Reklama

Mozkové nutrienty - smart drugs

Schopnost odolat stresu je závislá na výkonnosti a odolnosti vyšší nervové soustavy. Do jisté míry je vrozená, nikoliv tedy univerzální. Věda se proto zaměřila na studi možností ovlivnění aktivity mozku a zvýšení jeho výkonu pomocí různých stimulačních technik vyžadujících osobní aktivitu toho, kdo se rozhodl se je naučit. Snazší je pochopitelně pasivní způsob, který představuje použiti účinných, avšak zdraví nepoškozujících látek, nikoliv tedy léků. Mnoho z nich je buď přírodního původu nebo se přírodním produktům velmi podobá, přičemž jejich základní vlastností je "nenávykovost . Tak vznikly stimulanty nové generace tzv. eugeroika.

Eugeroikum znamená dobré povzbuzení, přesto se v praxi používá výstižnější a pro uživatele zajímavější název mozkové nutrienty (nutrient je odborný výraz pro výživnou látku, chcete-li živinu). Mozkové nutrienty slouží k výživě nervových buněk, včetně těch, které tvoří mozkovou tkáň. K nim jsou ještě řazeny další látky podporující regeneraci a optimalizující pracovní výkonnost nervových buněk (neuronů), případně také ty, které doplňují hladinu látek přirozeně přítomných a buňkami produkovaných, nazývaných neurotransmitery ("přenašeče" nervových impulzů). Kromě nich to mohou být další specifické sloučeniny, nazývané biogenní aminy. Jmenují se tak proto, že obsahují "amino" skupinu, podobně jako aminokyseliny.

Mozkovým nutrientům se také říká chytré drogy (anglicky "smart drugs"). Vyznačují se dobrým efektem bez vedlejších účinků, pozorovaných naopak prakticky u všech psychofarmak a psychostimulantů. Tím se zásadním způsobem odlišují od návykových látek, jimiž se slangově říká "drogy", ale také od psychofarmak. což jsou léky, používané psychiatry.

Použití "smart drugs" je cíleno na fyzicky i psychicky zdravé osoby, které se cítí subjektivně akutně psychicky unavené a jejichž požadavkem je dočasná rychlá a účinná podpora výkonnosti a zlepšení regenerace. Jak tomu obvykle bývá při zahájení podávání nových látek, tak v tomto případě se zjistilo, že "smart drugs" je možné využít také k řešení některých onemocnění nebo alespoň k prevenci jejich vzniku.

Smart drugs dobře procházejí do mozku, kde ovlivňují výživu a činnost neuronů (mozkových buněk). Výsledkem je zlepšeni nervosvalové koordinace, z čehož následně vyplývá zlepšení stavu osob, trpících některými psychickými problémy a onemocněními U zdravých jedinců se prokazatelně zpomaluje proces stárnutí.

Reklama

Existují sice nelegální stimulanty, ale také takové, které legálním způsobem mozku pomáhají, například v boji proti negativnímu vlivu současného "předimenzovaného" života.

Přehled dosud známých mozkových nutrientů
DMAE; acetyl-L-karnitin (ALC); koenzym Q10, a Idebenon (derivát Q10); GHB (gamahydroxybutyrát) - látka, osvícenými vědci nazývaná elixírem života a odpůrci neprávem označovaná za narkotikum a za příčinu mnoha úmrtí; GABA (gama-arnino-butyrát) -látka cíleně démonizovaná; DLPA (výchozí látka pro tvorbu fenyletylaminu - PEA); růstový hormon - další elixír života, démonizovaná látka, označovaná za přičinu mnoha problémů a přísně zakázaná pro použití v profesionálním sportu; PEA-fenyletylamin; adaptogenní byliny - ginkgo, žen-šen, Tryptofan, aminokyseliny, přírodní náhrada Prozacu 5-THP (hydroxytryptofan); DHEA - výchozí látka, tak zvaný prohormon, z něhož se tvoří všechny steroidní hormony, tedy jak mužské, tak ženské; vinpocetin a vincamin jsou přírodní alkaloidy, ovlivňující mozkovou činnost.

Použití chytrých drog je často ideálním řešením aktuálních problémů s psychickou únavou a dokonce i s takovým stavem, jakým je syndrom vyhoření. Tyto legální látky by tudíž mohly pomoci zabránit stoupajícímu zneužívání psychofarmak. Většina těchto léků totiž postupně mění psychiku a pacienti se na nich stávají závislými stejně jako na nelegálních drogách. V případě zlepšení stavu je obtížné tyto léky vysadit.

Použití chytrých drog přispívá ke zlepšení průběhu rekonvalescence a podporuje nebo zesiluje účinky používaných léků. Studie, provedené v průběhu posledních let, prokázaly, že některé z nich mohou významně pomoci při řešení specifických zdravotních problémů. V některých případech dokonce i bez podávání léků. Namátkou jmenujme Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, roztroušenou mozkomíšní sklerózu, deprese nebo stavy akutní či chronické psychosomatické únavy (únavový syndrom) a stavy celkového vyčerpání nebo rychlého stárnutí.

V souvislosti s použitím "chytrých drog" můžeme očekávat objevy nových "smart drugs" přírodního původu, konkurenci ze strany syntetických "smart drugs" ve formě léčiv - psychofarmak nové generace, problémy se schvalováním jejich legálního prodeje díky tlaku farmaceutických koncernů a nedůvěru k jejich použití ze strany uživatelů pod vlivem dezinformací, záměrně šířených s cílem omezit jejich obrat.

Zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Výživa pro dokonalou kondici a zdraví, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

dandyyy (Čt, 9. 3. 2006 - 14:03)
co si mam vzit pro opravdu lepsi naladu ?
Rimmer (So, 17. 6. 2006 - 12:06)
co pomáhá pro učení.......na reparat?
Petr (So, 17. 6. 2006 - 12:06)
Leticin, piracetam, Guarana apod.
šarik (So, 17. 6. 2006 - 13:06)
Na reparát nejlépe pomáhá průběžné studium po celý školní rok.
Petr (So, 17. 6. 2006 - 13:06)
Oprava lecitin.
asdfgh (Po, 8. 6. 2009 - 23:06)
teda tohle není úplně OK článek, protože minimálně GHB/GABA jsou za jistých okolností opravdu hodně nebezpečné :-/
dd (Pá, 4. 9. 2009 - 00:09)
na učení lecitin,Bionix,na náladu nxt phase
kaacer (Pá, 11. 10. 2013 - 08:10)

Tak na doporučení z fóra jsem vyzkoušel ten DMAE výrobek, nejprve z lékárny, po využívání celého balení jsem se postupně cítil svěžeji, pak známý objednal DMAE v práškové formě někde z aukra a musím říct, že s výrobky z lékárny je to nesrovnatelný. Nástup účinku rychlejší, pravda užíval jsem i b-komplex a lecitin, ale to i u těch toboletk z lékárny. Řekl bych že jsem díky tomu ožil a lépe snáším i dny, kdy je méně slunce a počasí, že by psa nevyhnal. I v tyto dny chodím běhat a užívám si na čerstvém vzduchu. Na změny slunečního svitu jsem byl hodně citlivý, zimu jsem vždy přetrpěl, pokud bylo zakaboněno bez azůra. Z piracetamu jsem většinou hodně roztěkaný a v neklidu, někdy jsem cítil horko do hlavy a pozitivní účinky na psychiku nebyly až takové, že by převyšovaly ty nepříjemný stavy. S DMAE se mi zlepšila paměť i rychlost odpovědí, taky pokožka.
Co se týče výkonu, tak běhám 4x týdně 16 kilometrů, namísto předchozích 12-13km a to jen, když jsem se donutil... Super věc.
A pro mozek jednoznačně blaho, rád řeším různé hlavolamy, IQ otázky a rébusy, s radostí jsem se pustil do věcí, které jsem dřív nedořešil. Škoda, že tohle nebylo běžný před patnácti lety, kdy jsem promoval, určitě by to bylo s lepšími výsledky...
Účinky bych přirovnal, tak jako už někdo zde na fóru, ke kofeinu, člověk je nabuzený, lačný po informacích, dobře je zpracovává a vyhodnocuje, ale narozdíl od kofeinu účinek neupadá a navíc u kofeinu ať už z guarany nebo v tabletách jsem byl vždy strašně roztěkaný, nabuzený ale roztěkaný, ne-dobře se mi koncentrovalo. Pokud jsem si nedal kofein, tak ze mně ten den nic nebylo, mnohem větší únava než kdybych kofein nebral. DMAE když vynechám, nebo na pár měsíců přestanu, tak jsem zcela normální, tím myslím nevyčerpaný z předešlého užívání jako u kofeinu. Po kofeinu se mi taky špatně usínalo a spánek nebyl plnohodnotný, pořád nějaké převalování, buzení atd... S DMAE, když večer ulehnu, tak ráno vztanu odpočatý plný sil. Jo a sny, tak živý jsem měl snad jen v dětství, zdá se mi, že je můžu i ovládat.... Trošku mi to celé připomíná ten český film - Brainstorming - "dementnímu" 70 otci, který nekomunikoval, pomočoval se ... zkoro na umření. Objednali mu tablety z US nebo odněkud a z dědka se stal mladík, začal mluvit, zajímat se o dění ve světě, kultuře, o vnoučata, usmířil celou rozhádanou rodinu ... Kdo tohle čte a nevyzkoušel to, tak si řekne, že jsem asi nějaký zfetovaný blázen. Ale opak je pravdou, stravuji se zdravě, nekouřím, alkoholu se napiji jen svátečně a léky všeobecně neužívám, když mě bolí hlava, tak piji hodně vody nebo jdu spát, pokud to jde.

DOPORUČUJI VYZKOUŠET, ale asi ne ty tabletky z lékárny, ty jsou tak ošizený a předražený až běda! Jedině v práškové (sypké) formě, kde nejsou žádné pojiva, plnidla a barviva atd...
Míša (Ne, 6. 12. 2020 - 19:12)
Já jsem také vyzkoušela různé potravinové doplňky pro podporu mozku, v lékárně jsem teď objevila něco nového s přírodním složením, co mi doporučili a jsem docela spokojená. Pracuje se mi lépe
Reklama