Koenzym Q 10 lidskému tělu pomáhá

Koenzym Q 10 dokáže chránit buňky před nepříznivými vlivy, zpomaluje ucpávání cév, snižuje krevní tlak a pomáhá tam, kde srdce selhává. Srdeční sval ho potřebuje pro získávání energie, která mu umožňuje nepřetržitý pohyb. Lidské tělo si sice koenzym Q 10 vyrábí, ale jeho produkce od pětadvacátého roku života významně klesá. Tvrdí to přednosta Centra preventivní a sportovní medicíny košické lékařské fakulty Daniel Pella.

Koenzym Q 10 se doporučuje i při regeneraci po těžkých operacích, znají ho také sportovci. Pomáhá lidem s bolestí svalů, s Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí. Někteří lékárníci doporučují Q 10 pacientům užívajícím statiny na prevenci kardiovaskulárních nemocí, protože omezují možné negativní vedlejší účinky těchto léků.

Podle lékaře Josefa Mainze mají koenzymy podobnou funkci jako vitamíny. V lidském těle regulují metabolické procesy a přizpůsobují je potřebám organismu. Na rozdíl od vitamínů si lidské tělo dokáže v játrech koenzym Q 10 vyrobit a pokud v nějaké formě konzumuje další koenzymy, dokáže si je na Q 10 přestavět. Koenzym Q 10 člověk získává také například z masa, mléka, ryb, sóji a zeleniny, zejména květáku.

V lékárnách je k dostání mnoho potravinových doplňků obsahujících koenzym Q 10. Levné přípravky jsou většinou vyrobeny synteticky nebo pomocí geneticky změněných buněk bakterií nebo kvasinek. Kvalitní a také dražší se vyrábí z kvasinek, z nichž se Q 10 v čisté formě získává fermentací.

Koenzym Q 10 je jako lék na předpis prodáván zatím pouze v Maďarsku. V Česku se o jeho registraci u Státního ústavu pro kontrolu léčiv uchází několik výrobců. Pokud se stane lékem, bude to znamenat, že jeho výhody jsou dostatečně potvrzeny klinickými studiemi.

Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele gfjftzu
  gfjftzu (anonym)

  nemate co chci

  Feb 18, 2008
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Uzivam v soucasnosti koenzym Q10 , na doporuceni lekare... potrebovala jsem trochu energie, jsem hodne unavena... zatim mam z toho dobry pocit, citim se lip.

  Srp 10, 2010
 • Obrázek uživatele Zlata
  Zlata (anonym)

  Ja musim souhlasit, beru Q-Max s koenzymem Q 10 a rozhodne nelituju.

  Zář 04, 2010
 • Obrázek uživatele balasova.lu
  balasova.lu (anonym)

  Nemáte někdo zkušenost s Koenzym Q10 od perlazdravi.cz?

  Lis 01, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama