Minerály a vitamíny pro zdravé kosti

Pro zdravé kosti nestačí dodávat pouze vápník. Dle vědeckých výzkumů se na metabolismu kostí podílí řada minerálů a vitamínů.

Vápník
Vápník je potřebný pro vývoj kostí a zubů. Nejvíce je známa důležitá role vápníku při prevenci osteoporózy.

Hořčík
Hořčík je nezbytný pro funkci buněk, podporuje svalovou aktivitu, zklidňuje nervový systém. V kombinaci s vápníkem chrání kosti před osteoporózou.

Zinek
Pomáhá zabudovávat vápník do kostí. Zinek často chybí kuřákům, protože je vytěsňován z kostí toxickým kadmiem. Též hladinu zinku klesá s věkem, zejména u žen v menopauze.

Měď
Ovlivňuje pevnost kostí (obrana ztráty kostní hmoty, která by vedla k osteoporóze). Pomáhá při hojení fraktur.

Mangan
Mangan patří k řadě prvků, bez nichž by se vápník do organismu hůře vstřebával. Když vědci uměle navodili u laboratorních zvířat nedostatek manganu, způsobili jim deformaci kostí.

Bór
Bór je nekovový prvek v lidském organismu a v potravě ve stopovém množství. Bór ovlivňuje metabolismus vápníku, hořčíku, mědi, fosforu a vitamínu D. Předběžné studie poukazují, že by bór mohl ovlivňovat zdraví kostí a šlach. Bór by měl redukovat vylučování vápníku močí. Tento efekt může vést ke snížení rizika osteoporózy, avšak pouze tehdy, pokud mají lidé dostatečný přísun hořčíku.

Vitamín D3
Již více než století je vědci uznáváno, že Vitamin D3 je zapojen do zdraví kostí. Výzkumy dokumentující roli vitamínu D3 ve snížení rizika zlomenin stále přibývají. Vitamín D3 je nezbytnou podmínkou pro příjem vápníku. Usnadňuje transport vápníku do krve a umožňuje jeho další využití v těle. Nedostatok vitamínu D3 ve stravě a nedostatočné vystavování se slunečnímu záření má za následek vznik křivice -osteomalácie nebo řídnutí kostí- osteoporózy.

Vitamín K

Vitamín K je nezbytný  pro proces mineralizace kostí. Nedostatek vitamínu K dále souvisí s řídnutím kostí u žen po menopauze. Dochází k pomalejší obnově kostí a k nedostatečnému zabudování vápníku do kostí. Kosti pak nejsou dostatečně pevné a odolné, snadno se lámou. Nedostatek vitamínu K zvyšuje riziko osteoporotické zlomeniny.

Ultimate Bone Support od firmy Solgar obsahuje vše výše uvedené minerály a vitamíny.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Susan
  Susan (anonym)

  Ahojky pokud mohu přispšt do mlýna tak zde je produkt který si zaslouží mé uznání 100% doporučuji: http://www.kupnik.cz/kolshop/eshop/31-1-Multivitamin/0/5/251-Queen-Eunike-Absolute-power

  Zář 19, 2012
 • Obrázek uživatele pepa1
  pepa1 (anonym)

  Jsou různé potravinové doplňky. Zpracoval jsem dokument kde je možné obecně pochopit jaké jsou rozdíly v potravinových doplňcích a jaká je jejich skutečná učinnost. Většinou to chce komplexní poradenství a né jeden zázračný doplňěk. Pošlu jej zdarma. Nic v něm nedoporučuji. Pepa1 disc@wo.cz

  Zář 22, 2012
 • Obrázek uživatele pospi
  pospi

  KOSHER osvědčení mají multivitamínové tabletky pro děti i dospělé, které užívá naše rodina už řadu let. Obsahují vitamíny A, C, D, E, B1, B2, niacin, B6, kyselinu listovou, B12, biotin, kyselinu panthotenovou, vápník, hořčík, zinek, měď, mangan. Jsou čistě přírodního původu, vyráběné z extraktů ze zralého ovoce a zeleniny. I dětem moc chutnají. Produkuje je firma, která je v oboru doplňků výživy na světové špičce. Dověděli jsme se, že je vyváží je do 150 zemí světa. Všechny jejich doplňky jsou v kvalitě Kosher. V Česku je můžete objednat na adrese info.harmonie(a)volny.cz. Za cenu, za jakou jiné firmy prodávají chemické vitamíny. A pokud by Vám nevyhovovaly, můžete je vrátit a dostanete peníze zpátky. To je super.

  Led 07, 2013
 • Obrázek uživatele Ivka75
  Ivka75

  Ahoj, napsala jsem Ebook o důležitosti vitamínů a minerálů v našem těle. Moc ráda ho pošlu v3em zájemcům. Budu se těšit na reakce. Ivana

  Čer 27, 2013
 • Obrázek uživatele janama
  janama (anonym)

  Ahojky pokud mohu přispšt...Já nedám dopustit na Proenzi Lady CalciCube. Je vyvážený, obsahuje i vitamíny a navíc dobře chutná :)

  Dub 08, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama