
Koenzym Q 10 dokáže chránit buňky před nepříznivými vlivy, zpomaluje ucpávání cév, snižuje krevní tlak a pomáhá tam, kde srdce selhává. Srdeční sval ho potřebuje pro získávání energie, která mu umožňuje nepřetržitý pohyb. Lidské tělo si sice koenzym Q 10 vyrábí, ale jeho produkce od pětadvacátého roku života významně klesá. Tvrdí to přednosta Centra preventivní a sportovní medicíny košické lékařské fakulty Daniel Pella.
Koenzym Q 10 se doporučuje i při regeneraci po těžkých operacích, znají ho také sportovci. Pomáhá lidem s bolestí svalů, s Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí. Někteří lékárníci doporučují Q 10 pacientům užívajícím statiny na prevenci kardiovaskulárních nemocí, protože omezují možné negativní vedlejší účinky těchto léků.
Podle lékaře Josefa Mainze mají koenzymy podobnou funkci jako vitamíny. V lidském těle regulují metabolické procesy a přizpůsobují je potřebám organismu. Na rozdíl od vitamínů si lidské tělo dokáže v játrech koenzym Q 10 vyrobit a pokud v nějaké formě konzumuje další koenzymy, dokáže si je na Q 10 přestavět. Koenzym Q 10 člověk získává také například z masa, mléka, ryb, sóji a zeleniny, zejména květáku.
V lékárnách je k dostání mnoho potravinových doplňků obsahujících koenzym Q 10. Levné přípravky jsou většinou vyrobeny synteticky nebo pomocí geneticky změněných buněk bakterií nebo kvasinek. Kvalitní a také dražší se vyrábí z kvasinek, z nichž se Q 10 v čisté formě získává fermentací.
Koenzym Q 10 je jako lék na předpis prodáván zatím pouze v Maďarsku. V Česku se o jeho registraci u Státního ústavu pro kontrolu léčiv uchází několik výrobců. Pokud se stane lékem, bude to znamenat, že jeho výhody jsou dostatečně potvrzeny klinickými studiemi.
Jitka Klejnová - ČTK
Komentáře (4)
- odpovědět
Feb 18, 2008- odpovědět
Srp 10, 2010- odpovědět
Zář 04, 2010- odpovědět
Lis 01, 2019Přidat komentář