Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Kyselina listová chrání před mrtvicí

Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace kyseliny listové snižuje riziko vzniku mozkové mrtvice. Dietologové doporučili britské vládě, aby schválila její přidávání do průmyslově vyráběné mouky.

Dosud se vědělo, že kyselina listová je nezbytná pro těhotné ženy, protože chrání plod před vrozenými vadami. Studie ale ukazují, že její pozitivní účinek je mnohem širší. Její množství v těle souvisí s množstvím vitamínu B12, jehož nedostatek je příčinou vážných zdravotních problémů, například poškození nervů.

Kyselinu obsahuje především zeleně zbarvená zelenina, vitamín B12 je obsažen například ve vejcích a mase. Doporučuje se konzumovat alespoň 200 mikrogramů kyseliny listové denně, těhotné ženy by měly toto množství zdvojnásobit.

Odborníci také zjistili, že její konzumace má blahodárný vliv na lidský mozek, protože snižuje hladinu homocysteinu, krevní bílkoviny podílející se na vzniku srdečních chorob a demence. Doktor Wang z výzkumného centra Children´s Memorial ve Spojených státech zjistil, že užívání kyseliny listové a vitamínu B12 snižuje riziko vzniku mozkových příhod o pětinu. ?Ukazuje se, že kyselina listová má širší pozitivní účinek, než se dosud věřilo,? říká, ale dodává: ?Její vliv na lidské zdraví je třeba ještě podrobně prostudovat.?

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Šerlok Homeless
    Šerlok Homeless (anonym)

    Homocystein není bílkovina, nýbrž aminokyselina a fyziologicky není krevní - její výskyt v krvi (homocysteinemie) - je naopak příznakem metabolické poruchy (vedoucí nakonec k převážné většině civilizačních chorob). Homocystein vzniká demethylací methioninu uvnitř buněk a normálně se toliko uvnitř buněk taky v nepatrném množství vyskytuje, jelikož by měl býti co nejrychleji dále zpracován (třeba tím, že si se serinem vymění -OH a -SH skupiny za vzniku homoserinu a cysteinu - katalyzátorem je přitom enzym obsahující jako koenzym pyridoxalfosfát - z vitaminu B6). Kyselina listová a vitamin B12 jsou důležité při metabolismu jednouhlíkatých radikálů (třeba toho methylu z methioninu).

    Lis 24, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama