Koenzym Q10 (Ubidekarenon či Ubichinon)

Koenzym Q10 dosáhl doslova světového významu pro mimořádné účinky, prokázané studiemi. Ti, kdo pochopili význam Q10, založili odbornou společnost s názvem International Coenzyme Q10 Association. Současně došlo ke vzniku nové lékařské, nebo spíše vědecké specializace, kterou její stoupenci nazvali mitochondriální medicína. Q10 je znám relativně dlouho, do povědomí široké odborné veřejnosti však vstoupil až roku 1978, kdy za jeho výzkum dostal Angličan Peter Mitchell Nobelovu cenu! Mohu s velkým potěšením konstatovat, že v současnosti je Q10 látkou, o jejímž významu má stále větší povědomí rostoucí část laické veřejnosti.

Koenzym je sloučenina, kterou potřebují enzymy jako jakýsi "startér" své aktivity. Q10 takto působí v mítochondriích, což jsou nitrobuněčné elektrárny, spalující živiny, z nichž tímto postupem tvoří energii za přístupu kyslíku. Tomuto procesu se říká "buněčné dýchání". Jakmile něco v tomto řetězu reakcí, využívajících kyslík, dobře nefunguje, vzniká zásadní problém pro celý organismus.

Q10 je rozpustný v tuku, protože tvoří součást tukové vrstvy sendvičových obalů (tzv. membrán) mitochondrií. Je součástí kaskády využití kyslíku, jejímž cílem je tvorba energii obsahující univerzálně buňkami využitelné látky - ATP. Je to také antioxidant a stabilizátor buněčných obalů stejně jako v případě membrán mitochondrií.

Důvod k užívání Q10 spočívá nejen v jeho funkcích, ale především ve skutečnosti, že v situacích běžně se v průběhu života objevujících, totiž především při různých onemocněních a v důsledku stárnutí, klesá jeho tvorba. Z tohoto pohledu je nejdůležitější použití Q10 u kardiaků a stárnoucích osob, tím spíše u stárnoucích kardiaků. Možná ještě důležitější oblastí použití Q10 jsou různé formy degenerativních svalových onemocnění. Jakákoli svalová činnost je mimořádně těsně spjata s produkcí ATP.

Onemocnění, k jejichž léčbě mimořádně intenzivně přispívá Q10:

 • děti s metabolickými onemocněními (především myopatie),
 • osoby, trpící selháváním oběhu (srdce),
 • osoby, trpící selháváním ledvinové funkce,
 • osoby, trpící astmatem a léčené kortikoidy
 • neplodnost mužů,
 • diabetici,
 • degenerativní onemocnění nervového systému (Parkinso-nova a Alzheimerova choroba).

  Výčet onemocnění není ani zdaleka úplný, protože nedostatečná produkce ATP jako zdroje energie pro všechny buňkv se projeví přeneseně ve všech tkáních. V souvislosti s možnostmi využití Q10 je nutné zdůraznit, že jeho použití lze posílit souběžným použitím karnitinu, kreatinu, thiaminu, riboflavinu, vitaminu E a vitaminu C.

  Q10 je na českém trhu běžně dostupný, protože ho produkuje řada výrobců. Existují dvě verze Q10 -jedna je syntetická (uměle, chemicky vyrobená), ta však kupodivu není zcela 100%, druhá vzniká přírodní cestou pomocí genově manipulovaných bakterií nebo kvasinek. Ta kupodivu může být připravena ve zcela čisté formě.

  Q10 může být ve výsledném produktu, tedy v doplňku stravy, obsažen buď rozpuštěný v oleji, nebo navázaný na nějaký lipofilní nosič (takový, který se rozpouští v tucích), což umožňuje výrobu "suchých" kapslí.

  Q10 je řadu let klinicky testován, a dokonce i používán, především u kardiaků a osob trpících vysokým cholesterolem, k prevenci důsledků poškození po ozařování a chemoterapii, jako jeden z účinných léčebných prostředků proti parodontóze, příznivý efekt byl také zaznamenán u parkinsonismu, beze sporu je účinný jako prostředek ke zvýšení výkonu ve sportu (současně jako ochrana přetížení srdce), uplatní se jako prostředek pro zmírnění stárnutí, chronické únavy, artritidy, proti roztroušené skleróze, diabetů, neplodnosti u mužů a také jako mimořádně efektní prostředek rekonvalescence po mozkové mrtvici. Většina indikací, pokud ne všechny uvedené je ověřena studiemi.

  Doporučené dávky:
  Preventivně 30 mg denně, terapeuticky minimálně 100, v některých případech až 500 mg denně. Doporučuje se podávat Q10 vždy spolu s použitím léků, snižujících cholesterol a lipidy, tedy tzv. statinů. Osobně to považuji za velmi rozumné doporučení. Dosud nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky, a to ani v případě výrazného předávkování. Zdroj: Petr Fořt - Zdraví potravní doplňky

   

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele koni
  koni (anonym)

  u nas ve svicarsku testovali Q-10,a dospeli k tomu,ze je lepsi pit vodu.

  Lis 02, 2006
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  No holt ve švýcarsku je zázračná voda - u nás v Česku mi na paradentózu pomohla až kombinace homeopatické pasty a 60 mg koenzymu Q 10. A i jsem cítila více energie, ale asi to byla česká představivovst.

  Lis 15, 2006
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Trpím myopatiíí a již několik roků užívám koenzym Q -10 á 30 mg přírodní preparát . Dávku zvyšuji vždy když potřebuji být více fit.Pomáhá a doporučuji všem. Pomohl mi i snížit dávkování léků na srdce.

  Pro 11, 2006
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Existuje kontraindikace koenzymu Q10 v případě nemoci? Jaké?

  Dub 14, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jo , Aleno , Koenzym Q 10 je dobrý , zde ho můžeš koupit ,a levně , : www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz http://www.zdravotniprodejna.cz/vitaminy-za-nizke-ceny/hema-bion-q10-super-extra-cps30x60mg.html

  Dub 15, 2009
 • Obrázek uživatele Oskarka
  Oskarka (anonym)

  Ja som vyskúšala Koenzým Q10 na paradentózu a účinok - no asi som to užívala moc krátko. Potom mi zistili zníženú činnosť štítnej žlazy a nasadili Euthyrox. Bola som unavená, depresívna a zimomrivá. Začala som skúšať všetky možné vitamíny a doplnky stravy čo ich trh ponúka a Koenzým Q10 zabral. Vysvetµujem si to tak, že telo potrebuje viac energie na vstrebanie umelého hormónu štítnej žlazy a túto energiu mi Q10 dodal. Užívam 60 mg už 1,5 roka a som spokojná.

  Dub 15, 2009
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Od které firmy si to koupit? Mám v tom zmatek a není to zrovna nejlevnější...

  Pro 13, 2009
 • Obrázek uživatele Granvin
  Granvin (anonym)

  Ohledně CoQ10 bych doporučoval PHARMA NORD bioaktivní Q10. Je to sice dražší, ale člověk má lepší předpoklad vyšší účinosti. Ale třeba v případě použití na paradentozu, štítnou žlázu, nebo při poruchách činnosti střev je lepší využít sublinguální CoQ10 (určený k rozpouštění v ústech) od firmy Calivita.

  Pro 13, 2009
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Granvine, díky za info. Uvažovala jsem o tom Q10 z Pharma Nord.

  Pro 13, 2009
 • Obrázek uživatele Romana
  Romana (anonym)

  A co třeba Q 10 od Barneys? Ten, jak píšou, že je vyrobený ,,nanotechnologií"?

  Pro 13, 2009
 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  Mě bylo doporučeno brát CoQ10 s L-carnitinem od Walmarku. Bylo to výborné na únavový syndrom.

  Pro 14, 2009
 • Obrázek uživatele Kateřina
  Kateřina (anonym)

  Ohledně CoQ10 bych...Také mám dobrou zkušenost s Bioaktivním Q10 o Pharma Nord. Má ze všech Q10 nejlepší vstřebatelnost, tahle firma si hodně zakládá na kvalitě, přípravky jsou sice dražší, ale mou důvěru si získaly.

  Pro 18, 2009
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Koenzym je nesmírně důležitý. Dodá tělu novou vitalitu,pomůže při rekonvalescenci a nabije energií - koenzym QMax například.

  Črv 21, 2010
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Uzivam v soucasnosti koenzym Q10 , na doporuceni lekare... potrebovala jsem trochu energie, jsem hodne unavena... zatim mam z toho dobry pocit, citim se lip.

  Srp 10, 2010
 • Obrázek uživatele franta 87 let
  franta 87 let (anonym)

  Q10 jsem zacal pouzivat pri problemech s anginou pectoris pred 22 lety a uzivam jej pravidelne denne dodnes. Ze zacatku 10mg, nyni 30mg. Kazdy den bez vyjimky. Zatim 0demence,jen obvykle zapominani, a aniz bych se chtel chlubit, i lekari mi hadaji daleko mensi vek.V 80 mi dali internet, ktery jsem se sam naucil ovladat. Opravdu vrele doporucuji.

  Pro 10, 2014
 • Obrázek uživatele Janek
  Janek (anonym)

  Trpím myopatiíí a již...Ahoj. Díky za tvůj příspěvek, mě myopatie také provází. Q10 mi dělá dobře a našel jsem, že je vhodné uívat fermentovanou formu. Napiš mi do e-mailu prosím tě, jaký kupuješ. Moooc děkuji. jan.sestakzavinaccentrum.cz

  Říj 14, 2015
 • Obrázek uživatele pepouš
  pepouš (anonym)

  Q 10 nepovažuji za lék. Je na něm napsáno, že je to doplněk stravy. Má pojišťovna mi ho poslala do zaměstnání v jakémsi balíčku asi kolem šesti krabiček plus další jiné preparáty a odmítl jsem to přijmout, vrátil jsem ho zpět. Jsem přesvědčen, že to nepomáhá radši budu brát křížkové lázně, popř. opravu chrupu zdarma, než tyto dryáky.

  Říj 15, 2015
 • Obrázek uživatele ..
  .. (anonym)

  Q 10 nepovažuji za lék. Je...Tvoje volba.

  Říj 18, 2015
 • Obrázek uživatele Laura
  Laura (anonym)

  pepouši- to není dryák. Je to látka tělu vlastní, kterou vyrábí játra a patří do skupiny vitamínů. S věkem jí ubývá a viditelně zkvalitňuje život. Je to silný antioxidant.

  Říj 18, 2015
 • Obrázek uživatele Pot
  Pot (anonym)

  Koenzym Q10 je blahodárný pro udržení dobrého zdraví a dostatku sil u zdravého člověka!

  Led 27, 2017
 • Obrázek uživatele LussyB
  LussyB (anonym)

  Koenzym Q10 také používám a nemůžu si stěžovat.

  Zář 05, 2019
 • Obrázek uživatele Beruška
  Beruška (anonym)

  doma máme dobrou zkušenost s UBIQUINOL KANEKA, dřív se nedal sehnat u nás a musel se objednávat z anglie za dost peněz, ale to teď ho nabízí na webu nutraday a jestli můžu doporučit, tak rovnou to balení 100mg, těch 30mg je málo

  Čer 29, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama