L-arginin zlepšuje průtok krve cévami, snižuje krevní tlak a pomáhá při poruchách erekce

L-arginin je aminokyselina, která se získává z potravy a je nezbytná pro tělo jako stavební blok proteinů. L-arginin se nachází v červeném masu, drůbeži, rybách a mléčných výrobcích. Může být také získán v laboratoři a užíván jako potravní doplněk. L-arginin je přeměněn v těle na chemickou látku zvanou oxid dusnatý. Oxid dusnatý způsobuje rozšíření krevních cév pro zlepšení průtoku krve. L-arginin také stimuluje uvolňování růstového hormonu, inzulínu a dalších látek v těle.

L-arginin se používá pro srdeční a cévní onemocnění včetně městnavého srdečního selhání (CHF), bolesti na hrudi, vysokého krevního tlaku a ischemické choroby srdeční. L-arginin se používá také při opakující se bolesti v nohou kvůli ucpaným tepnám (intermitentní klaudikace), snížení mentální kapacity u starších lidí (senilní demence), erektilní dysfunkce (ED) a mužské neplodnosti.

Někteří lidé používají L-arginin pro snížení vysokého krevního tlaku v průběhu těhotenství (preeklampsie), zlepšení sportovního výkonu, posílení imunitního systému a prevenci zánětu trávicího traktu předčasně narozených dětí.

L-arginin se používá v kombinaci s řadou volně prodejných léků. Například L-arginin se používá spolu s ibuprofenem proti migréně; s konvenčními chemoterapeutiky pro léčbu rakoviny prsu; jinými aminokyselinami pro léčení ztráty hmotnosti u lidí s AIDS; a s rybím olejem a dalšími doplňky pro snížení infekcí, zlepšení hojení ran a zkrácení doby zotavení po operaci.

Někteří lidé nanáší L-arginin na kůži k urychlení hojení ran a ke zvýšení průtoku krve do studených rukou a nohou, zejména u lidí s diabetem. Používá se také v krému pro sexuální problémy u mužů i žen.

Pozitivní účinek:

Bolest na hrudi (angina pectoris). Užívání L-arginin zřejmě vede ke snížení příznaků a zlepšení tolerance fyzické zátěže a kvality života u lidí s anginou pectoris. Nicméně L-arginin nepůsobí zřejmě na zlepšení nemoci sám.

Erektilní dysfunkce (ED). 5 g L-argininu denně užívané ústy ústy zřejmě zlepšuje sexuální funkce u mužů s ED. Přičemž nižší dávka nemusí být účinná. Nicméně existují určité důkazy, že přidání 40 mg Pycnogenol třikrát denně může zvýšit účinnost nízkých dávek L-argininu na ED.

Vysoký krevní tlak.  Jsou důkazy o tom, že užívání L-argininu ústy může snižovat krevní tlak u zdravých lidí, lidí s vysokým krevním tlakem a lidí s mírně vysokým krevním tlakem s nebo bez diabetu.

Zánět trávicího traktu u nedonošených dětí. Přidání L-argininu do výživy zřejmě zabráňuje zánětu zažívacího traktu u předčasně narozených dětí.

Nitrátové tolerance. 700 mg L-argininu čtyřikrát denně zřejmě zabráňuje vzniku nitrátové tolerance u pacientů užívajících nitroglycerin kvůli bolesti na hrudi (angina pectoris).

Bolest nohou spojená se špatným průtokem krve (onemocnění periferních tepen). Výzkum naznačuje, že užívání L-argininu ústy nebo nitrožilně po dobu až 8 týdnů zvyšuje průtok krve u lidí s onemocněním periferních tepen. Nicméně dlouhodobé užívání (až 6 měsíců) nezlepší rychlost či neprodlouží délku chůze u lidí s onemocněním periferních tepen.

Zlepšení zotavení po operaci: L-arginin s ribonukleovou kyselinou (RNA) a kyselinou eikosapentaenovou (EPA) před chirurgickým zákrokem nebo po něm zřejmě snížuje dobu zotavení, snížuje počet infekcí a zlepšuje hojení ran po chirurgickém zákroku.

Vysoký krevní tlak v průběhu těhotenství (preeklampsie). I když existují rozporné výsledky o účincích L-argininu na preeklampsie, nejvíce výzkumy naznačují, že může snižovat krevní tlak u žen s tímto onemocněním.

Zřejmě neúčinný pro:
Nemoc ledvin. Zatím výzkum naznačuje, že L-arginin užívaný ústy po dobu až 6 měsíců nebo intravenózně na krátkou dobu nezlepšuje funkce ledvin u lidí se selháním ledvin nebo ledvinovým onemocněním. Avšak 1,3 g L -argininu užívaného ústy každý den zřejmě zlepšuje funkce ledvin a odstraňuje anémii u starších lidí u onemocnění ledvin spojených s anémií.

Infarkt.  L-arginin nedokáže zabránit infarkt. Rovněž se nezdá, že je prospěšný pro léčení srdečního infarkt poté, co k němu došlo. Ve skutečnosti existuje obava, že L-arginin může být škodlivý pro lidi po nedávném infarktu. Neužívejte L-arginin, pokud jste nedávno prodělali infarkt.

Hojení ran. L-arginin se nezdá být účinný pro zlepšení hojení ran.

Bezpečnost a interakce s jinými léky.

L-arginin je zřejmě bezpečný pro většinu lidí, pokud je užíván krátkodobě po dobu až 3 měsíců. Nežádoucí účinky, které se mohou vzácně objevit zahrnují bolest břicha, nadýmání, průjem, dnu, zánětu dýchacích cest, zhoršení astmat, a nízký krevní tlak.

Zvláštní opatření a upozornění:
Těhotenství a kojení: L-arginin je zřejmě bezpečný, pokud je užíván ústy krátkodobě během těhotenství. Není dostatek poznatků o použití L-arginin dlouhodobě v těhotenství nebo během kojení. Je lepší se vyhnout jeho užívání během těhotenství a kojení.

Děti: L-arginin je pravděpodobně bezpečný při užití ústy u nedonošených dětí ve vhodných dávkách. Nicméně L-arginin zřejmě není bezpečný při použití ve vysokých dávkách. Dávky, které jsou příliš vysoké mohou způsobit závažné nežádoucí účinky, včetně úmrtí dětí.

Alergie nebo astma: L-arginin může vyvolat alergickou reakci nebo zhoršit otok v dýchacích cestách. Pokud jste náchylní k alergiím či astmatu a rozhodnete se užívat L-arginin, čiňte tak s opatrností.

Cirhóza: L-arginin by měl být používán s opatrností u lidí s cirhózou.

Nedoatatek guanidinoacetat-methyltransferásy: Lidé s tímto dědičným onemocněním nejsou schopni přeměnit arginin a jiné podobné chemikálie na kreatin. Aby se zabránilo komplikacím spojeným s touto poruchou, tito lidé by neměli užívat arginin.

Herpes: Existuje obava, že L-arginin by mohl dělat zhoršovat herpesí. Existují určité důkazy, že L-arginin je nezbytný pro množení herpes viru.

Nízký krevní tlak: L-arginin může snižovat krevní tlak. To by mohl být problém, pokud již máte nízký krevní tlak.

Nedávný infarkt: Existuje obava, že L-arginin může zvýšit riziko úmrtí po infarktu, a to zejména u starších lidí. Pokud jste prodělali srdeční infarkt v poslední době neberte L-arginin.

Onemocnění ledvin: L-arginin způsobil vysokou hladinu draslíku u osob s onemocněním ledvin. V některých případech to vedlo k potenciálně život ohrožujícímu nepravidelnému srdečnímu rytmu.

Chirurgie: L-arginin může mít vliv na krevní tlak. Existuje obava, že by to mohlo narušit kontrolu krevního tlaku v průběhu operace  a po operaci. Přestaňte brát L-arginin nejméně 2 týdny před plánovanou operací.

Léky na vysoký krevní tlak (antihypertenziv)a interagují s L-argininem. L-arginin užívaný s léky na snížení krevního tlaku, může přílišné snižení krevního tlaku.

Léky, které zvyšují průtok krve do srdce (nitrátové) interagují s L-argininem. L-arginin zvyšuje průtok krve. Užívání L-argininu s léky, které zvyšují průtok krve do srdce (např. nitroglycerin) může zvýšit pravděpodobnost vzniku závratí.

Těhotné ženy a ženy, které kojí by neměly užívat doplňky bez porady s lékařem.

 
Dávkování:

Při městnavém srdečním selhání: od 6-20 g denně, rozdělené např. do tří dávek.
Při bolesti na hrudi spojené s ischemickou chorobou srdeční (angina pectoris): 3-6 g třikrát denně po dobu až jednoho měsíce.
Pro zabránění ztráty účinnosti nitroglycerinu při zmírňování bolesti u lidí s bolestí na hrudi v důsledku ischemické choroby srdeční (angina pectoris): 700 mg čtyřikrát denně.
Při organické erektilní dysfunkci (ED): 5 gramů za den. Přičemž nižší dávky nemusí být účinné.
Pro prevenci zánětu trávicího traktu předčasně narozených dětí: 261mg/kg přidáno do ústní výživy denně po dobu prvních 28 dnů života.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  O oxidu dusnatém jsem se rozepsal na blogu. Je o něm na českém internetu zatím málo zmínek, lidé ani nevědí, co t je a jak se tvoří --- podrobně zde -- https://www.vimax.cz/oxid-dusnaty/

  Říj 18, 2017
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Na blogu vimaxu vysel clanek o vlivu vysokeho tlaku na erekci.. Uzitecne cteni --- https://www.vimax.cz/vysoky-tlak-a-erekce/

  Lis 29, 2017
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Mrknete na muj clanek o argininu a jeho pozitivnim vlivu na erekci. Je ale nevyhnutne dlouhodobe uzivani.. Clanek zde -- https://www.erekce.cz/arginin/

  Lis 30, 2017
 • Obrázek uživatele Maky
  Maky (anonym)

  Pridavm podrobny profil latky L-arginin, protoze se vyskytuje ve vetsine slozeni doplnku pro podporu erekce /takze erekci velice dobre prospiva/.. Podrobny profil vcetne studii zde -- https://www.erekce.cz/profil-l-arginin/

  Feb 01, 2019
 • Obrázek uživatele děda75
  děda75

  L-arginin má mnoho užitečných účinků. Ale zdaleka nejsilnější má na zajištění zisků lékáren a výrobců. Koupíme-li si jádra vlašských ořechů 1 kg za 300.-, vyjde nám 115x levněj. Koupíme-li si burské oříšky, pak asi 400x levněj. Ale ještě lepší je lecithin. Samozřejmě že nikoliv z lékárny, ale potravinářský. Zdravím vespolek, děda 79 let, s erekcí lepší než ve 30.

  Bře 07, 2019
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Často se mi stává, že v průběhu styku mi najednou ochabne. Nevím, čím to přesně může být, ale rozhodně to není příjemné. Myslíte si, že mi mohou pomoci prášky na lepší erekci?

  Led 18, 2021
 • Obrázek uživatele Jarek
  Jarek (anonym)

  Minimálně to můžete vyzkoušet, jen doporučuji si při výběru dát záležet. Chvilku to u mě trvalo, než jsem koupil kvalitní doplněk stravy na erekci, který funguje.

  Led 21, 2021
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Na jaký jste nakonec narazil? který používáte? a podle čeho jste to vybíral? jen podle ceny nebo jste nějak řešil hodně i složení?

  Led 22, 2021
 • Obrázek uživatele Jarek
  Jarek (anonym)

  Vybíral jsem přírodní a našel jsem 100% přírodní přípravek na erekci http://www.supererekce.com/ardorin/32--ardorin-2-kapsle.html , kde jsou výtažky z osmi unikátních bylin. Ideální je se před tím najíst a vzít si ho hodinu před, uvidíte potom ten zázrak...

  Led 24, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama