Co je to lykopen

Lykopen je jeden z nejdůležitějších potravinových karotenoidů. V rámci jedné studie se zjistilo, že u mužů, kteří konzumují deset nebo více jídel bohatých na lykopen, se snižuje riziko rakoviny prostaty o 45%. Stravě bohaté na lykopen se také přičítá snížení rizika onemocnění rakovinou slinivky a děložního čípku.

Jedna evropská studie prokázala účinek stravy bohaté na lykopen na výskyt infarktů myokardu (srdečního svalu) - redukci o 48% v porovnání se stravou s nízkým obsahem tohoto antioxidantu.

Nejbohatším zdrojem lykopenu je rajčatová šťáva (obsahuje ho více než syrová rajčata), dále se lykopen nachází v melounech a guavě.

Lze ho též zakoupit ve formě potravního doplňku.

Zdroj: Richard A. Passwater, PhD - O antioxidantech, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele MUDr.MUSIL.VLADIMIR
  MUDr.MUSIL.VLADIMIR (anonym)

  Teorie o tom, že by rajčata byla proti rakovině prostaty myslím není doložená a stojí na kuřích nohách.. Kromě nechutné rajčatové štávy je proti infarktům červené víno/obsahem rorveratrolu/, také antioxydatn.. Rovněž Veltlinské zelené ze Znojma /prokátzal prof Šamánek/

  Dub 16, 2006
 • Obrázek uživatele abeda
  abeda (anonym)

  pise se ale o extraktu z rajcat!!!!

  Dub 19, 2006
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Rajcatova stava,prisolena a opeprena je dobra!Neni vubec hnusna.

  Dub 19, 2006
 • Obrázek uživatele René
  René (anonym)

  Vážený pane doktore Musile,k Vám bych nepřišel ani s kuřím okem....

  Led 06, 2007
 • Obrázek uživatele Loskuták
  Loskuták (anonym)

  Doktůrek zas mluví jak farmaceutické firmy. To je jejich, nebylo zdokumentováno, neexistuje hodnověrná studie atd...Problém je v tom, že takovou studii nikdo nezafinancuje. Ani obří vitamínové firmy nemají dost peněz na gigantické studie. Pro mne je směrodatné, že v USA existuje občanské sdružení konzumentů potravních doplňků. Tam se konzumují už od konce čtyřicátých let. Jeho členové mají mezi sebou osmkrát víc devadesátiletých než je v běžné populaci a za doktory utratí jedenáckrát míň než průměrný občan USA.I ve vysokém věku jsou aktivní, nedávno počal jeden ze členů sdružení v 89 dítě s 30-leto ženou. Bylo to ověřeno DNA. Myslím, že to mluví samo za sebe, jen je potřeba vybrat kvalitní firmu, aby byl zaručen obsah účinných látek. Doktůrku, ty jseš fakt blbec. O vlivu lykopenu na zdraví prostaty už není pochyb a naproti tomu ani litr nejkvalitnějšího vína neobsahuje ani polovinu denní dávky resveratrolu, která by měla chránit před kardovaskulárními chorobami.

  Led 06, 2007
 • Obrázek uživatele René
  René (anonym)

  Loskutáku,řekl jsi to hezky,souhlasím s tebou,akorát si myslím,že všechno není jenom v doplňcích,ale ve stravě samotné.Když se podíváš na složení některých p-otravin,a co všechno jsou někteří schopni sežrat....

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele muc
  muc (anonym)

  nenapadlo Vás, že mudr. musil není mudr? Jinak by věděl, že se ona látka obsažená mimo jiné ve víně jmenuje resveratrol. A antikancerogenní účinek lykopenu byl prokázán i v klinických studiích. musil je asi nějaké trdlo.

  Led 08, 2007
 • Obrázek uživatele Jaroslav
  Jaroslav (anonym)

  Rajcatova stava,prisolena a...Existuje v kartonech RELAX tzv. pikantní rajčatová šťáva, ta je vskutku pro fajnšmekry. Co se prostaty týče, mám ji v 70 nezvětšenou, ale tam mi to paní primářka vysvětlila poněkud jinak :-)

  Pro 26, 2009
 • Obrázek uživatele Bloody Mary
  Bloody Mary (anonym)

  Doporučuji smíchat rajčatovou šťávu s vodkou a pepřem.

  Pro 26, 2009
 • Obrázek uživatele Mysag
  Mysag (anonym)

  Doporučuji smíchat...ano, ano!!!! A ještě pár kapek Tabasca. Ať žije Bloody Mary!!! :o)

  Led 18, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama