky, umělé příchutě, mléko a sojové produkty (čtěte pozorně nálepky); tyto jsou často přidávány, aby se ušetřily peníze, mohou však zničit živiny, které chcete, a některé jsou potenciálně alergenní.
 • Vyvarujte se produktů, které obsahují všechno, ale jen podle zdání. U výrobků, obsahujících více než 20 přísad v jedné tabletě je velká pravděpodobnost, že budou bez zvláštních účinků.
 • Zkontrolujte datum výroby nebo datum spotřeby.
 • Skladujte na chladném a tmavém místě.
 • Po každém otevření pečlivě zavřete.
 • Užívejte všechny doplňky s jídlem, pokud vám instrukce na nálepce výslovně neřeknou, abyste je užívali na prázdný žaludek.
 • Neposlouchejte nikoho, kdo říká, že užívání náhražek je nebezpečné nebo ztrátou času. Nečetli poslední výsledky výzkumů. Produkty dobré kvality mají vynikající výsledky a věda dokázala, že jsou hodnotné v boji proti neslučitelným látkám a široké škále onemocnění.
 • Slovo "náhražka" znamená to, co říká. Kapsle vitamínů a minerálů by se neměly užívat místo jídla a také je nezaměňujte s výživnou a různorodou stravou.
 • Není potřeba kupovat velké množství různých kelímků a lahviček nebo mnoho jednotlivých živin. Dobrý základní doplňkový program se skládá:
 • nejlepší kvalita komplexu vitamínů/minerálů, které si můžete dovolit;
 • alespoň jeden nebo dva gramy vitamínu C komplexu;
 • petrklíčový olej nebo pupalkový olej; kapsle rybího tuku nebo oleje lněného semínka (pokud nejíte mastnou rybu jakou je makrela, pstruh, sardinky a losos dvakrát či třikrát týdně);
 • probiotika ( acidopholus lactobacilus )se doporučují, kde došlo k vystavení se antibiotikům, při zažívacích a střevních poruchách, špatné imunitě a kde existují problémy s pokožkou.

  Důležitá poznámka:
  Pokud máte v jakémkoliv směru starost o své zdraví, navštivte svého lékaře bez prodlení.
  Doplňky mohou být nápomocné, ale nezaměňujte je za kvalifikovanou zdravotní radu. Jestliže jste těhotná nebo pravidelně užíváte léky a ráda byste také brala doplňky, doporučuje se, abyste s tím seznámila lékaře.

Reklama

zdroj: Kathryn Marsden - Zdravá a krásná pleť

Reklama

Komentáře

Lucka (So, 21. 8. 2004 - 14:08)
Je divné že by vitaminové doplňky neměli obsahovat kvasnice - já sama si už rok kupuji Pivovarnické kvasnice jako doplněk stravy a zlepšila se mi kvalita pleti a vlasů a příznivě to má působit i na psychiku proto by mě zajímalo proč píšete že tam kvasnice nesmí být!
Robert (Čt, 31. 7. 2003 - 13:07)
Nevim, co si mam myslet o informaci v clanku o tom, ze vyrobek by nemel obsahovat kvasnice(??).
doktorka (Pá, 1. 8. 2003 - 00:08)
Kvasnice mohou být nevhodný zdroj B vitamínů pro lidi trpící kvasinkami.
standa (St, 16. 10. 2002 - 20:10)
Chtel jsem se zeptat jestli je bezpecne uzivat komplex vitaminu a mineralu{100%RDA] pri klasickem uzivani potravin? Dekuji
Káča (Po, 11. 3. 2002 - 19:03)
Kvasnice jsou především bohatým zdrojem B vitamínů. Já užívala kvasnice i pangamin a nikdy jsem nestloustla. Možná jsem měla trochu větší chuť k jídlu, ale jím především zdravou stravu, takže to nevadilo.
Petra (Čt, 22. 3. 2001 - 10:03)
Chtěla jsem se zeptat na to, co jsi myslíte o žívání kvasnic, na co jsou dobé, jestli je možné je spojit s užíváním Pangaminu a nakonec jestli se po nich tloustne.
Mirek (St, 4. 10. 2006 - 21:10)
S autorkou článku naprosto souhlasím. Dnešní strava je svým složením dosti nevhodná a potravinové doplňky od dobrého výrobce tělu dodají co mu schází.
marlen (St, 11. 10. 2006 - 08:10)
Četla jsem, že je nebezpečné užívat Betakaroten, když jsem kuřál (5-6 cigaret denně. Jaká je doporučená dávka pro kuřáky, ví to někdo.
Marcela (St, 11. 10. 2006 - 08:10)
Bezpečné potr. doplňky jsou přírodní ,bez konzervantů a barviv.Jedničkou je Nutrilite.Pro kuřáky je C-vitamin,antioxydant,proti volným radikálům.
Monika (St, 11. 10. 2006 - 20:10)
To Marlen: Nebezpečné je užívat syntetický betakaroten - přírodní je bez problémů - viz. http://kosmetika.doktorka.cz/prirodni-versus-synteticky-beta/
eva 16.11.2006 (Čt, 16. 11. 2006 - 14:11)
kde se dají pivovarské kvasnice sehnat můžete mi poradit? děkuji
Chrakyt (Čt, 16. 11. 2006 - 14:11)
Pivovarské kvasnice jsou třeba výrobky Pangamin od firmy Rapeto s.r.o - v každý lékarně....
Šerlok Homeless (So, 24. 11. 2007 - 19:11)
Kvasnice leda tepelně zpracované, kvasinky usmrtit!
sisi (Po, 22. 9. 2008 - 22:09)
Pangamin neužívat,není pro tělo bezpečný
jana (So, 11. 10. 2008 - 16:10)
Proč není Pangamin pro tělo bezpecný
jana (So, 11. 10. 2008 - 16:10)
Proč není Pangamin pro tělo bezpecný
Návštěvník (So, 13. 6. 2009 - 21:06)
moniko,nejsi ta Jana ???
Návštěvník (Ne, 14. 6. 2009 - 08:06)
Syntetické vitamíny neužívat! Těmi ať se cpou lékárnici a jejich výrobci.
no (Út, 5. 9. 2017 - 13:09)
Všeho moc škodí.
maudh (Út, 5. 9. 2017 - 13:09)
dobry den, chcela som sa opytat, ci je v poriadku dlhodobo uzivat vitaminove doplnky ako magnezium, vapnik, zinok a vitamin c? citila som sa po nich lepsie, menej vycerpana a s jasnou myslou. ked som si dala pauzu, bola som zase prilis vycerpana z nicoho. potom som zase zacala, a uz zase je to ok. myslite, ze je to v poriadku alebo mam vyhladat lekara a nechat sa otestovat na spravnost fungovania stitnej zlazy a urobit krvny obraz? vopred dakujem
Reklama