Reklama

Kolostrum a jeho vliv na zdraví

Kolostrum neboli mlezivo je tekutina bohatá na živiny produkovaná samicemi savců bezprostředně po porodu. Je nabité imunitními, růstovými a tkáňovými opravnými faktory. Jedná se o komplexní biologickou tekutinu, která pomáhá při rozvoji imunity novorozence. Kolostrum se užívá jako doplněk stravy k posílení imunitního systému, hojení zranění, nápravě poškození nervového systému, zlepšení nálady a pocitu pohody, zpomalení a zvrácení stárnutí, jako prostředek k ničení bakterií a plísní. Kolostrum má pozitivní vliv na většinu systémů a tkání v těle.

Mlezivo nebo první mléko produkované samicí savců po narození mláděte má vysoký obsah živin a protilátek. Mláďatům chybí ochrana před chorobami, protože protilátky neprocházejí placentou do oběhového systému plodu. Protilátky v mlezivu poskytují mláďatům jejich počáteční ochranu.

Kolostrum je žluté, protože obsahuje vysoké hladiny beta karotenu (10krát více, než se nachází ve zralém mléce). Colostrum také obsahuje zvýšené hladiny vitaminu E a zinku. Kolostrum je bohaté na antioxidanty, IGF-1 a bílkoviny. Mlezivo a mléko jsou obecně považovány za velmi dobré přírodní zdroje vápníku a fosforu (Pereira, 2014). Nedávná zjištění ukazují, že průměrné koncentrace několika základních minerálů jsou v mlezivu výrazně vyšší než ve zralém skotském mléce.

Vliv na pokožku, vlasy a nehty

Colostrum je účinná látka pro jakýkoli druh hojení pokožky, včetně hydratace, hojení jemných vrásek, poškození sluncem a akné. Uklidňuje podráždění nebo nerovnováhu pokožky.

Reklama

Skvělým a vítaným vedlejším účinkem růstových faktorů v mlezivu skotu je zrychlený růst a síla vlasů a nehtů.

Vliv na střeva

Colostrum obsahuje imunoglobuliny, které podporují střevní mikrobiom. Kolostrum může dokonce podporovat růst přátelských bakterií ve střevě.

Oligosacharidy s prebiotickým účinkem jsou přirozeně přítomny v mlezivu a mohou zlepšit růst probiotických mikroorganismů, jako jsou laktobacily a bifidobakterie.

Jedním z hlavních důvodů, proč je kolostrum tak účinnou terapií, je jeho schopnost pomáhat léčit tzv. „děravé střevo“ -  leaky gut syndrom – syndrom zvýšené propustnosti střeva. Colostrum pomáhá obnovit střevo na normální úroveň propustnosti. Obsahuje růstové faktory a hormony, které pomáhají střevu udržovat integritu těsného spojení.

Studie prokázaly, že hovězí kolostrum zlepšuje strukturu a funkci střev během zánětu a poškození střevní sliznice.

Bílé krvinky v mlezivu produkují protilátky, které mohou neutralizovat bakterie nebo viry. Tyto protilátky jsou zvláště účinné proti rozrušení břicha a průjmům. Je to důležité pro malé děti, které mají nezralé vnitřnosti. Kolostrum má pozitivní účinek u průjmových rotavirových infekcí u dětí.

Colostrum Plus od firmy G and G je navíc obohaceno prospěšnými probiotickými bakteriemi.

Vliv na autoimunitní onemocnění a záněty

Autoimunitní stavy jsou takové, při nichž tělo začne proti sobě vytvářet protilátky. Kolostrum se ukázalo jako vysoce účinné při léčbě autoimunitních stavů, jako je lupus, Parkinsonova choroba a roztroušená skleróza.

Kolostrum může zlepšit příznaky revmatoidní artritidy. Kolostrum od zvláště imunizovaných krav může být schopné snížit zánětlivou aktivitu revmatoidní artritidy, vysvětluje tým v časopise Journal of Dairy Science.

Vliv na hubnutí a tvorbu svalové hmoty

Produkty na bázi mleziva vám mohou pomoci tím, že poskytují metabolické stavební kameny, které podporují hubnutí přirozenější cestou bez vedlejších účinků na vaše tělo. Kolostrum skotu se používá jako doplněk stravy od minulého desetiletí. Studie na lidech ukázaly, že má několik příznivých účinků.

Bylo prokázáno, že suplementace hovězího mleziva zvyšuje u mladších jedinců svalovou hmotu. Osm až 12 týdnů suplementace hovězím mlezivem během programu silového tréninku zvýšilo hmotnost svalové tkáně o 1,5 až 2 kg ve srovnání se zvýšením o 0 až 1,2 kg při doplňování syrovátkových bílkovin. Kolostrum má nízký obsah tuků a sacharidů. Výsledkem je, že v mateřském mléce je během prvních dnů života dítěte méně kalorií

Vliv na srdce a cévy

PRP nalezené v mlezivu mohou hrát roli při zvrácení srdečních onemocnění, podobně jako je tomu u alergií a autoimunitních onemocnění. Navíc bylo prokázáno, že mlezivo snižuje LDL-cholesterol a zvyšuje koncentrace HDL-cholesterolu, což může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.  

Kolostrum a cukrovka

Přehled výzkumu naznačuje, že užívání doplňků kravského mleziva může pomoci potlačit některé škody způsobené cukrovkou. Tyto studie naznačují, že více než 280 jedinečných složek v kolostru skotu, ať už samostatně nebo ve shodě, má vliv na zdraví při cukrovce a obezitě.

Obecně lze říci, že lidé, kteří pijí kravské kolostrum - ať už čerstvé od krávy nebo směsi vyrobené z práškového kolostra - mohou těžit ze zdravotních výhod jako je nárůst svalové hmoty, prevence chřipky, neutralizace škodlivých bakterií a plísní ve střevě, silnější imunitní systém a dokonce i dlouhověkost.

Pozor – kolostrum může obsahovat stopové množství estrogenu.

Kolostrum skotu obsahuje stopové množství estrogenu. Jedinci s rakovinou citlivou na hormony by měli před konzumací diskutovat se svými lékaři.

Důležité upozornění pro profesionální sportovce

Kolostrum skotu je k dispozici v obchodech se zdravou výživou a jako doplněk stravy pro sport a je bohaté na protilátky a růstové faktory včetně IGF-1. Světová antidopingová agentura doporučuje sportovcům, aby neužívali kolostrum z obavy, že by zvýšili hladinu IGF-1 v plazmě.

Dávkování:

Dávkování kolostra lze během stresových období a nemocí zvýšit.

Je lepší rozdělit denní dávku a užít ji dvakrát denně. Nesportovci by měli raději užívat kolostrum ráno hodinu před snídaní a hodinu před spaním. Sportovci by měli užívat jednu hodinu před cvičením a před spaním.

Autor: MK

Reklama

Komentáře

Alena (Čt, 3. 12. 2020 - 18:12)
Smutné, měla by využívat mláďata zvířat. Opět využíváme zvířata, ale většinou jim za to žádný vděk neprokazujeme. Lidé ať si konzumují svoje kolostrum.
Klára (So, 23. 7. 2022 - 17:07)
KOlostrum je skvělé hodě nám pomáhá zejména v podzimních a zimních měsících, kdy ho dávám dětem, aby nebyly nemocní!
Petra (So, 18. 2. 2023 - 21:02)
Já tedy na colostrum nedám dopustit, za mě skvělý doplněk na imunitu!
Zdena (Ne, 26. 2. 2023 - 17:02)
My ho bereme také a jsem ráda, protože se nám nemoci vyhýbají, musím zaklepat. Když to pozoruji v okolí, tak všichni jsou dost často nemocní. Jsem vděčná, že se držíme.
Andrea (So, 4. 3. 2023 - 21:03)
Mne Colostrum Plus pomohlo velmi po antibiotikaách. Měla jsem střevní potíže a bylo mi doporučeno, že colostrum s probiotiky dobře regeneruje střevní mikroflóru i střevní stěnu. Po dvou baleních se mi upravily dlouhodobé problémy se střevy a doufám, že i imunita bude lepší.
Reklama