Koenzym Q10 může pomáhat při neurodegenerativních onemocněních

Většina lidí zná hodnotu koenzymu Q10 pro srdce. Nedávno byl publikován případ, který naznačuje, že koenzym Q10 se může podílet na reverzi neurovegetativních onemocnění včetně amyotrofické laterální sklerózy (ALS).

Zpráva popisuje případ japonského medicínského vědce, který onemocněl na ALS v 70 letech a v 75 letech dovolil svým kolegům provést na něm klinické vyhodnocení působení koenzymu Q10 na toto zatím neléčitelné a progresivní onemocnění.

Amyotrofická laterální skleróza (ALS), též někdy nazývaná Lou Gehringova choroba, postihuje nervy, které kontrolují kontrakce a funkce kosterního svalstva. Může začít chronickým trnutím, cukáním, svalovou slabostí či křečí. Postupně se rozšiřuje na celkovou svalovou atrofii, kdy lidé začínají špatně mluvit a přestávají jíst, polykat i dýchat. Ačkoliv se jedná o vzácné onemocnění, doba přežití bývá většinou 2-5 let.

Nejmenovaný japonský vědec byl diagnostikován v roce 2000 a v roce 2005, kdy bylo započato podávání koenzymu Q10,  již nebyl schopen vykonávat běžné aktivity.

Expert z Vitasearch.com uvádí: „On...byl léčen vysoce biologicky dostupnou formou koenzymu Q10 (solubilizovaná forma ubiquinolu, Tishcon Corp., NY)o počáteční dávce 200 mg 2x denně po dobu 4 týdnů (v tomto bodě bylo již zaznamenáno zlepšení), pak se dávka zvýšila na 500mg 2x denně a pak se vrátila zpět na 200mg denně...“

Jeho zlepšení bylo významné u většiny volní motorické aktivity a obnovila se schopnost úchopu. Též se zmenšila svalová slabost. Nejmenovaný vědecký pacient byl stále naživu v srpnu 2012, kdy byla studie o Koenzymu Q10 publikována v The Open Nutraceuticals Journal.

Pokud má Q10 takovýto účinek na ALS, jaký pak má na další neurodegenerativní onemocnění jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc či Alzheimerova choroba?

Studie vedené na myších a psech naznačují, že ochraňuje nervy a mozek a má schopnost zvrátit chemicky vyvolané poškození nervů a mozku.

Zdroj: Naturalnews

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Nejen na uvedené choroby, ale také velice prospívá při užívání statinů a který z lékařů Vám to skutečně řekne ? Nejlépe je brát CoOmegu /kombinace Q10 60mg+Omega3 1000mg/, tzv. 2v jednom, zajásá nejen srdíčko, tepny, nervy, mozek ale budete i méně unavení. Pokud Vám budou v lékárně cpát Omega Prim - nemá tak účinný obsah Q10 raději CoOmegu - to víte, i v lékárně jde o obchod a kdo dá víc, víc se nabízí .

  Led 29, 2013
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  PS - v souvisejících produktech je Koenzym Q10 za cenu, že je to téměř drzost . Všechny firmy vyrábějící léčiva či v tomto případě doplňky stravy musí dodržovat ISO a veškeré předpisy. Ale ano - kšeft je kšeft - omámíme spotřebitele zlatými pruhy a za kvalitu, kterou jsme povinni nabídnout tak jako tak si necháme zaplatit oslnivé ceny.

  Led 29, 2013
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Nejlepší Koenzym Q10: http://www.bio-racio.cz/coenzym-q10-forte-30-mg-vitamin-e-15-mg-60-tob.html

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele dddoma
  dddoma (anonym)

  http://www.ermail.cz/link/CCAYANCaNJec2lcCaTAClmVCmllC2jAN

  Bře 10, 2013
 • Obrázek uživatele Acylpyrin!
  Acylpyrin! (anonym)

  Je ten váš zázrak- koenzym Q 10-!

  Zář 21, 2013
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  No každopádně neublíží, ale ani nenaplní vaše očekávání. S velkou oblibou vám ho budou doporučovat i plastičtí chirurgové, ti nejdražší, před operací. Ti rozumní vám řeknou na rovinu, že je to jen kšeft

  Zář 21, 2013
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Tak já užívám Coenzym Extra s obsahem coenzymu 100mg. V lékárně mi to nabídli, že je to prý nejvíce co může v tabletě být. Já coenzym užívám preventivně na cévy a srdce. Máme v rodině skony k infarktům apod.

  Srp 05, 2014
 • Obrázek uživatele Miroslava
  Miroslava (anonym)

  Jj také mi bylo v lékárně doporučeno užívání coenzymu extra od da vinci, protože je nejsilnější. Já užívám preventivně, protože se chci ochránit před infarktem a hlavně cholesterolem.

  Zář 08, 2014
 • Obrázek uživatele LussyB
  LussyB (anonym)

  Tak tuto informaci čtu poprvé a jsem mile potěšena o další výhodě koenzymu q10. Nesklamal :)

  Zář 05, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama