Multivitaminy mohou zpomalit biologické stárnutí

Buňky uživatelů multivitaminových preparátů mohou být biologicky mladší než buňky lidí, kteří multivitaminy neužívají. S tímto zjištěním přišli výzkumníci pod vedením Dr. Honglei Chena z National Institute of Environmental Health Sciences, vědeckého ústavu náležícího pod americké Ministerstvo zdravotnictví.

Při stárnutí organismu vědci rozlišují věk skutečný a biologický. Skutečný věk je neměnný a daný datem našeho narození. Oproti tomu biologický věk odráží to, jak o své tělo pečujeme. Právě kvůli rozdílu mezi věkem biologickým a skutečným vídáme vitální sedmdesátníky i těžce nemocné padesátníky.

Doktor Honglei Chen a jeho spolupracovníci z National Institute of Environmental Health Sciences zjistili, že jedním z ukazatelů biologického věku je délka koncových částí chromozomů (telomer). Dále zjistili, že multivitaminové přípravky by mohly pozitivně ovlivňovat délku telomer díky utlumení oxidačního stresu a chronických zánětů. Délka telomer určuje, jak dlouho se mohou buňky našeho těla dělit a obnovovat. Jakmile jsou telomery příliš krátké, buňka ztrácí schopnost dělení a nevratně umírá.

Tým doktora Chena analyzoval příjem potravy a multivitaminových preparátů u skupiny 586 žen mezi 35 a 74 lety. Uživatelky multivitaminových přípravků měly v průměru o 5.1 procent delší telomery než ženy, které tyto přípravky neužívaly. Jejich biologický věk tak byl nižší, než u ostatních žen. "Pokud je mi známo, jedná se o první studii vlivu užívání vitaminů na délku telomer. K úplnému prokázání tohoto vztahu budou třeba další studie," uvádí Honglei Chen. Studie ukazuje na to, že délku telomer nejvíce ovlivňuje příjem antioxidantů v podobě vitaminu C a vitaminu E. "Pozitivní vliv příjmu těchto látek koresponduje s dřívějšími objevy, že vitaminy C a E pomáhají ochraňovat telomery. Přesto je k plnému prokázání tohoto účinku potřeba dalších výzkumů," uvádí Honglei Chen.

Multivitaminy slouží především jako alternativní zdroj vitamínů, například v zimním období. V našich zeměpisných šířkách je v zimě obtížné získat všechny potřebné látky z přírodních zdrojů. Nepřirozené pěstování zeleniny ve skleníku či nešetrná příprava v kuchyni snižují přirozený obsah vitamínů ve stravě. Potřebu vitaminů dlouhodobě zvyšuje i stres, práce pod tlakem či učení.

I přes prospěšnost multivitaminových přípravků není pro tělo nejlepší užívat je soustavně. I v případě trvalé potřeby vitaminů je dobré užívat multivitaminy po etapách. "Při trvalé potřebě multivitaminů doporučuji tři měsíce multivitaminový doplněk stravy užívat, dva měsíce vysadit a poté znovu s užíváním začít. Za tři měsíce tělo doplní potřebnou hladinu vitaminů, což mu vystačí na dalších několik měsíců. Zvýšená hladina vitamínů způsobená dlouhodobým užíváním by mohla organizmus naopak zatížit," říká výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý. Podle něj nelze doplňky stravy chápat jako náhradu pestré stravy, spíše jako alternativní zdroj doplnění látek, které tělu chybí. Hlavním zdrojem vitaminů a minerálů by měla být pestrá a vyvážená strava.

Zdroj: Ogilvy Public Relations

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (27)

 • Obrázek uživatele Jackie
  Jackie (anonym)

  Konečně někdo vysvětlil,jak dlouho-v jakých intervalach je vhodné užívat multivitaminy.Zajímavý článek,hlavně pro"nadsátníky".

  Zář 22, 2009
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Ano, stačí poslední dvě slova v článku, Public Relations. Nic než reklama. Mnoho jiných článků už tvrdilo, že umělé vitamíny jsou v lepším případě neúčinné, v tom horším škodlivé.

  Zář 22, 2009
 • Obrázek uživatele Joelly
  Joelly (anonym)

  Vždycky nejsou neúčinné. A škodí, když se předávkují.

  Zář 23, 2009
 • Obrázek uživatele *
  * (anonym)

  Umělé škodí vždy!

  Zář 23, 2009
 • Obrázek uživatele Bart
  Bart (anonym)

  Souhlas! Radeji si priplatim za prirodni :)

  Říj 08, 2009
 • Obrázek uživatele *
  * (anonym)

  Souhlas! Radeji si priplatim...Jaké užíváš.

  Říj 09, 2009
 • Obrázek uživatele zemědělec
  zemědělec (anonym)

  Jindro, jak píšeš Ogliva Piblic relation, je jen jedna reklamních agentur, ale pokud by se jednalo o skutečnou reklamu, tak by tam snad byla nějaká značka té firmy, ne? No i když zde asi není otištěný celý článek a v původním, se nějaká značka jistě může vyskytovat, to připouštím. Je ale pravda, že mám známé, kteří skutečně konzumují tyto dva vitamíny uměle a zbytek mají z domácí zahrádky a vypadají neuvěřitelně mladě. Navíc jsou velmi plodní (6 dětí) a to že mají 50 by jim nikdo nehádal ani omylem i šediny mají jako běžný 4Otníci. Jistě může to být jen v genech a vyváženou stravou (jedí velmi střídmě), ale přesto bych umělé doplňky nezavrhovala. Myslíte si, že všechna ta zelenina a ovoce, které je v regálech, jsou skutečně nadupány minerály a vitamíny, když se hnojí převážně jen těmi hnojivy, které zabezpečí co nejrychlejší růst? Pokud je země vycuclá z minerálu a nikdo jí je nedodá zpět, jen těžko se pak bude nacházet v ovoci či zelenině na ní vypěstované.

  Říj 09, 2009
 • Obrázek uživatele NPK
  NPK (anonym)

  VÁPNÍK A DRASLÍK Nápis na obalu hnojiva NPK znamená: N - dusík, P - fosfor a K - draslík. Protože obsah vápníku vzhledem k draslíku v půdě kolísá, ovlivňuje to obsah minerálů a bílkovin v úrodě. V pojednání uveřejněném poprvé v roce 1947 v časopise The Journal of the American Academy of Applied Nutrition, uvádí Albrecht experiment se sójovými boby pěstovanými v půdě se zvýšeným množstvím draslíku. Draslík byl použit ve třech různých koncentracích, množství vápníku a ostatní podmínky experimentů zůstaly ve všech případech stejné. Půda s největším obsahem draslíku produkovala o 25% větší úrodu než půda s nejmenším obsahem draslíku. Tento výsledek jistě potěšil farmáře i zemědělský průmysl. Obsah dusíku v úrodě pro tři různá množství draslíku byl 2,8% v nejmenší úrodě, 2,5% v prostřední úrodě a 2,19% v největší úrodě. Obsah dusíku přímo souvisí s obsahem proteinů (bílkovin). Koncentrace fosforu byla 0,25% v nejmenší úrodě, 0,18% v prostřední a 0,14% v největší úrodě. Obsah vápníku byl asi 0,75% z hmoty sušiny v nejmenší úrodě a jen 0,27% v největší úrodě. Ačkoliv největší množství draslíku v tomto pokusu vedlo k největšímu výnosu úrody, mělo také za následek nejnižší celkový obsah dusíku, fosforu a vápníku. Aby konzument získal z úrody s nejvyšším výnosem stejné množství proteinů, fosforu či vápníku jako z úrody s nejmenším výnosem, musel by jí spotřebovat více, tudíž by musel sníst více uhlovodanů. Po stravě, která nutí zvířata nebo lidi konzumovat více uhlovodanů ke získání potřebných proteinů a minerálů, se tloustne. V tomto příkladě není určujícím faktorem obezity typ jídla, ale spíše úrodnost půd

  Říj 09, 2009
 • Obrázek uživatele nutriční produkty
  nutriční produkty (anonym)

  Mnoho nutričních doplňků vypadá, že mají imunitu posilující nebo protinádorové účinky. Jde zejména o vitamíny A, C, E, B-komplex, B15 (dimetyl glycin) a B17 (laetrile) a o minerály, například selen, zinek, mangan, germanium a hořčík. Užíváním multivitamínových přípravků s obsahem antioxydantů - vitamíny A, C, E, bioflavonoidy, selen a zinek - je jednoduchý krok, kterým kdokoliv může snížit riziko rakovin

  Říj 09, 2009
 • Obrázek uživatele Sabina
  Sabina (anonym)

  Veškeré vitaminy lze získat ze stravy, je to fyziologičtějčí. Člověk by se měl soustředit na konzumaci potravních doplňků, které lze ze stravy obtížně získat, lykopen, astaxantin, pycnogenol nebo curcumin. Jsou to výrazné antioxidanty a jejich význam je nepochybný. Třeba lykopen jde získat prakticky jen z rajčat. A navzdory představám, že zdravá je syrová zelenina, jak tvrdí fanatici syrové stravy, lykopen se vstřebává jen z vařených nebo pečených rajčat. Na 30 mg lykopenu je potřeba zkonzumovat asi kilo tepelně upravených rajčat. A to do sebe dostane jen málokdo. Proto je jednodušší spolknou kapsli nebo tabletu. A z chemie není potřeba mít strach. Chemický lykopen zatím vyrobený nebyl, vždycky jde o výtažek z rajčat.

  Říj 09, 2009
 • Obrázek uživatele Sabina
  Sabina (anonym)

  Problém je i se selenem. Norma 50 mikrogramů na den je podle americké, kde půda obsahuje osmkrát tolik selenu. V Evropě je v rostlinách katastrofální nedostatek selenu, takže se nedá získat ani z rostlin ani z masa. Jediný vydatný zdroj jsou paraořechy nebo mořští živočichové. Ale to nepatří zrovna mezi populární potraviny u nás. Ale běžné vitaminy není problém z obyčejné stravy získat, pokud se člověk necpe jenom bůčkem a hambáčema.

  Říj 09, 2009
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  ve škole nás učili, že již v dávkách nad 25 mikrogramů selénu denně se stává toxickým. Proto je dobré sledovat složení mnohých multivitaminů. Na příklad multivitamin A-beta-carE obsahuje 7,5 mg vitaminu A, 200 mg vitaminu E a 25 ug selénu. Proto jedna tableta denně a pokud bereme ještě jiné multiminerály, tak je nutno dávat pozor právě na selén. Některé multiminerály obsahují jen 4-6 ug selénu. Ale 4 tablety denně je 24 ug a jsme "na stropu". Mnozí odbornící ale tvrdí, že krátkodobé předávkování selénem je méně škodlivé, než jeho totální nedostatek. www.aloe-gel.cz

  Říj 10, 2009
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  Běž s tím svým aloe gelem do řiti.

  Říj 10, 2009
 • Obrázek uživatele Itas
  Itas (anonym)

  vice hledejte na www.tojesila.cz

  Říj 13, 2009
 • Obrázek uživatele Vanda
  Vanda (anonym)

  Honza je evidentní dealer, to je celý náš problém. Starlife, Finclub, Calivita, Vision, Amway. Všechno prodávané v MLM systému, tudíž předražené. Kvalitní výrobky, ale natažené o 100 nebo i více %. Nejjednodušší a nejlevnější je objednat od renomovaných prověřených amerických firem... Natures Herbs, Jarrow, Solgar aj... dají se sehnat v omezeném množství i tady a naštěstí ne dealerským systémem, ale i tak jsou předražené. I s poštovným z Ameriky to vyjde tak na půlku toho, co tady.

  Říj 13, 2009
 • Obrázek uživatele *
  * (anonym)

  Honza není žádný dealer, protože v MLM, žádní nejsou. Předražené je zboží všude. Můžeš se zaregistrovat a mít 30% - 50% trvalou slevu na všechny produkty,dle společnosti. Máš jistotu, že dostaneš opravdu kvalitní zboží, žádné náhražky. Stačí mrknout na povánoční slevy. Bunda, která stála 2000 Kč najednou stojí 500 Kč a ještě vydělají. Kolikaprocentní to je předražení?

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  Honza je evidentní dealer, to...souhlasím s tebou samá reklama ,letáků smradlavých ve schránkách.Tahání peněz s kapsy lidem o naletí ,oni si mastí kapsy penězi nás co jim naletíme.Obsah na tři použití kvalita v čudu.Nikdy též jsem naletěla více nikdy,uvedu objednané zboží můžete vrátit vrátíme peníze.Při převzetí zásilky platila,vrácení platila,nakonec mi to poslali zpět jako dobírku zase platila.Důvod prý jsem to otevřela,tak mi normálně řekněte,jak se podívat ,abych jim to nerozbalila vrátila originál.Tak se mi to prodražilo,věc ojednaná nanic.A to Alveo též né-má 27bylin ,ale žádný Vás neotestuje jestli zrovna nejste alergicčí na některou z nich.Nikdy pokud máte objednané,prostě zásilku nepřebírejte,vrátít ji můžete na to je zákon.

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele *
  * (anonym)

  souhlasím s tebou samá...Doktor, který ti předepíše nějaký lék, tě snad napřed testuje, zda na něj nejseš alergická?

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele Jára
  Jára (anonym)

  Ano, stačí poslední dvě slova...jen kdo tom rozumí,pokud normálně jíte vše nepotřebujete nic.Toto je placebo efekt-víra vás.Právě někdo si veme centrum,pak betakaroten,selzinek lecitin ,magnézium a jsme u toho je předávkovaný,přebíjí se to místo účinku ,potíže,tak je to i u bilinných čajů vážně.třeba s léky na tlak se vůbec nesmí vařit čaj s hlohu ,právě tlakové léky se vyrábí s hlohu,na menopauzi jsou dnes volně dostupné pot.doplňky ale k vařit čaj s třezalky ,medunky je špatně jen trochu názor,to chce větší znalost.Ono v lékárně Vám prodají co nejvíc jsou to jejich peníze,ale mi to lékař rozmluvil,jsou to chemické výrobky raději ovocné,zeleninové šťávy domácí,nemáte-li možnost tak 100% ředěné vodou,střídat i ty čaje jeden druh 14dní.

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  Doktor, který ti předepíše...zná mě na tolik od první prohlídky,má mé dokumenty ví co je vhodné,jaké léky beru dá vhodnou kombinaci.Díler jen okecává,též jsem byla na přednášce,kde nám nabízela zázračnou kosmetiku snad na vše co si vzpomenete.Bohužel dívenka,která měla tak problematickou tvář,že místo nákupu jsme ji litovali,proč to nevyskoušela na sobě,než šla přednášet,to víš že nikdo si ji nekoupil.Dávala slevu,jak hrom 30ml pouze za 799kč. zázrak jedině peněz hrůza.

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele *
  * (anonym)

  zná mě na tolik od první...Mou matku zná doktor snad 30 roků. Měla potíže s tlakem, hned vysoký, hned nízký. Dal jí lék , který nepomohl, vyměnil ho za jiný, opět nepomohl, předepsal další opět nic. Nakonec jsme jí volali rychlou. Proč jí po 30 letech léčení nenapsal ten správný lék, když ji tak dobře zná a má jak píšeš také její dokumenty.

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele právě
  právě (anonym)

  Mou matku zná doktor snad 30...proto,že Tvá mamka trpí kolísavým tlakem,mám ho též.Nikdy nevím zda mám nízký nebo vysoký.I přestože poctivě beru léky,někdy mi je na zemřítí,zjistili mi ,že mám vybočení hrudní páteře.Odvezli mě nejednou náznak infarktu,nebo astmatický záchvat(jsem astmatička),vždy šlo o páteř.

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele Granvin
  Granvin (anonym)

  Kolísavý tlak není omluva pro to, že to lékař nevyřešil. Alespoň v mé poradně taková odpověď nemá místo. Když nevím co s nějakou nemocí udělat, tak začnu hledat a nějaké najdu. poradna@salvare.cz

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele objektivní
  objektivní (anonym)

  Jinými slovy Vás pan Granvin zve do své poradny, protože ten Váš nemožný lékař to nevyřešil, on to jistě vyřeší :-)). Na rozdíl od lékařů v jeho poradně nemáte vůbec žádné záruky a on není za Vaši léčbu právně zodpovědný. Tedy není mi jasné pak pan Granvin diagnostikuje právě blížící se infarkt nebo závažnou arytmii, ale to bude už Váš problém, on není lékař a má zkušenosti odpovídající 22 letům. Přírodní léčba ano, ale lépe z rukou odborníka,..

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  Kolísavý tlak není omluva pro...pokud jste tak dokonalý řekněte mi,kdy mě čeká další bloknutí hrudní páteře.Protože u toho totiž jsou příznaky jak ,při infarktu.Popíši mdlo píchání za hrudní kostí,nevládnost levé ruky a následovné brnění konečků prstů,pocit ztrácení se.Jinak mám dobrého a příjemného lékaře,řekl mi raději volat dvakrát zbytečně než jednou pozdě.Jinak jestli znáte způsob,jak tomu předejít nebo znáte že jde o blokování,budu ráda.Nebudu obtěžovat záchrannou službu,děkuji p.Granvine

  Říj 14, 2009
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Ahojte, prodávám produktProArgi-9 Plus, který získal nobelovu cenu v oboru medicíny za objev oxidu dasnatého, jako signální molekuly v kardiovaskulárním systému!!!Dříve se prodával jen v Austrálii, Asii, USA atd...ale nyní je už i na českém trhu!!! Aktivuje znovu tělu vlastní produkci oxidu dusnatého, jenž začíná počátkem 25 roku našeho ivota postupně stagnovat, což je důvod proč stárnee. A od 40-tého roku tato produkce úplně vymizí.Naše tělo tdy v tomto věku už neprodu o přírodní produkt, tedy ne o chemiikuje žádný oxid dusnatý. Byl i napsán v časopise v USA jako nejlepší produkt století.Takže to proč stárneme je způsobeno tímto. Jedná se o přírodní produkt, tedy ne o chemii, která člověku škodí. Jsou to výtažky přímo z ovoce, zeleniny atd...třeba z ovoce, které u nás neroste.Je to taky na spoustu nemocí.Ale jelikož zde řešíte produkty na stárnutí, tak jsem se chtěla vyjádřit.Je to 300g(ve formě prášku) a dává se toho 1 lžička denně do vody podle chuti.Stojí to ale 2200kč,což je celkem hodně,ale máte to na hodně dlouho a je to opravdu dobré.Kdybyste někdo měl zájem,tak napište na martolka@seznam.cz. Mějte se krásně a kdyžtak vám ráda zodpovím nějaké otázky ohlednětohoto produktu:-)Ještě jsem chtěla dodat, že se nejedná o nějaké umělé náhražky,ale o výtažky přímo jak už jsem psala z ovoce... Martina

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele Gaja
  Gaja (anonym)

  beru miltikomplex, nebývám nemocná a cítim se dobře

  Pro 17, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama