L-karnitin pomáhá s nadváhou, únavou i onemocněním srdce

L-karnitin je látkou tělu vlastní a je nepostradatelný při spalování tuků. Zajištuje transport mastných kyselin do elektráren buněk, kde jsou přeměněny na energii. Tato energie je k dispozici při vysoké dlouhodobější zátěži. Pro krátkodobou spotřebu energie se spalují cukry.

Lidský organismus obsahuje asi 20 g L-karnitinu. Vysoký obsah je ve svalech, které musí hodně pracovat a spotřebují hodně paliva. V potravě se nachází v hovězím, jehněčím, skopovém mase. K jeho nedostatku může dojít u přísných vegetariánů. Tělo si však dokáže tuto látku vytvořit také samo. Syntetizuje se v játrech a v ledvinách z aminokyselin. Nedostatek karnitinu může mít nepříjemné důsledky pro metabolismus. Nespálené volné mastné kyseliny mohou v těle působit toxicky a navíc může nastat energetický deficit. K syntéze karnitinu je nezbytný vitamin C. Při jeho nedostatku vzniká svalová únava způsobená nedostatkem karnitinu.

Pro pacienty trpící chronickým únavovým syndromem je L-karnitin základním doplňkem stravy. Podává se v množství 3 až 9 g denně. Podporuje detoxikaci těla, zvyšuje výkonnost buněk, zlepší se činnost imunitního systému. Zjistilo se, že výkonnostní sportovci, pokud užívají L-karnitin mají zvýšenou tělesnou výkonnost a zkracuje se jejich odpočinková fáze po tréninku. Tato látka je podobná určitým mediátorům v mozku a může chránit také proti duševnímu stresu.
Někteří kardiologové používají karnitin k podpoře činnosti srdečního svalu u ischemické choroby srdeční.

Zdroj:Alena Katčinetzová - Chronický únavový syndrom, nakladatelství Triton

L-karnitin se dá zakoupit na http://www.001shop.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele Krak
  Krak (anonym)

  V textu se vyskytují tvrzení o tom, že karnitin pomáhá sportovcům zlepšit výkonnost a zkrátit regeneraci. Rád bych viděl důkazy potvrzující pravdivost tohoto tvrzení. Doporučuji všem přečíst si tento článek. Krak

  Říj 17, 2001
 • Obrázek uživatele Cestmir
  Cestmir (anonym)

  NEKOLIK INFORMACI - V 80. letech byl objeven blahodarny vliv nekterych aminokyselin na mnoho specifickych stavu. Jsou nyni vyuzivany stejne jako vitaminy. CARNITIN je aminokyselina, ktera se sklada z lysinu a methioninu. Bezne se pouziva pri prevenci srdecnich chorob a k doplneni svalove energie.Slouzi k prenosu tuku k mitochondriim, ktere jsou vlastne jakousi miniaturni bunecnou elektrarnou.Mitochondrie spalovanim premenuji tuk v energii. Carnitinove kapsle mohou tedy byt dobrou zasobarnou energie pred zvysenou fyzickou aktivitou.1500 mg denni davky carnitinu jsou rovnez pouzivany k posileni sexualniho vykonu.Osoby drzici redukcni dietu muze carnitin uchranit pred vnikem ketozy, nastavajici pri polovyhladoveni v dusledku stravy s nizkym obsahem karbohydratu, ktera muze byt smrtelna. METHIONIN - je aminokyselina, ktera obsahuje siru. Je to chelator, coz znamena, ze se spojuje s toxickymi prvky {jako olovo, rtut a kadmium} a vylucuje je z tela.Tyto toxicke prvky zpusobuji mnoho poruch, vcetne vysokeho tlaku, deprese,hyperaktivity deti, zhorsovani pameti,poruch nadledvin.Proto muze methionin prispet k lecbe techto stavu.Je ho hodne v mlecnych vyrobcich a mase, ale chybi v zelenine a lusteninach.Vegetariani maji proto sklon k jeho nedostatku a meli by jej proto v jine forme uzivat. LYSIN - muze velmi efektivne potlacit virus, ktery zpusobuje tzv. opar{herpes simplex}. lysin se nachazi v zelenine a obili a hraje dulezitou roli pri vstrebavani vapniku. Vsechny dulezite aminokyseliny se volne prodavaji a obvykle je jejich nazev spojen s predponou L, jako L-Arginin, L-Lysin,L-Carnitin apod. Vice viz kniha Dr.Michael Sharon - Komplexni vyziva, vydalo v roce 1994 nakl.PRAGMA Praha.

  Bře 01, 2004
 • Obrázek uživatele sosák
  sosák (anonym)

  Po přečtení článku v prvním komentáři, který vyzněl naprosto negativně ve prospěch karnitinu, jsem nepochopila, proč dotyčný člověk použil pouze studie o karnitinu, které vyznívají v jeho neprospěch. Studií bylo provedeno daleko více a mnoho jich má daleko příznivější výsledky. Nemám je bohužel k dispozici, ale to je mi popravdě řečeno úplně jedno. Karnitin jsem začala používat už velmi dávno a za jeho služby jsem velmi vděčná. Především únava po trénincích odcházela podstatně rychleji a velmi jsem ocenila karnitin při redukčních dietách. Patřím k lidem, kteří vyzkoušeli bezpočet různých redukčních diet a všem je myslím známo, že čím častěji dietu držíte, tím horší a pomalejší je hubnutí. Je sice pravdou, že nemám vlastní zkušenost s používáním karnitinu jen coby doplňku výživy bez fyzického cvičení. Ale pokud jsem karnitin používala 20 minut před aerobním tréninkem, tak vám můžu velmi svědomitě potvrdit, že to je pro mě doslova zázrak. Ať už se věci a různá měření mají jakkoliv, mně karnitin pomohl a nedám na něj dopustit. Zkuste to!

  Led 09, 2002
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Když neumíš vkládat odkazy, tak je nevkládej, debile. Stránka nelze zobrazit...

  Říj 13, 2006
 • Obrázek uživatele Debil
  Debil (anonym)

  Kdyby nebyli Martine tvý rodiče sourozenci tak by jsi si možná všimnul, že komentář s odkazem je již poměrně starej...

  Dub 11, 2007
 • Obrázek uživatele A.
  A. (anonym)

  Funkční odkaz: http://www.001shop.cz/L-Carnitine-Star ;-)

  Dub 19, 2007
 • Obrázek uživatele František Prout
  František Prout (anonym)

  Na nadváhu - únavu a nemoci srdce je přece nejlepší česnek! To vědí snad všichni, komu ještě pojídání tablet a chemie nezatemnilo mysl. Nejucinejsi a bez "vune" je ale v alkoholu. Studii jak a co umi snad se všemi organy v tele je plny internet a lekarske knihy! V tinkture jde cesnek rychle do krve a nedrazdi zaludek. Telo se vyborne detoxikuje. Proc do sebe rvat zbytecne pripravky. Pozor - aby cesnekove kapky fungovali - musi byt citit. Synátor mi daroval limitované kapky allivictus.com - ty nejsou po požití citit. Berou to pry jenom vrcholový sportovci a členové nějakého VIP klubu. Je to tedy darda - ale cesky produkt a fakt sila! Kapu treti mesic, porad jeste mam prvni baleni a zmeny tlaku a cholesterolu nuti meho internistu k zamyšlení. Trápím jej a neříkám mu co používám. Výsledky ale jsou, vysadil mi prášky na tlak!

  Pro 08, 2007
 • Obrázek uživatele karel
  karel (anonym)

  Ano , s mnohým lze souhlasit , ale člověk by se měl vyvarovat oběma extrémům - jak nedostatku karnitinu (vegetariáni) tak pravidelného užívání vyšších dávek. Oba dva extrémy totiž mohou ve vyšším věku vyústit v poškození srdečního svalu , nezapomeňte že pokud zásobujete svaly vysokými dávkami karnitinu , stoupá jeho hladina i ve svalu srdečním !

  Bře 25, 2008
 • Obrázek uživatele Teueska
  Teueska (anonym)

  Mám ten dojem, že někteří se velice rádi vyjadřují mimo mísu a ještě urážejí ostatní... Mám ten dojem, chlapci, že máte nedostatek sociálních kontaktů... Poradím vám: Neseďte si na vedení ani na prdeli u PC a vyražte ven...aspoň do přírody, je tam nádherně! ;o)

  Kvě 25, 2008
 • Obrázek uživatele Lucasinka
  Lucasinka (anonym)

  Karle, rozlišuj, prosím, vegetariány a vegany - je v tom dost významný rozdíl. Nedostatkem karnitinu trpí VEGANI

  Bře 29, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Lucasino,Karel sem psal v březnu před rokem,tak je zbytečný ho po roce peskovat,určitě si sem za rok nepřijde přečíst tvé úžasné napomenutí.

  Bře 29, 2009
 • Obrázek uživatele Jana II
  Jana II (anonym)

  L-Karnitin je jistě dobrý,ale všeho s mírou.Mám názor,že příliš velké dávky u sportovců mohou vyvolat náhlé úmrtí ,třeba přímo na hřišti,při velkém svalovém zatížení.V poslední době byly případy náhlého selhání srdce u mladých sportovců a byl vysloven názor,že tito sportovci asi nebyli řádně vyšetřeni lékařem .Což nemusí být pravda,ale měli by určitě konzultovat lékaře a poradit se o užívání karnitinu a jiných potravních doplňcích.

  Lis 17, 2009
 • Obrázek uživatele Ššššš
  Ššššš (anonym)

  Málokdo z výkonostních sportovců bere jen L-karnithin. Bere se celá řada látek, které moho ve vyšších dávkách škodit. A to nemyslím přímo chemické steroidy. Problém je i s D-karnithinem. Je lépe vstřebatelný, účinkuje rychleji, ale má taky víc vedlejších účinků. Pokude se bere karnithin do 10 g denně, neměl by být rozhodně životu nebezpečný

  Lis 18, 2009
 • Obrázek uživatele václav
  václav (anonym)

  Na únavu, svalovou slabost, úbytek energie jsou enzymy, např. Q Max 30, Q Max 60 od farmaxu. Vyhovuje a dodává svalům výživu.

  Čer 29, 2010
 • Obrázek uživatele jitka
  jitka (anonym)

  Na únavu, svalovou slabost,...Souhlasím, koenzym je výživový a regenerující. Q Max znám.

  Črv 21, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama